reklama

Žhavé tipy, jak snížit v kuchyni nejen spotřebu plynu i elektřiny

Je vůbec možné v kuchyni při běžném provozu snížit spotřebu elektřiny a plynu? A jak je to s dalšími výdaji? Máme pro vás odpovědi na tyto aktuálně velmi ožehavé otázky. A co více, máme pro vás také užitečné tipy, s nimiž můžete ve své kuchyni ušetřit několik stovek, ale možná i tisíců. Pojďte se s námi na to podívat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ušetřit v kuchyni je stále možné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ušetřit v kuchyni je i dnes ještě možné

Ušetřit v kuchyni je i dnes stále ještě možné. Kuchyně je totiž tím nejslabším místem celé domácnosti. I když se vám to na první pohled nezdá, právě zde se nejvíce plýtvá a zbytečně utrácejí peníze. Může za to špatné používání elektrospotřebičů i špatné návyky při vaření. Podívejte se s námi na nejslabší místa v kuchyni. Poradíme vám, kde můžete snížit výdaje za elektřinu i plyn, i jak přestat plýtvat jídlem.

Největším žroutem peněz v kuchyni je lednice

Víte, že lednička je energeticky nejnáročnější spotřebič kuchyně? A pokud v ní necháte více než 3mm námrazu, tak může být její spotřeba dokonce až o 75 % vyšší. Jestli tedy nechcete platit zbytečně navíc, je nutné námrazu pravidelně kontrolovat a udržovat ji v minimální výši. Spotřeba energie lednice ale může být zbytečně navyšována i jiným způsobem.

Lednice má větší spotřebu i tehdy, když není postavena na tom správném místě. Jestliže nechcete, aby měla velkou spotřebu, neměla stát blízko zdrojů tepla (topení, jiného elektrospotřebiče, slunečních paprsků). Spotřeba energie se rovněž zvyšuje i vkládáním horkých pokrmů. Pro úsporu tedy do lednice vkládejte pouze vychlazené jídlo. Pro zvýšení výkonu lednice je pak vhodné alespoň jednou ročně vysát prach na zadní mřížce lednice.

Největším žroutem peněz v kuchyni je lednice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Největším žroutem peněz v kuchyni je lednice

Jak snížit spotřebu sporáku

Dvojkou, co se týká spotřeby energie v kuchyni, je sporák. Je přitom jedno, zda je elektrický nebo plynový. Pravda, plynový stále ještě vyjde levněji než ten elektrický. Obecně vzato je to energetický žrout. Chcete snížit jeho spotřebu? Tak ho zkuste 10 minut před koncem vaření a pečení vypínat. Také vám doporučujeme, abyste zkontrolovali dna svých hrnců. Ty s nerovným dnem se totiž nedokonale prohřívají, což vede k větší spotřebě energie.

Nejúspornějším nádobím je to nerezové nebo měděné. Nejméně úsporné je vaření na smaltovaném nádobí. Spoustu energie vám pomůže ušetřit i vaření s pokličkou, uvaříte tak totiž až 3× rychleji. No a ještě více energie pak ušetříte s tlakovým hrncem (až 80 % času a 60 % energie).

Víte, že špinavý sporák nejen, že nevypadá pěkně, ale hořáky plynu, zanesené mastnotou, zvyšují spotřebu plynu? Udržujte je proto v čistotě. Čištění nenechávejte na později. Pozdější čištění vás bude stát nějakou korunu navíc. Ušetřit můžete i u pečení. Stačí, když nebudete zbytečně otvírat dvířka trouby. Každé otevření dvířek je spojeno s únikem tepla, které se pak musí znovu vytvořit. A to něco stojí.

Hodně chybujeme při vaření, za což potom zaplatíme
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodně chybujeme při vaření, za což potom zaplatíme

Jak ušetřit při vaření

A když už jsme u vaření a pečení, i u zde je stále možné ušetřit, jen je nutné vařit s rozumem. Chce to všechno dobře promyslet a naplánovat. Pomáhá přitom týdenní jídelníček. Díky němu budete mít jasno, co potřebujete ještě dokoupit. Vyhnete se tak i zbytečným nákupům. Kupujte pouze to, co potřebujete čili to, co máte na seznamu. Snažte se, aby jídelníček byl založen na sezónních potravinách.

Zapomeňte na hotovky, polotovary nebo mraženou zeleninu a ovoce. Nejlevněji vyjde, když si vaříte sami doma od nuly. Snažte se však vařit tak, abyste u sporáku strávili co nejméně času. Nejde o to, že byste byli líní, ale ušetříte tím spoustu energie. Ideální jsou proto jednoduchá jídla, jídla z jednoho hrnce a rovněž i vaření na více dnů.

Používejte mikrovlnku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Používejte mikrovlnku

Umývání nádobí - značka: Co nejúsporněji

Myčka šetří čas i peníze. Uvádí se, že je schopna oproti běžnému mytí nádobí ušetřit 7-60 % vody. Moderní myčky mají navíc úsporné programy, které šetří vodu a energii. Pro větší rodiny může být proto myčka výhodnější. Pokud chcete používáním myčky ještě více ušetřit, zapněte myčku teprve potom, až ji co nejvíce naplníte. Vynechte také cyklus sušení.

Méně špinavé nádobí stačí, když umyjete pouze v teplé vodě. Nezapomínejte na pravidelné čištění filtru i myčky. Hodně se na to zapomíná, což je škoda, protože právě špinavá myčka a zanesený filtr zbytečně zvyšují spotřebu energie. Nemáte myčku? I na běžném umývání nádobí je možné ušetřit, když ho nebudete umývat pod proudem tekoucí vody. Úspornější je umývání v dvojdřezu, a když nemáte dvojdřez, tak v lavoru a v dřezu.

V jednom dřezu nádobí umyjete a v druhém pak opláchnete. Celkově spotřebu vody v kuchyni snížíte pomocí perlátoru, který nainstalujete na baterii. No a samozřejmě nedopusťte, aby vám kapal kohoutek.

Myčka je, co se týká vody, až o 60 % úspornější než běžné mytí nádobí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Myčka je, co se týká vody, až o 60 % úspornější než běžné mytí nádobí

Úklid kuchyně jde i bez chemie

Ano, je to tak. Můžete být ekologičtí i hospodární. Nerezové plochy, obklady, ale dokonce i ledničku a mikrovlnku můžete totiž zcela bez obav čistit octovou vodou. Ocet je schopen i rychlovarnou konvici zbavit vodního kamene. Ocet vám nevoní? Tak použijte citron, sůl nebo jedlou sodu.

Všechno to jsou levné ekologické čisticí prostředky, které se v kuchyni objevují zcela běžně a vyzkoušené je mají už naše babičky. Víte, že užívání papírových ručníků není pouze neekologické, ale také ohromně drahé? Velmi se s nimi plýtvá. Zkuste je nahradit látkovými utěrkami a sami brzy uvidíte, kolik jste ušetřili.

Látkové utěrky nemusíte ani kupovat, vyrobit si je můžete ze starého bavlněného oblečení. Hodně plýtváme i s houbičkami na nádobí. Houbičky přitom můžete klidně rozpůlit, a pokud o ně budete správně pečovat, můžete prodloužit jejich životnost.

Jak ještě můžete ušetřit v kuchyni?

  • K rychlému ohřevu používejte mikrovlnku, je to úspornější. Pozor, k rozmrazování ji však už nepoužívejte.
  • Pečení na elektrickém grilu je rychlejší a levnější než v troubě.
  • Rychlovarnou konvici naplňte vždy přesně takovým množstvím vody, kolik potřebujete.
  • Pokud potřebujete připravit horkou vodu na těstoviny nebo třeba rýži, použijte k tomu rychlovarnou konvici. Vodu ohřeje rychleji, tedy i levněji.
  • Mražené maso a jiné potraviny nerozmrazujte ve vodě, ale nejlépe pomalu s dostatečným předstihem v lednici. Plýtváte zbytečně teplou vodou.
  • Omývání masa nemá smysl, před salmonelou vás to stejně neochrání. I to je zlozvyk a zbytečné plýtvání vodou.
  • Ušetřit vám mohou pomoci i vlastní bylinky. Vyrobit si můžete také vlastní omáčky nebo směsi koření.
  • Skladujte potraviny v průhledných nádobách. Můžete tím podchytit včas invazi molů, což vám může zachránit všechny vaše zásoby.
Skladujte potraviny v průhledných nádobách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skladujte potraviny v průhledných nádobách
  • Ovoce umyjte až těsně před jeho použitím, rychleji se pak kazí.
  • Naučte se vykosťovat. Maso vás potom vyjde mnohem levněji. Navíc, když si ho naporcujete podle vlastních potřeb na jednotlivé denní porce, ušetříte.
  • Zamilujte se do luštěnin. Naučte se je zpracovat na různé způsoby. Jsou levné, zdravé a výživově hodnotné.
  • Luštěniny před vařením namáčejte, uvaří se pak rychleji, spotřebujete tedy méně energie.
  • Pečte si vlastní pečivo (chleba, rohlíky, koláče).
  • Skladujte správně potraviny, vydrží pak déle.
  • Odpojte z elektřiny spotřebiče, které trvale nepoužíváte.
  • V kuchyni používejte LED osvětlení.
  • Víte, že se bábovka a jiné pečivo upeče rychleji, když se bude péct v tmavé formě?
  • Udržujte doma pořádek, budete mít větší přehled o tom, co ještě doma máte a co je skutečně potřeba dokoupit.
  • Neplýtvejte jídlem. Nekupujte příliš velké množství rychle se kazícího zboží.
  • Voda v kohoutku je u nás kvalitní, můžete s ní proto bez obav nahradit balenou, která vás zbytečně stojí spoustu peněz.
  • Ušetřit v kuchyni můžete i tehdy, když přejdete na opakované užívání krabiček, k nakupování budete používat látkové tašky, přestanete používat alobal a pečicí papír, který nahradíte silikonem. I zipové sáčky je možné nahradit těmi pevnějšími, jež je možné je použít vícekrát. 

Zdroj informací: blesk.cz; ctidoma.cz; homebydleni.cz; mesec.cz

Publikováno: 2. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová