reklama

Objevili jsme tajemství léčby civilizačních chorob

Lékařům se podařilo výrazně omezit různé přenositelné choroby a epidemie. Na druhou stranu si ale lidstvo v civilizovaných částech světa postupně vytvořilo takový styl života, který ho rovněž dokáže spolehlivě zabít, a to ve stále nižším věku. Pomoc hledáme v různých pilulkách. Řešením přitom není žádný zázrak z laboratoře, ale uvědomit si, pochopit a poté i pozměnit svůj životní styl.

Civilizační choroby je možné zastavit i jim předcházet (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zatímco se naši předci počátkem minulého století potýkali s infekčními chorobami, posledních 50 let vede lidstvo boj s nárůstem civilizačních onemocnění. Ta jsou spojena s výrazným rozvojem technologií, průmyslu a potravinářství. Lidský organismus je stále více ohrožován nepříznivými vlivy z okolního prostředí. Kromě omezeného pohybu a nezdravého stravování nám ubližuje i nedostatek odpočinku, kouření, pití nadměrného množství alkoholu a stres.

Mezi hlavní civilizační choroby řadíme v první řadě kardiovaskulární onemocnění, z nichž se nejčastěji potýkáme s infarktem myokardu, hypertenzí a předčasnou aterosklerózou. Poslední dostupná data (UZIS) uvádějí, že nemoci oběhové soustavy zůstávají nejčastější příčinou smrti v ČR. Zemřelo na ně 40 % mužů 48 % žen! Tato onemocnění ale nejsou zdaleka jediná „civilizační“, mezi mladší generací se jedná také o obezitu, anorexii, bulimii, diabetes a psychické potíže. Co se s tím dá reálně dělat?

Spěte sladce!

Spánek je jednou ze základních lidských potřeb a podobě jako jídlo a pití má zásadní vliv na naše zdraví a pohodu. Dostatečný spánek by si neměly dopřávat pouze děti, u kterých je nezbytný pro metabolickou regulaci, ale je stejně tak důležitý i pro dospělé. Nedostatek spánku či nekvalitní spánek mají negativní vliv na naše zdraví.

Z krátkodobého hlediska se může jednat o obezitu či diabetes, oslabení imunitního systému, ale také deprese, úzkosti a psychózy. Významnou úlohu hraje při spánku kromě jeho délky také správné, pravidelné dýchání. Ideální doba spánku u každého rozdílná. Obvykle se pohybuje v rozmezí 4 – 9 hodin, každému ale vyhovuje jiná. Poslouchejte své tělo a naučte se spát stejný počet hodin každý den. Víkendovým spaním do oběda tělu potřebný odpočinek nedodáte.

Nedostatek spánku či nekvalitní spánek mají negativní vliv na naše zdraví
Nedostatek spánku či nekvalitní spánek mají negativní vliv na naše zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chce to klid

Naordinujte si kromě dostatečného množství spánku také relax. Udělejte si alespoň 2 x týdně čas sami na sebe. A tím nemyslíme v hospodě. Účinná relaxace vám pomůže odbourat nahromaděný stres, uvolní tělo a mysl. Můžete vyzkoušet různá dechová cvičení, ke kterým si pustíte relaxační hudbu či si zajít na masáž nebo do sauny. Vypněte, na chvíli se soustřeďte pouze sami na sebe a nepřemýšlejte nad každodenními starostmi. Relaxace je základní součástí duševní hygieny, která je stejně tak důležitá, jako ta tělesná. S klidnou a čistou myslí vám pak půjde vše od ruky.

Naordinujte si kromě dostatečného množství spánku také relax
Naordinujte si kromě dostatečného množství spánku také relax (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sůl nad zlato platí jen v pohádkách

Často se stravujete v restauracích během jednání či si odskočíte z práce pro něco rychlého do fastfoodu? Myslete na příjem soli. Pokud si dáte jídlo v restauraci, netušíte, kolik soli do něj kuchař přidal a nemáte tak přehled, kolik jí denně zkonzumujete. Se zvyšujícím se příjmem soli se zvyšuje krevní objem, tím dochází k otokům a také ke zvýšení krevního tlaku. Proto je sůl uváděna jako častá příčina hypertenze. To samé platí i u vysokého příjmu tuků. Ateroskleróza se vyvíjí na základě hladiny tuků v krvi – tedy čím menší je, tím menší je i riziko jejího vzniku. Přidejte do svého jídelníčku více rostlinných olejů a omezte živočišné.

Pokrmy z fastfoodů jsou plné solí i konzervantů a stabilizátorů
Pokrmy z fastfoodů jsou plné solí i konzervantů a stabilizátorů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Udržte tlak pod kontrolou

Chcete-li se udržovat zdraví a v kondici, kromě výše zmíněných pravidel se také zaměřte na prevenci. Pravidelná návštěva lékaře spojená s měřením krevního tlaku, dostatek pohybu, omezené pití alkoholu a vyhýbání se cigaretám jsou samozřejmostí. Abyste měli svůj krevní tlak vždy pod kontrolou, zaměřte se také na domácí kontrolu krevního tlaku – tzv. selfmonitoring.

„Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně vybavených Intelli manžetou), které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ vysvětluje kardiolog Prof. MUDr. Michal Vrablík, PhD.

Nezbytným předpokladem pro správné měření tlaku je použití klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně vybavených Intelli manžetou)
Nezbytným předpokladem pro správné měření tlaku je použití klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně vybavených Intelli manžetou) (Zdroj: Omron)

Naládujte se endorfiny při pohybu

Pohyb je jedním ze základních předpokladů zdravého životního stylu. Sportování pozitivně ovlivňuje nejen všechny tělesné funkce, ale také psychiku a paměť. Během sportu uvolní vaše tělo endorfiny, které vám zvednou náladu, pomohou snížit stres a napětí. Podle výzkumů je sport skvělým lékem na imunitu a chronická onemocnění.

Lidé, kteří sportují, mají nižší riziko výskytu mozkové mrtvice či srdečních záchvatů. Najděte si čas pro sebe a vyrazte si alespoň 3 x týdně zasportovat. Zkusit můžete například velké koloběžky. Mgr. Lenka Fasnerová, fyzioterapeutka z olomouckého Centra prohybu k tomu říká: „Koloběžka je totiž z hlediska trénování pohybového aparátu neuvěřitelně komplexní. Hodí se doslova pro každou věkovou skupinu, přičemž velkou výhodou jak pro děti, tak hlavně pro starší generaci je, že jste jen kousek nad zemí.“ Počítá se ale i takový fotbálek s kamarády, a když to nejde jinak, tak aspoň svižnější procházka se psem (i bez psa).

Podle výzkumů je sport skvělým lékem na imunitu a chronická onemocnění
Podle výzkumů je sport skvělým lékem na imunitu a chronická onemocnění (Zdroj: Centrum pohybu)

Dosáhnout zdravého životního stylu lze mnoha způsoby a záleží na vás, která kombinace vám bude vyhovovat nejlépe. Důležité je, abyste se cítili v pohodě a optimisticky naladěni, protože s úsměvem je všechno rychleji!

Zdroj informací: Centrum pohybu; zdravi.euro.cz

Publikováno: 25. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce