reklama

Žhavý letní tip, jak na osvěžení v parném létě

Letní vedra jsou úmorná a každý tip na ochlazení se cení. Už nemusíte trpět. Připravili jsme pro vás pár jednoduchých tipů, jak si můžete léto na zahradě co nevíce zpříjemnit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jaké zvolit zahradní osvěžení? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Toužíte v létě po prostoru na osvěžení? Poohlédněte se po nadzemním bazénu či solární sprše. Tu oceníte i na opravdu malé zahradě nebo v případě, že už vlastníte bazén. Před vstupem do něj se totiž pod sprchou snadno zbavíte nečistot. Čištění bazénové vody pak bude rychlejší a jednodušší.

Pevnou nebo přenosnou

Na zahradách se nejčastěji setkáte s pevnými solárními sprchami, tedy přidělanými k pevné podložce. Lze je umístit třeba na zámkovou dlažbu, dřevěnou podlahu nebo na betonový patník. Velmi oblíbené jsou rovněž solární sprchy přenosné. Díky jejich lehkosti se s nimi opravdu snadno manipuluje. Na rozdíl od pevných modelů ale mají podstatně menší zásobník na vodu. Při výběru nové solární sprchy hraje roli také designové provedení. Prodávají se v nejrůznějších barvách i dekorech a s širokou paletou typů hlavic.

Aby využití bylo co nejúčinnější

Instalace solární sprchy je hračka – stačí ji propojit s vodovodním kohoutkem pomocí rychlospojek a zahradní hadice. Vzhledem k tomu, že tělo solární sprchy funguje taktéž jako zásobník vody, jež ji zároveň ohřívá, může v letních dnech její teplota vystoupat až na 60 °C. A právě z toho důvodu je součástí solárních sprch také mísicí baterie, která umožní zvolit si teplotu vody přesně podle vašeho gusta.

V letních vedrech pomůže zahradní sprcha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V letních vedrech pomůže zahradní sprcha

Solární sprcha ušetří energii za ohřev vody a potěší rodinný rozpočet. Pro více lidí je praktičtější varianta sprchy s minimálním objemem 20 litrů. Abyste si sprchu užili co nejdéle v roce, umístěte ji tam, kam svítí sluníčko většinu dne. Také myslete na frekvenci využívání, aby stihla voda uschnout nebo odtéct a nerozbahnila se celá zahrada.

Péče a nástrahy

V teplých dnech pravidelně měňte vodu, množí se v ní bakterie. Když sprchu nepoužijete déle než tři dny, sprchování není příliš hygienické. Nepřítelem zahradních solárních sprch je i vodní kámen. Pokud se potýkáte s tvrdou vodou, občasné čištění hadice a ostatních součástí sprchy je nutnost. S usazeným kamenem si poradí ocet.

Než se pro některou ze solárních sprch rozhodnete, přesvědčte se, že je stabilní a odolá i většímu větru. Také zvažte, zda se vám bude hodit polohovací sprchová hlavice – není u všech sprch samozřejmostí. A nebojte se poradit s odborně vyškoleným personálem prodejny. Společnými silami jistě vyberte správný poměr mezi objemem zásobníku na vodu a manipulovatelností.

Plusy a mínusy nadzemního bazénu

Nabídka nadzemních bazénů je poměrně pestrá. Hlavními výhodami jsou nízká pořizovací cena a pohodlná skladnost. Vybírat lze z modelů s rámovou konstrukcí nebo nafukovacích. Ty neobsahují žádné kovové části, proto jsou bezpečné i pro děti. Při jejich instalaci stačí nafouknout horní límec a stoupající vodní sloup bazén postaví. Na druhou stranu jsou nafukovací bazény náchylné k mechanickému poškození, přestože mají boční stěny z odolného, třívrstvého PVC a polyesteru.

Péče o nadzemní bazén rovněž vyžaduje nákup dodatečných komponentů, jako jsou filtrace, chemie a kovové schůdky. Naopak, výhodou je snadná manipulace a rychlé zazimování. Po skončení sezóny je stačí vyčistit, vypustit a uklidit na suché, nemrznoucí místo. Tráva pod bazénem a v jeho okolí však může zůstat zničená.

Tipy pro montáž

Pro nadzemní bazény je vhodný jakýkoli rovný podklad. Vyhněte se však podkladu z písku, bazén na něm nebude pevně stát a mohl by se poškodit. Pro vyrovnání použijte raději kompaktní zeminu. Mezi ni a bazén vložte plachtu, aby se jeho spodní část nepoškodila. Při montáži nezapomeňte na provozní prostor, jež je kolem bazénu třeba ponechat. Během čištění se bude hodit.

Správnou volbou je i nadzemní bazén
i (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.)
Správnou volbou je i nadzemní bazén

K nadzemním bazénům se hodí kartušové filtrace. Jejich přednost je především v ceně a snadnosti instalace. Stačí je napojit k bazénu pomocí hadic a vložit filtrační kartušovou vložku, kterou je potřeba čas od času vyčistit.

Nafukovací bazén má ideální hustotu nafouknutí tehdy, když je pevný, ale stále má lehkou vůli. Zabráníte tak prasknutí či poškození švů. Bazén napusťte vodou maximálně do 80 % jeho objemu. Pravidelně vyměňujte vodu a zakrývejte vždy, když ho nepoužíváte. Déle čistou vodu pomůže udržet bazénová chemie. Jakmile teplota klesne pod 8 °C, bazén demontujte a vysušený pečlivě zazimujte.

Bazénové příslušenství, které oceníte

  • Bazénové hadice a spojky potřebné na propojení bazénu s filtrací, ohřevem, UV lampou a dalším příslušenstvím. Při výběru dbejte na správný průměr a délku hadice.
  • Bazénové schůdky usnadní vstup do vyšších bazénů.
  • Teploměry ke kontrole teploty vody – připevňují se na boční stranu bazénu nebo mohou plout po hladině.
  • Bazénový alarm zaznamenává pohyb vodní hladiny a při velkých vlnách spustí sirénu. Upozorní tak například na pád dítěte do vody.
  • Sada na opravu bazénu. Zachrání od nákupu nového bazénu.
  • Čerpadlo, vysavač nebo solární ohřev ušetří čas a energii.

Více informací najdete zde.

V HORNBACHu platí záruka trvale nízké ceny na celý sortiment, nově i zpětně po nákupu, tedy na již zakoupené zboží.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS, spol. s.r.o.

Publikováno: 6. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce