Technika ebru je zvláštní způsob malování na vodní hladinu. Tuto dovednost vám představí Tess Gemelová, která se jí zabývá již několik let.
Technika ebru
Jedná se o přetisk obrazu z vodní hladiny na papír či textil. Maluje se na vodní lázni, která je zahuštěná mořskou řasou. Pokud by v lázni nebyla, tahy na hladině by byly rozvířené a nemohli bychom je ovládat. Pokud například zvolíme textil či papír formátu A4, postačí 1 l vody, do které nasypeme 5 g řasy a necháme ji rozpustit. Řasa se dá sehnat přes internetový e-shop, specializovaný na ebru. Dále jakákoli nádoba s oblými rohy – pekáč, foto miska… Oblé rohy proto, abychom neroztrhli papír při stahování z lázně.
Původní ebru
V tradičním ebru se maluje přírodními pigmenty, které se smíchají s vodou a hovězí žlučí. Mnoho umělců tento způsob stále používá. Dříve se takto zdobily knihy. Dnes takto Turci malují obrazy. Nejčastěji zobrazují růže a tulipány. Tyto barvy jsou určené pro otisk na papír.
Vývoj techniky
Všechno se ale vyvíjí a dneska už existují i speciální barvičky, do kterých se nepřidává žádná páchnoucí tekutina a tyto barvičky se dají otisknout na papír, textil, keramiku, dřevo… na savé materiály. Barvy se na hladinu nanášejí pomocí štětců z koňských žíní a stonku růže. Následně se maluje drátky různé tloušťky a také speciálními hřebínky. Všechny pomůcky se opět dají sehnat ve specializovaném internetovém e-shopu. Barvy dokonce i v některých výtvarných potřebách.
Zdroj: pořad Receptář prima nápadů, Tess Gemelová
Publikováno: 9. 1. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký