reklama

Jak léčit postcovidové potíže

Dušnost, únava těla, bolesti hlavy či svalová slabost… to vše jsou potíže, se kterými se řada těch, kteří prodělali onemocnění Covid-19, stále potýká. Pomoci mohou lázně. Poradíme, jak si pobyt zajistit a co vás v nich bude čekat!

i (Zdroj: Lázně Luhačovice a.s.)
Léčbu postcovidových obtíží neodkládejte (Zdroj: Lázně Luhačovice a.s.)

Pobyt v lázních

Ať už jste prodělali těžký nebo lehký průběh onemocnění Covid-19 a potýkáte se se zdravotními potížemi, jako je únava, bolesti hlavy, dušnost či svalová slabost, pak se svým lékařem zkonzultujte možnost lázeňské léčby.

„Často mám dotazy od postcovidových pacientů, kteří se ptají, zda je tato péče v lázních stále možná,“ popisuje MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a. s., a dále radí: „Pokud máte nějaké potíže, doporučuji obrátit se na odborníka – plicního lékaře, který by eventuálně mohl iniciovat vypsání návrhu na pobyt v lázních.“ Samotný návrh na lázeňskou péči vypíše váš praktický lékař a schvaluje zdravotní pojišťovna. Pobytu v lázních pak už nic nebrání.

Vstupní prohlídka lázeňských hostů
i (Zdroj: Lázně Luhačovice a.s.)
Vstupní prohlídka lázeňských hostů

Pokud váš zdravotní stav neodpovídá komplexní lázeňské péči hrazené pojišťovnou, nezoufejte! Lázně můžete navštívit i jako samoplátci. Všichni pacienti, ať už samoplátci nebo ti s pobytem přes pojišťovnu, mají předepsané stejně kvalitní procedury. „Procedury jsou u každého pacienta stanoveny individuálně na základě vstupní lékařské prohlídky. Při ní lékař komplexně posoudí zdravotní stav a obtíže nastupujícího hosta a stanoví léčebný rehabilitační plán a dílčí procedury,“ doplňuje MUDr. Petr Pšenica, vedoucí lékař.

Léčebná procedura - inhalace dospělých
i (Zdroj: Lázně Luhačovice a.s.)
Léčebná procedura - inhalace dospělých

Jaké procedury pomáhají?

Složení procedur se v každé lázeňské společnosti liší v závislosti na přírodním léčebném zdroji, který mají dispozici. V případě onemocnění dýchacího ústrojí jsou při léčbě stěžejní inhalace přírodních minerálních vod. „Mezi ty nejdůležitější procedury bych zařadil inhalace přírodní minerální vodou, které mají tzv. mukolytický efekt. To znamená, že rozpouštějí hlen v dýchacích cestách. Umožňují lidem pročistit dýchací cesty, odkašlat a tím se zvětšuje funkční kapacita plic. U nás v Luhačovicích využíváme Janovu vodu a Vincentku, které mají vysoký obsah oxidu uhličitého,“ přibližuje účinky minerálních vod MUDr. Petr Pšenica.

A ihned navazuje: „Dále je to celá škála fyzioterapeutických metod, při kterých s klienty cvičíme či trénujeme dechovou gymnastiku. Při ní fyzioterapeut instruuje pacienta ke správnému dýchání a plnému bráničnímu dechu, který umožňuje prodýchat všechny plicní laloky, zkvalitní okysličení krve a umožní tak zbavit se zbytku zánětu v plicních tkáních.“ V průběhu pobytu si tak pacienti osvojí nejen dechovou gymnastiku, ale i léčebný tělocvik, tedy rehabilitační techniky, díky kterým pak může v regeneraci plic pokračovat i v domácím prostředí.

Dětská léčba a dechová cvičení
i (Zdroj: Lázně Luhačovice a.s.)
Dětská léčba a dechová cvičení

Postcovidové příznaky v lázních neléčí jen u dospělých, ale také u dětí. „Léčebné pobyty po prodělaném covidu absolvují i děti, i když v menších počtech než dospělí. Postupy léčby jsou prakticky stejné jako u dospělých jedinců – inhalační terapie, pohybová léčba a dechové rehabilitace,“ dodává MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař.

A jak dlouhá regenerace vás v lázních čeká?

Záleží na typu pobytu, ale také zdravotním stavu! Můžete se tam „ohřát“ téměř měsíc, ale i jen několik dní. „Léčba tzv. na křížek je dána indikačním seznamem a délka takového pobytu je tři až čtyři týdny. Léčebně považuji za dostatečně dlouhou délku pobytu týden až dva. U samoplátců nabízíme samozřejmě ještě kratší programy, třeba jen na týden. I o nich si myslím, že mají svůj léčebný význam. Minimálně v rámci rekonvalescence po prodělané chorobě,“ uvádí MUDr. Petr Pšenica.

Doléčení po covidu neoddalujte! Včasný začátek rehabilitace dýchacího ústrojí může zlepšit zdravotní stav na úroveň před samotným onemocněním!

Prim. MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař Lázní Luhačovice, a.s.
i (Zdroj: Lázně Luhačovice a.s.)
Prim. MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař Lázní Luhačovice, a.s.

Jak plicím pomoct i bez lázeňského pobytu? Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Choďte často na procházky do přírody a postupně zvyšujte jejich intenzitu i náročnost.
  • Dbejte na správnou stravu bohatou na vitamíny a minerální látky s vysokým podílem ovoce a zeleniny.
  • Pomozte si i různými doplňky stravy, a to především těmi, které obsahují antioxidanty a vitamíny C a E.
  • Nezanedbávejte spánek a pravidelný denní režim. Toto pomáhá nejen tělu, ale i naší psychice.
  • Nezlepšuje-li se postupně váš zdravotní stav po prodělaném onemocnění, navštivte svého lékaře.

Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a. s; prozdravi.cz

Podívejte se, jak s medem pečovat o své zdraví:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 5. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce