reklama

Některé kořeny mají léčivé účinky a působí jako afrodisiakum. Víte, které to jsou?

Není kořen jako kořen a velká řada kořenů v sobě skrývá naprosto zázračnou sílu. Pod zemí jsou našim zrakům často skryty hotové poklady. Léčivé kořeny najdeme ve všech koutech světa. Mnohé z nich jsou pro nás velkou exotikou, jiné známe ze zahrady. Léčivé kořeny jako mulondo, kurkuma nebo naše pampeliška rozhodně stojí za to prozkoumat pečlivěji.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kořen léčivého zázvoru u nás již zdomácněl (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zázvor (Zingiber officinale)

Je u nás velmi oblíbeným kořením i medicínou, v obchodech jej můžeme vidět na pultech celoročně. Zázvor dodává sladkým i slaným jídlům voňavou chuť a pikantní štiplavost. Kromě skvělé chuti má zázvor také velké množství zdraví prospěšných vlastností. Gingerol, přirozená složka kořene zázvoru, prospívá gastrointestinální motilitě – rychlosti, kterou potrava opouští žaludek a pokračuje trávicím procesem.

Konzumace zázvoru podporuje účinné trávení, takže jídlo nezůstává ve střevech tak dlouho. Stimuluje vyprázdnění žaludku, a tak skvěle ulevuje od nevolnosti. Výborný je i při nadýmání a zácpě, konzumace zázvoru může snížit fermentaci a další příčiny nadýmání a střevních plynů. Doporučuje se i při chemoterapiích a pro těhotné ženy trpící ranní nevolností.

Zázvor obsahuje antioxidanty. Tyto molekuly pomáhají zvládat volné radikály, což jsou sloučeniny, které mohou poškozovat buňky. Zázvor je protizánětlivý, doporučuje se při revmatoidní artritidě nebo zánětu dýchacích cest. Ze zázvoru tradičně připravujeme nálev - čaj. Je vynikající zejména po večeři. Zázvor nastrouháme na struhadle, je to mnohem lepší než krájet na kolečka. Zalijeme pak vařící vodou.

Kořeny kurkumy, zázvoru a tenký kořen mulondo mají zdravotní benefity
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Kořen kurkumy, zázvoru a tenký kořen mulondo

Necháme 5 minut louhovat, můžeme přidat trochu citronu nebo limetky, malé množství medu a vytvořit skvělý nápoj. V případě, že se o nás pokouší chřipka, okamžitě začneme s pitím zázvorového čaje. Ještě lepší je alespoň 5x denně žvýkat plátek zázvoru v ústech. Štávu polykáme, zbytek kořene pak vyplivneme.

Kurkuma (Curcuma longa)

Kořen kurkumovníku v syrovém stavu i ve formě prášku je velmi uznávaným léčivem. Kořen má sytě oranžovou barvu, stejně tak i rozemletý na prášek. Můžeme konzumovat přímo, přidávat do jídel nebo připravovat zdravé nápoje a odvary. Kurkuma má prastarou historii použití ve vaření, barvení látek, kosmetice i tradiční medicíně v Číně a Indii.

Kurkumin je pigment nacházející se v kurkumě, který jí nejen dodává charakteristický jasný odstín, ale má také řadu zdravotních výhod. Patří mezi ně antibakteriální, antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační účinky. Kvůli těmto širokým funkcím byla kurkuma studována ve vztahu k artritidě, očním onemocněním, rakovině, srdečním chorobám, Alzheimerově chorobě a dalším. Velmi oblíbeným nápojem je kurkumové mléko, které patří k tradičním prostředkům ajurvédy.

Díky své krásně zlaté barvě je nápoj známý i pod názvy Golden milk, zlaté mléko či turmeric latte. Mléko představuje skvělý domácí lék na kašel, zácpu, nachlazení a kožní problémy. Nejlepší je tento záhřevný nápoj popíjet v zimě. Podle původního receptu potřebujeme na jednu porci:

  • ¼ lžičky mleté ​​kurkumy nebo podle chuti
  • ¼ lžičky mletého kardamomu
  • ⅛ lžičky mletého černého pepře
  • 1 špetku mletého zázvoru
  • 1 špetku mletého hřebíčku
  • 1 špetku mletého nového koření
  • 1 šálek mléka nebo rostlinného mléka
  • ¾ lžičky medu nebo podle chuti
  • ⅛ lžičky vanilkového extraktu
Léčivý, ale také velmi chutný nápoj z kurkumy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivý, ale také velmi chutný nápoj z kurkumy

V malé misce prošleháme kurkumu, kardamom, černý pepř, zázvor, hřebíček. Zahřejeme mléko v malém hrnci na střední teplotu a vmícháme do něj med a vanilkový extrakt, dokud se úplně nerozpustí. Přidáme 1 lžičku směsi kurkumy, snížíme teplotu na středně nízkou a vaříme, dokud se chutě nespojí, obvykle to trvá 2 až 3 minuty. Směs přelijeme přes sítko i ihned pijeme.

Ashwagandha (Withania somnifera)

Ashwagandha je také běžně známá v různých částech světa jako indický ženšen. Pozornost si získala zejména pro svou schopnost regulovat stres a úzkost. Bylina je důležitou součástí staleté ajurvédy, tradičního systému medicíny v Indii. Používá se k léčbě řady onemocnění, jako je revmatismus a nespavost. Snižuje hladinu krevního cukru a tuku, zvyšuje plodnost a hladinu testosteronu u mužů.

Zlepšuje paměť, pozornost a podporuje zdravé srdce. Aswagandhu můžeme užívat denně po ránu jako preventivní prostředek, proti nespavosti pak večer před spaním, 1/4 až jednu čajovou lžičku prášku důkladně smícháme s 150-200 ml vody a ihned vypijeme. Nevaříme. Prášek lze přidat i do oblíbeného nápoje či jídla.

Léčivý kořen ashwagandha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivý kořen ashwagandha

Kava kava či pepřovník opojný (Piper methysticum

Je poměrně diskutabilní rostlina a s její konzumací je třeba postupovat opatrně - nic nepřehánět. Jednou za čas v menším množství neuškodí. Kromě konzumace prášku z kořene si lze kava kava koupit jako bylinný doplněk v obchodech se zdravou výživou. Je dostupný v kapslích, tabletách nebo tinkturách. Kořen kava kava má svůj původ na tichomořských ostrovech, kde byl smíchán s vodou, aby vznikl jakýsi obřadní nápoj. Účinky jsou podobné konzumaci alkoholu, obsahuje látku zvanou kavapyron, po které se cítíme relaxovaně, klidně a uvolněně.

Navozuje pohodu a mírnou euforii. Kava kava se používá k léčbě řady stavů, včetně úzkosti, stresu, problémech se spánkem, při premenstruačním syndromu (PMS), bolesti hlavy a migréně. Předpokládá se, že rostlina zmírňuje bolest, zabraňuje záchvatům a uvolňuje svaly, ulevuje chronické únavě, bolesti svalů, nachlazení a infekcí dýchacích cest. Je ceněna i jako afrodiziakum. Příliš vysoké dávky mohou ale vykazovat toxicitu, nikdy proto nekonzumuje spolu s alkoholem a psychotropními látkami.

Prášek z kořene kava
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prášek z kořene kava

Denní dávka by měla být v rozmezí 250 a 500 mg. Pro nápoj použijeme zpravidla dvě polévkové lžice a smícháme s 300 ml teplé vody (maximálně 40 stupňů), rozmixujeme v mixéru. Mixujeme cca 3 minuty a poté přecedíme přes plátýnko. Pijeme okamžitě a najednou.

Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Lékořice lysá je rostlina pěstovaná především ve Středomoří a západní Asii. Lékořice je běžnou příchutí cukrovinek, léků, tabáku a osobních výrobků, jako je zubní pasta. Kořen rostliny je nejen 50x sladší než cukr, ale má také četné léčivé vlastnosti. Pro svou chuť se kořenu zejména v minulosti často říkalo sladké dřevo.

Kořen lékořice se přidává do bylinných čajů a čajových směsí pro zvýraznění chuti. Čaj ale můžeme připravit pouze ze samotného kořene. Dvě polévkové lžíce sušeného nebo syrového kořene zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat. Scedíme a podáváme. Čaj z kořene lékořice se běžně používá jako gastrointestinální lék a ke zklidnění bolesti v krku.

Nedávné studie naznačují, že kořen lékořice je užitečný při léčbě onemocnění jater a závažných infekcí akutního respiračního syndromu, je také vhodný při léčbě onemocnění dásní a prevenci zubních kazů. V ajurvédě se kořen lékořice používá také k boji proti ledvinovým, jaterním, žaludečním a respiračním poruchám. V poslední době byl kořen lékořice studován pro své antioxidační, antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti.

Kořen lékořice je známý svou charakteristickou chutí a vůní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kořen lékořice je známý svou charakteristickou chutí a vůní

Pampeliška (Taraxacum officinale)

Pampeliška je často vnímána jako úporný trávníkový plevel a jen obtížné uvěřit, že je tato rostlina zároveň i velmi léčivá. Pampeliška se po staletí používá v mnoha formách tradiční medicíny. Listy, kořeny a květy často najdeme v bylinných čajích a doplňcích stravy, kde se používají jako přírodní lék na podporu regulace krevního cukru a posílení pokožky, zdraví jater a srdce. Tradičně se pampeliška používá jako diuretikum ke zvýšení množství moči a odstranění tekutin z těla.

Její používání je vhodné při mnoha stavech, kde může pomoci diuretikum, jako jsou problémy s játry a vysoký krevní tlak. Čerstvý nebo sušený kořen pampelišky je využíván jako mírný stimulant chuti k jídlu a ke zlepšení žaludeční nevolnosti. Kořen rostliny pampelišky může působit jako mírné projímadlo a je vhodný ke zlepšení trávení. Předběžný výzkum naznačuje, že pampeliška může pomoci zlepšit funkci jater a žlučníku. Kořeny pampelišky užíváme čerstvé nebo sušené.

Běžné užití je i formou tinktur, tekutého extraktu, čajů, tablet a kapslí. Kořen můžeme využívat celoročně. Vybereme si silné a dostatečně narostlé trsy. Nejlepší jsou ty, které rostou na sluníčku. Kořen podryjeme rýčem a vytáhneme tak, aby se nezlomil. Kořen omyjeme a očistíme, slupku ale neloupeme. Nakrájíme na tenká kolečka či plátky a sušíme na přímém slunci. Kořen skladujeme v temnu a suchu. Po usušení lze kořeny také rozemlet na prášek a skladovat.

Sklizeň kořene pampelišky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklizeň kořene pampelišky

Pro přípravu čaje vaříme dvě lžičky prášku nebo dvě lžičky sušených kořenů - zalijeme 250 ml vody a vaříme po dobu 3 min. Necháme vylouhovat do zchladnutí. Nálev pijeme při obtížích třikrát denně. Pro podporu chuti k jídlu a zlepšení žaludečních funkcí můžeme vždy kousek kořene rozžvýkat.

Mulondo

Kořen rostliny Mondia Whitei se nazývá v tradičním africkém jazyce mulondo, známý je i jako bílý zázvor. Svojí chutí kořen připomíná zázvor a lékořici, voní také po vanilce. Chuťově představuje mix sladkého koření a často se používá jen k dochucování pokrmů. Podporuje trávení, působí proti depresím a představuje tradiční afrodiziakum.

Má sexuálně stimulační efekt a doporučuje se pít zejména mužům. V Africe nápoj z mulondo kořenu nechybí na svatební hostině. U mužů zvyšuje sexuální touhu, posiluje erekci a výdrž. Z kořene snadno připravíme výluh. Kořeny nařežeme na tenká kolečka a zalijeme vroucí vodou, necháme několik minut vylouhovat a pijeme. Můžeme ochutit medem a citronem.

Zdroj informací: hopkinsmedicine.org; webmd.com; forbes.com

Publikováno: 27. 5. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková