reklama

Vyberte si interiérové dveře, které vám půjdou k pleti

Výběr interiérových dveří není tak, že přijdeme do obchodu a jedny si odvezeme. Musíme zohlednit spoustu kritérií a vybírat opravdu pečlivě. A protože je na trhu tolik typů a druhů interiérových dveří, že nám až mnohdy přecházejí všechny smysly, měli bychom se předem v této problematice trochu zorientovat.

Vybíráte nové dveře do interiéru? Poraďte se s odborníky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výběr interiérových dveří

Leckdo by si řekl, že na výběru interiérových dveří zase až tak nezáleží. Prostě zajdeme do obchodu a vybereme nějaké, které se nám budou líbit. Jenže v bytě byste asi nenašli více namáhaný kus nábytku, jako jsou dveře. Proto bychom na jejich výběr klást obzvlášť velký důraz, protože takové dveře musí opravdu hodně vydržet. Nejen, že se jich denně dotýkáme, otevíráme a zavíráme, ale občas také dostanou pořádnou "šlupku", když s nimi práskne vítr nebo dítě. A to už nemluvíme o špinavých dětských ručičkách a neposedných tlapkách našich domácích mazlíčků, které je používají také jako škrabadlo.

Dveře vybírejte nejen podle designu, ale také podle velikosti
Dveře vybírejte nejen podle designu, ale také podle velikosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podle čeho tedy vybírat interiérové dveře?

Především podle stavebních otvorů, které máte doma. To znamená, pokud máte doma již dveře 70-80 cm, těžko sem budete instalovat devadesátky. Dalším kritériem je barva dveří, která by měla ladit s interiérem. Design je v dnešní době jedním z nejdůležitějších ukazatelů, od něhož se odvíjejí další parametry. 

Pokud sami nemáme úplně jasnou představu, jaké dveře vlastně chceme, je rozumné obrátit se na bytové studio, případně na interiérového specialistu, který může navštívit váš byt či dům a doporučit nejvhodnější řešení. Také vám může navrhnout řešení formou vizualizace, kde navrhne několik ideálních typů dveří a společně pak vyberete "vítěze".

Dveře by měly být funkční a praktické
Dveře by měly být funkční a praktické (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Interiérové prosklené dveře VEKRA

Interier GLASS

 • čisté a nadčasové řešení
 • kvalitní, bezpečné, v široké škále designu
 • ideální do domácích fitness a welness prostor
 • otočné i posuvné provedení

Interier FUTURE

 • exkluzivní povrchy Square s unikátní texturou
 • design pro náročné, vytvoří pocit luxusu
 • NOVINKA – nyní možnost také černých ozdobných pásků

Interier QUADRIO

 • luxusní bílé dveře s frézovanými nebo prosklenými kazetami
 • tradiční a elegantní vzhled

Interier ELEMENT

 • luxusní bílé provedení
 • plná i prosklená varianta s širokou nabídkou ornamentálního zasklení

Interier SILUET

 • dveře v bílém laku poskytují pocit čistoty a luxusu každému interiéru
 • individuální design umožňuje dotvořit frézovaná drážka

Interier SIMPLE

 • základní produktová řada s optimálním poměrem kvality a ceny
 • plná i prosklená varianta s širokou nabídkou ornamentálního zasklení

Interier CUBE

 • originální členění výřezů a kazet, a to jak prosklených tak výplňových
 • vhodné pro rekonstrukce v rustikálním duchu

V dnešní době je také praktické navštívit podnikovou vzorkovnu, kde vám vybrný typ dveří předvedou, a vy máte možnost si dveře tzv. osahat a doladit potřebné detaily. Na místě se také můžete rozhodnout, zda vámi zvolený odstín dveří je opravdu ten ideální. Mějte na paměti, že dveře by měly kontrastovat s podlahou. 

Dveře by měly splňovat i akustickou normu
Dveře by měly splňovat i akustickou normu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nepodceňujte ani výběr kliky. Klika by měla být odolná vůči otěru, měla by být příjemná na dotyk a měla by být vidět na první pohled. Ve vzorkové prodejně si vyzkoušejte i úchop kliky, kterou jste si vybrali. Doma pak totiž můžete velmi rychle zjistit, že klika je sice krásná, ale velmi nepraktická.

Posuvné dveře

V malých prostorech, které potřebujeme oddělovat dveřmi, se mnohdy klasické zárubňové dveře nevejdou. Nemusíme ale klesat na duchu, neboť na trhu je nabídka posuvných dveří. Můžeme vybírat mezi těmi nejjednoduššími, které se instalují do zárubní, až po sofistikované, tedy posuvné dveře do pouzdra, které je zapuštěno do boční stěny u stavebního otvoru.

Posuvné dveře se vyrábějí ve všech úpravách i barevných provedeních a jejich konečný design tak záleží čistě na vašem výběru. Jejich asi jediným záporem jsou horší akustické vlastnosti, neboť posuvné dveře netěsní tak jako dveře klasické zárubňové. 

Na trhu naleznete téměř nekonečné množství typů a barev
Na trhu naleznete téměř nekonečné množství typů a barev (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Posuvné interiérové dveře

 • atraktivní řešení a úspora prostoru
 • řešení na stěnu i do pouzdra

Posuvné dveře či prosklené stěny promění vzhled vašeho bytu k nepoznání.

Základní hygienické požadavky stanovují určitou normu, při které by měly dveře akusticky těsnit. Tuto normu je potřeba zohledňovat např. v dětských pokojích nebo ložnicích, tedy v tzv. klidových zónách. Sem proto umisťujte kvalitní dveře, které budou tuto normu splňovat. Jednoduché dveře z papírových vnitřních roštů nebo levné a velmi lehké dveře takovou normu nemohou splnit. 

Přesvědčte se, jakou výplň vámi vybrané dveře do interiéru mají
Přesvědčte se, jakou výplň vámi vybrané dveře do interiéru mají (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Proto je nutné vědět, jakou výplň mají vámi zvolené dveře, aby požadovaný efekt byl ideální.

Zárubně a obložky

Jednou z možností je instalovat nové dveře na staré kovové zárubně. Pokud nechceme investovat i do nových zárubní, případně dřevěných obložek, je toto nejsnazší a nejlevnější řešení. Druhou stranou pak ovšem zůstává celkový design dveří.

Je také možné provést kompletní výměnu, tedy dveře společně se zárubněmi. Zde se pak nejčastěji doporučují právě dřevěné obložky stavebního otvoru. Obložky by se z technických důvodů neměly instalovat na původní zárubně, protože tím dochází především ke zmenšení původního otvoru a mohlo by se nám stát, že bude chybět pouhých 5 cm a dveřmi již nevystěhujeme pračku. Je tedy potřeba se zaměřovat i na praktickou stránku věci.

Zaměřte se i na výběr dobré a kvalitní kliky
Zaměřte se i na výběr dobré a kvalitní kliky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud jste už rozhodli investovat do výměny dveří i zárubní, neváhejte oslovit odbornou firmu, která vám vaše přání splní. Jednak máte jistotu, že takto nainstalované zárubně i dveře budou opravdu funkční, a za další získáte na tento výrobek záruku. A to se již skutečně vyplatí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tajemství domova; Vekra

Publikováno: 26. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová