reklama

Objevte kouzlo ručního pletení a vytvořte si úžasnou designovou deku

Ruční pletení není žádná věda. Nic moc k tomu nepotřebujete. Tím nejdůležitějším je mega klubko z česané ovčí vlny a pak své dvě ruce. Na jehlice zapomeňte, tentokrát je nebudete potřebovat. To, jak je snadné ručně plést, Láďovi ostatně ukázala zkušená pletařka Štěpánka Pitterové, podle níž jsme pak vytvořili tento návod.

Ruční pletení je snadné potřebujete k němu jen česanou vlnu a své ruce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na ruční pletení je nejlepší česaná ovčí vlna, co to ale vlastně je?

Ruční pletení se nejlépe provádí s ovčí vlnou. Česaná ovčí vlna je vlna z ovečky, která se po jejím ostříhání vypere, vyčeše a potom obarví. Získáte ji v česárně nebo si ji můžete objednat i hotovou, kdy už ji máte obarvenou přímo k použití. Ovčí vlna je velmi příjemná na dotek, ohromně hřejivá a co více, je hypoalergenní a antibakteriální. Nedrží se v ní nežádoucí bakterie ani roztočí. Jistě na ní oceníte i její skvělé termoregulační a samočistící schopnosti.

Co k pletení deky potřebujete

  • česance ovčí vlny
  • nůžky
  • jehlu na suché plstění
  • ruce
Základ takovéto ručně pletené deky je česanec ovčí vlny
Základ takovéto ručně pletené deky je česanec ovčí vlny (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Postup výroby deky je jednoduchý

Deka se plete rukama a na začátku je řetízek
Deka se plete rukama a na začátku je řetízek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ruční pletení je jednoduché. Nejprve si potřebujete vytvořit klasický řetízek tak, jak tomu je u běžného háčkování. Jen k nahození řetízku nepoužíváme háček, ale ruce. K vytvoření 90cm řetízku budete potřebovat zhruba 15 až 16 oček. Poslední očko si nechte volnější.

Potom, co máte řetízek upletený, otočíte ho a začnete plést první řadu
Potom, co máte řetízek upletený, otočíte ho a začnete plést první řadu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Celý řetízek přetočte na druhou stranu. Přízi si natáhněte podél řetízku a rukou vždy kousek této natažené příze protáhněte jedním okem řetízku. Vznikne vám tak 15 nebo 16 ok podobných těm, co máte obvykle na pletacích jehlicích. Abyste měli všechna ta jednotlivá oka stejná, použijte k tomu ruku a vyměřte si jejich velikost tak zhruba na 4 prsty. Poslední oko opětovně nechte volné.

Když dopletete doprava, začněte plést směrem doleva
Když dopletete doprava, začněte plést směrem doleva (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Postup číslo dvě se opakuje, ale probíhá směrem zpět. Ruční pletení se na střídačku opakuje. Jednou jdete zleva doprava a po dopletení jedné strany zase pletete zprava doleva.

K zakončení potřebujete mít vždy dvě oka, kdy tím prvním protáhnete to druhé
K zakončení potřebujete mít vždy dvě oka, kdy tím prvním protáhnete to druhé (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Když se blížíme ke konci pletení, kdy budeme chtít pletení deky ukončit, tak si u pletení poslední řady nechte větší očka. Přesněji, při pletení poslední řady si vždy utvořte dvě oka a tím prvním to první protáhněte. Tím se to oko uzavře a zůstane vám jedno oko. K tomu dopleťte druhé a zase ho tím prvním uzavřete a tak stejně až na konec řady. Aby se vám ta oka dobře uzavírala, potřebujete větší očka.

Pletení ukončíte tak, že konec příze zaplstíte pod boční očko plstící jehlou
Pletení ukončíte tak, že konec příze zaplstíte pod boční očko plstící jehlou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na konci vám zůstane koneček příze, který potřebujete zapošít.To v tomto případě uděláte pomocí jehly na suché plstění. Koneček, který vám při pletení zbyl, si zasuňte pod boční očko, vezměte si plstící jehlu a důkladně ho s ní zaplstěte do očka.

Tip:

Když vám vlna dojde, tak ji navažte. Potřebujete k tomu jehlu na suché plstění a nůžky. Nový konec příze vložte do rozloženého doplétaného konce příze. Oviňte jím tu novou přízi a jehličkou vlnu propojte - zaplstěte.

Při navazování nového klubka, zabalíme konce příze do sebe a zaplstíme je
Při navazování nového klubka, zabalíme konce příze do sebe a zaplstíme je (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Potom, co konce důkladně zaplstíte, můžete pokračovat dále v pletení.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Přízi protahujeme vzniklými oky
Přízi protahujeme vzniklými oky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 18. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová