reklama

Než se rozhodnete koupit koně, musíte vše pořádně promyslet

Máte rádi koně a baví vás jízda na něm? Už jste měli možnost se s koňmi setkat například v jezdeckém klubu nebo na farmě? Chcete si nějakého pořídit a jste úplný začátečník? Před jeho pořízením je vhodné znát všechny možnosti, jakého koně si pořídit, jak se o něj a starat a také zohlednit vaše finanční a časové možnosti. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupi koně se musí dostatečně promyslet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Koupě koně

Ti z vás, kteří máte dostatek času a máte i větší finanční možnosti, si můžete koně koupit. Kupní cena je zohledněna dle stáří a původu koně. Může to být několik desítek tisíc nebo se může vyšplhat až na statisíce korun. U velmi starého koně s lehkou zdravotní indispozicí sice ušetříte na počáteční investici, ale lze předpokládat, že bude v budoucnu potřebovat nákladnou veterinární péči. Toto rozhodnutí určitě projednejte s odborníkem nebo veterinárním lékařem.

Pro úplného začátečníka je vhodný kůň klidný, vyrovnaný Musí být dobře vyježděný a vycvičený. Na takového koně se můžete spolehnout, protože s flegmatickou povahou nebude zbrkle reagovat na různé podněty, které by mohly být příčinou vašeho pádu. Ideální je valach, protože je kastrovaný, stáří okolo 10 let. Klisny bývají v období říje nervózní a odrostlé hříbě nemá dostatek zkušeností.

S koněm souvisí i jeho ustájení, které může být u vás doma nebo v pronajaté stáji. Je nutné pořídit vybavení pro koně od sedla, přes ohlávky, deky, až po krmení, a zajistit veterinární péči. Toto vše se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

I zapůjčení koně může být dobrou volbou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I zapůjčení koně může být dobrou volbou

Zapůjčení koně

Pokud jste měli možnost poznat koně jen krátce při vyjížďce, která byla jen pro vaši potěchu a bez zbytečných starostí, můžete si zvolit volbu zapůjčení, která je pro začátečníka velmi vhodná. Odpadne vám celodenní starost o koně, která je velmi časově a finančně náročná. A především nemáte za koně skoro žádnou zodpovědnost.

Během dne se o koně postarají pracovníci jízdárny, především o jeho péči, stravu, ustájení atd. Při koupi si důkladně zkontrolujte před podpisem kupní smlouvu. Každý kůň by měl mít registraci, která je uvedena v modrém průkazu (číslo čipu, datum narození, jméno, očkování a údaje o majiteli). Při koupi si zajistěte i veterinární kontrolu.

Ať už si koně jen pronajmete, nebo koupíte, určitě si s ním užijte mnoho zážitků, protože nejkrásnější pohled na svět je přece z koňského hřbetu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; jezdimnakoni.cz

Publikováno: 24. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská