reklama

Nejkrásnější vánoční květiny: Víte, jak se o ně postarat?

Slavnostní atmosféru Vánoc zaručeně vykouzlí hrnkové květiny ať na svátečním stole, nebo jen tak zpovzdálí na parapetu. A i když jsou vánoční květiny jako brambořík, azalka nebo vánoční hvězda dekorativní samy o sobě, můžete je ještě přizdobit třeba skleněnými ozdobami, zápichy a stužkami. Ale aby vám dělaly radost, je potřeba se o ně taky dobře postarat a vědět, co chtějí.

Nejkrásnější vánoční květiny: brambořík

Tradiční vánoční výzdobě sluší brambořík (Cyclamen). Hodí se především do chladnějších místností , ideální je pro ni teplota 12–15 °C, kde vydrží dlouho krásně kvést. Bramboříkům vyhovují těsnější kořenáče, vyžadují pravidelnou zálivku přes misku s vodou a hnojení každé dva týdny. Mají rády zvýšenou vlhkost, ovšem nikdy je nemlžte přímo rostlinu, ale pouze vzduch okolo.  Bramboříky kvetou různými barvami od pozdního podzimu až do jara. Ani poté tuto rostlinku nemusíte vyhazovat. Když necháte na jaře hlízy vyschnout a odpočívat, na podzim je můžete zasadit do substrátu a o Vánocích se opět dočkáte květu.

Nejkrásnější vánoční květiny: brambořík (Cyclamen)
i (Zdroj: Pixabay)
Nejkrásnější vánoční květiny: brambořík (Cyclamen)

Prima tip na nákup bramboříku

Máte-li doma dostatečně chladnou místnost, vyberte si v obchodě brambořík s množstvím poupat. V chladu všechnarozkvetou. Nemůžete–li mu takové podmínky zajistit, kupte si rostlinu s květy rozvitými nebo polorozvitými; poupátka by v teple uschla.

Nejkrásnější vánoční květiny: vánoční hvězda

Typickou květinou, která dnes o Vánocích zdobí nejednu domácnost, je vánoční hvězda meno  poinsettia.  Květy jsou na rozdíl od listů nenápadné, žlutozelené. Dopřávejte jí pravidelnou, ale mírnou zálivku vlažnou odstátou vodou. Nejvíce jí bude vyhovovat teplé místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, kde na ni nebude dopadat přímé sluneční světlo. Kvetoucí květiny přihnojujte.

Nejkrásnější vánoční květiny: vánoční hvězda (Poinsettia)
i (Zdroj: Stars for Europe)
Nejkrásnější vánoční květiny: vánoční hvězda (Poinsettia)

Nejkrásnější vánoční květiny: kalanchoe

Skromná vánoční superstar se jmenuje kalanchoe neboli kolopejka. Nenáročná hrnková rostlina má ráda hodně světla, ale neměla by být na přímém slunci. Dobře se jí daří v  suchých, teplých bytech s ústředním topením. Vyhovuje jí obvyklá pokojová teplota, neměla by klesnout pod 15 °C.  Mezi zálivkami nechte zeminu na povrchu oschnout Po odkvětu horní část rostliny seřízněte, pak  se vytvoří nové výhony a kalanchoe zůstane kompaktní.

Nejkrásnější vánoční květiny: kalanchoe neboli kolopejka
i (Zdroj: Pixabay)
Nejkrásnější vánoční květiny: kalanchoe neboli kolopejka

Nejkrásnější vánoční květiny: azalka 

Azalky pokojové (Rhododendron simsii) svými krásnými květy dozdobí každý interiér. Mají širší kořeny, a proto potřebují širší a mělčí kořenáč. Rovněž je nutné je pravidelně zalévat – substrát udržujte stále vlhký, nikoliv mokrý. Vyžadují světlé a chladnější prostředí. Vyhřátá místnost není pro azalky vhodná. Určitě azalku neumisťujte blízko radiátoru nebo kamen. Azalka nemá ráda sucho, vlhký vzduch jí dělá mnohem lépe. Máte-li doma sucho, určitě ji prospěje rosení listů a květů. Kvetoucí azalka snese teplotu okolo 19 °C. Azalka v květináči vám vydrží kvést od rozvití poupat až dva měsíce.

Nejkrásnější vánoční květiny: azalka (Rhododendron simsii)
i (Zdroj: Pixabay)
Nejkrásnější vánoční květiny: azalka (Rhododendron simsii)

Nejkrásnější vánoční květiny: vánoční kaktus

Osvědčenou klasikou je vánoční kaktus (Schlumbergera). Vytváří během svátečního období množství květů – vykvete však jen tehdy, pokud se o něj správně staráte. Vánoční kaktus je rostlinou, která kvete jen při nižších teplotách, proto ho před vánočním obdobím umístěte do místnosti, kde teploty nepřesahují 15 °C. Nezalévejte ho příliš často, a to ani v době květu – stačí jednou týdně.

Nejkrásnější vánoční květiny: vánoční kaktus (Schlumbergera)
i (Zdroj: Pixabay)
Nejkrásnější vánoční květiny: vánoční kaktus (Schlumbergera)

Nejkrásnější vánoční květiny: orchidej 

V moderním pojetí Vánoc se uplatní atraktivní orchidej Phalaenopsis (česky můrovec). patří k odolnějším druhům a je vhodný i pro pěstitele začátečníky. Jde o teplomilnou rostlinu, které vyhovují pokojové teploty. Vyžaduje vlhčí vzduch a rozptýlené osvětlení (vyvarujte ji přímému vlivu slunečních paprsků, které by ji poškodily). Květináč s orchidejí dejte nejlépe k východně orientovanému oknu. Květině prospívá každodenní rosení odstátou vodou. Pro vyšší vlhkost vzduchu můžete do místnosti umístit misku s vodou.

Nejkrásnější vánoční květiny: orchidej Phalaenopsis, česky můrovec
i (Zdroj: Pixabay)
Nejkrásnější vánoční květiny: orchidej Phalaenopsis, česky můrovec

Prima tip na zavlažování orchidejí

Orchideje nezalévejte klasickým způsobem – přílišné množství vody vede k uhnívání jejich kořenů. Osvědčeným způsobem zavlažování orchidejí je následující postup: květináč ponořte na půl hodiny do nádoby s vodou (nejlépe měkkou a odstátou) a hnojivem. Nechte květinu, aby načerpala dostatečné množství vody a pak ji nechte důkladně okapat. Tento postup opakujte zhruba jednou za dva týdny.

Publikováno: 11. 12. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce