reklama

Kanadský sphynx: Mazlivé a kontaktní kočičky

Mezi pohledností a krásou je velký rozdíl, který nebývá většinou vnímán. O čem mluvíme, vědí dobře ti, kdo dokážou najít krásu i tam, kde by ji nikdo nehledal. Jako Andrea Maťátková, chovatelka kočičího plemene Kanadský sphynx.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Už při prvním pohledu je jasné, že Kanadský Sphynx patří do plemene koček bezsrstých. Řadí se mezi středně velká plemena, bezsrstst je hlavním znakem pleneme. Jejich kůže má být na omak i vzhled hladká. Výjimkou tvoří vrásky. Ty jsou u tohoto plemene velmi žádoucí. Tělo nemá vypadat hubené. Jeho tvar má připomínat hrušku. Ochlupení je v menší míře povoleno, avšak platí, čím méně chloupků, tím lépe. Váha v dospělosti se pohybuje od 3-7 kg. Záleží na pohlaví a genetické predispozici.

Zabavte je!
i (Zdroj: Prima FTV)
Zabavte je!

Pověstná přítulnost

Kanadský Sphynx je abnormálně kontaktní kočka. Chováním velice připomíná malé dítě. Je potřeba si pořízení tohoto zvířecího společníka dobře promyslet. Jejich zálibou je neustále doprovázet svého člověka při většině jeho činnostech v domácnosti. Zvědavost je další jejich specifická vlastnost. Jako každá kočka vaší nepřítomnost doma prospí. Samotu ale nese opravdu těžce. Potřebují kolem sebe společnost. Proto v době, kdy se Sphynxíkovi nemůžete věnovat, je vhodné mu připravit hrací koutek, kde se dostatečně zabaví. Důležitá je škrabací plocha, aby nedocházelo k nežádoucímu ničení věcí v domácnosti.

Pořiďte kočkám dostatek hraček
i (Zdroj: Prima FTV)
Pořiďte kočkám dostatek hraček

Jak je to doopravdy

Říká se, že bezsrsté plemeno je vhodné pro alergiky… Je to pravda jen z části. Potvrzená alergie na kočičí srst se zdá být pro pořízení naháče bezpečná, ovšem i Kanadský Sphynx má po těle zbytky srsti. Při potvrzené alergii na enzym, tzv. protein, obsažený ve slinách koček už ani toto plemeno není vhodným adeptem pro alergika.

Kočičky vyžadují teplo
i (Zdroj: Prima FTV)
Kočičky vyžadují teplo

Zrychlený metabolismus

O mnoho rychlejší metabolismus jim pomáhá udržet tělesnou teplotu. Proto klademe velký důraz na kvalitní stravu bohatou na velký podíl bílkoviny i tuku. Maso určitě patří do jídelníčku naháčů. Chladné prostředí pro bezsrsté kočky není dlouhodobě vhodné. Pokojová teplota by měla být okolo 22 stupňů. Kočka se dá v případě nutnosti přiobléct. Velmi oblíbené jsou deky. Tam se dokážou sami šikovně zastlat. Jsou chytré a teplé místečko dokážou s přehledem vyhledat. Naopak v letních měsících, kdy je teplota opravdu vysoká, vyhledávají sluneční záření. Jejich delší pobyt na přímém slunci se nedoporučuje! Jejich kůže je stejně náchylná jako ta naše lidská - můžeme použít krémy s UV faktorem. Navíc hrozí i přehřátí organismu.    

Zvědavá stoření...
i (Zdroj: Prima FTV)
Zvědavá stoření...

Péče z hlediska hygieny

Po celém těle naháčka se tvoří kožní maz. Kočičky se potí. Je proto na místě provádět pravidelné koupele. Jejich interval je třeba okoukat podle potřeby. Tvorba kožního mazu je u každé kočky jiná. Maz se tvoří jak po těle, tak v uších. Ty je opravdu nutné čistit minimálně 1x týdně. Absence očních řas napovídá, že je potřeba dbát i o hygienu v okolí očí.

Publikováno: 28. 12. 2017, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký