reklama

Nastartujte imunitu – nečekejte na zázračné pilulky a začněte hned

Imunita je schopnost organismu bránit se proti vnějším i vnitřním „nepřátelům“, což jsou v případě našeho zdraví původci všech nemocí. Proto si ji musíme hýčkat a dělat všechno pro to, abychom ji posilovali.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Imunita je drahocenný dar, proto o ni musíme pečovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

O imunitě se v poslední době hodně píše a mluví. Objevují se nejrůznější teorie a „zaručené“ způsoby, jak ji podpořit a nastartovat. Přitom ty nejúčinnější cesty jsou zcela v našich rukou a každý den můžeme udělat něco užitečného pro to, aby náš imunitní systém pracoval tak, jak má.

Jezte, pijte, hýbejte se

Dobrá fyzická kondice není důležitá jen pro náš pohybový aparát. Pravidelné procházky, projížďky na kole a cvičení podpoří také imunitu. Stačí opravdu málo – chodit více pěšky, místo výtahu vyběhnout po schodech a každodenní desetiminutové zdravotní cvičení. Když k tomu přidáte zdravou a vyváženou stravu, v níž to nebudete přehánět s dobrůtkami napěchovanými solí a jednoduchými cukry, uděláte významný krok k posílení imunitních funkcí v organismu.

Skoro tři čtvrtiny imunitních buněk se totiž nachází právě ve střevech. Nezapomínejte na pitný režim, protože tekutiny podporují celkovou detoxikaci. Jenom pro pořádek si zopakujme, že nejvhodnějším nápojem je vedle čisté vody neoslazený čaj, například zelený nebo nějaký lahodný ovocný.

Pomáhají i spánek a chladno

Vydatný spánek je dalším z imunitních pilířů, protože tělu zkrátka musíte poskytnou dostatek času k odpočinku. Odborníci se shodují v tom, že ideálně bychom měli spát aspoň osm hodin denně. Ke zdravému spaní přispívá řada faktorů. Vaše ložnice by měla být oázou klidu bez televize, počítače a dalších moderních vymožeností. Nezapomínejte ji také pravidelně větrat a zbytečně v ní nepřetápějte.

Když se naučíte spát v „chladnější“ místnosti, uděláte první krok k další důležité podpoře imunity, kterou je otužování. Nikdo po vás nechce, abyste se vrhali do ledové vody někde venku, ale naučte se dát si každý den krátkou sprchu studenou vodou. Toto řízené zchlazování je vlastně jakousi cévní gymnastikou, která zlepší celkové prokrvení těla a podpoří kardiovaskulární systém.

Naučí rovněž vaše tělo lépe si zvyknout na změny teplot, kdy především v zimě přecházíme z vytopených (a často bohužel nezdravě přetopených) prostor ven, kde třeba mrzne nebo je nepříjemně vlhko.

Pravidelně se otužujte a nemusíte kvůli tomu zrovna skákat do zamrzlého rybníka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelně se otužujte a nemusíte kvůli tomu zrovna skákat do zamrzlého rybníka

Pomáhají i bylinky

Naše imunita se neobejde ani bez podpory v podobě vitamínů, minerálů a probiotik. V ideálním případě byste je měli získat z toho, co jíte, ale většina z nás potřebuje pomoc ve formě potravinových doplňků a vitamínových preparátů. Na trhu je široká nabídka a vy si vyberte ty osvědčené a kvalitní – poradit se ostatně můžete nejen s lékárníkem, ale také se svým praktickým lékařem. Z minerálů jsou pro imunitní systém velmi důležité selen a zinek.

Selen se přirozeně nachází v rybím mase, ale také ve vepřovém, hovězím i drůbežím, stejně jako je například v banánech, slunečnicových semínkách nebo para ořeších. Přirozeným zdrojem zinku jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako hovězí maso, luštěniny nebo kvalitní celozrnné produkty. Pro imunitní procesy v těle jsou nezbytné i vitamíny C a E.

Pokud nechcete hned sahat po pilulkách z lékárny, můžete vyzkoušet léčivky jako rakytník nebo šišák bajkalský, které jsou ve fytoterapii s úspěchem používány jako imunitní „posilovače“. Podobně funguje také extrakt z grapefruitových jadérek. Mějte vždy po ruce také probiotika, která se hodí nejen jako doplněk při užívání antibiotik nabourávajících střevní mikroflóru. Vyřešíte s nimi i dietní chyby, které vám mohou krátkodobě „rozhodit“ trávení.

Vynikajícím zdrojem vitamínu C jsou brokolice a červená paprika
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vynikajícím zdrojem vitamínu C jsou brokolice a červená paprika

Posviťme si na mýty

Některá častá tvrzení týkající se imunity je ovšem zapotřebí uvést na pravou míru. Nebojte se například pobývat venku v chladném a deštivém počasí. Pokud jste dobře oblečeni, nic vám nehrozí. Statistiky naopak uvádějí, že se mnohem častěji nakazíte ve vnitřních prostorách, kde se nejrůznější nemoci šíří rychlosti blesku. Nesázejte ani na to, že jste zdědili silnou imunitu po svých rodičích. Genetika tu hraje roli jen částečně a mnohem víc záleží na tom, jak správnou máte životosprávu a jak si svou imunitu hýčkáte.

Pár tipů na závěr:

  • V posledních letech vznikla řada lékařských výzkumů, které potvrdily vynikající schopnosti tzv. medicinálních hub jako shiitake, matake, reishi nebo hlívy. Důvodem je vysoká koncentrace betaglukanů, které hrají významnou roli v posilování imunitního systému.
  • Imunitu hodně poškozuje kouření a také přemíra alkoholu.
  • Zdravá strava znamená nejen to, že bude jíst vyváženě a dopřávat si kvalitní potraviny, ale také to, že budete jíst pravidelně. Jedním z velkých nešvarů je například odejít z domova bez snídaně nebo se naposledy najíst odpoledne a nevečeřet. Večeře naopak zajistí, že tělo nejde spát hladové, nicméně by to mělo být něco lehkého, třeba zeleninový salát a nejpozději 2-3 hodiny před tím, než ulehnete do postele.
  • Citrusové plody obsahují ve 100 g přibližně 50 mg vitamínu C, což je více než polovina doporučené denní dávky. Ale skutečnými „céčkovými“ bombami jsou například šípky a černý bez (200 mg na 100 g), červená paprika (190 mg/100 g) nebo brokolice (100 mg/100 g). Ale opravdovým zázrakem je rakytník, který obsahuje až 25x více céčka než citrusy.

Zdroj informací: celostnimedicina.cz; benu.cz; brainmarket.cz

Připravte si koktejl, který vás nakopne:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 5. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová