reklama

Tyto méně známé druhy orchidejí jsou opravdovou ozdobou našich domovů

Orchideje představují rozmanitou a nesmírně zajímavou skupinu rostlin. Působí velmi exoticky, majestátně i křehce. V současné době patří k nejoblíbenějším a nejčastěji pěstovaným pokojovkám. Hlavním lákadlem jsou přenádherné květy, které hrají barvami a ohromují fantastickými tvary.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Orchidej střevíčník se pěstuje v různých variantách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K nejznámějším orchidejím bezesporu patří můrovec (Phalaenopsis), kromě tohoto druhu existuje celá řada dalších, které stojí malinko v pozadí. Rozhodně si ale zaslouží většího rozšíření.

Epifytické rostliny

Orchideje patří mezi tzv. epifytické rostliny. Znamená to, že pro svůj růst nepotřebují klasický pěstební substrát založený na zemině. Jejich kořeny vyžadují specifický substrát, který slouží více jako opora, která drží rostlinu na svém místě. Živiny a vodu totiž neberou z půdy, ale ze vzdušné vlhkosti a samozřejmě z deště.

Ne úplně všechny orchideje jsou epifytické, ale velká většina má toto specifikum. Před každým nákupem musíme vědět, zda se jedná o epifytický nebo půdní /terestrický/ typ. Mezi epifytické orchideje patří např. Phalenopsis, Oncidium, Cattleya, Miltonia. Tyto orchideje vyžadují speciální substrát mírně kyselé reakce, který je založený na borovicové kůře.

Dále může obsahovat kousky polystyrenu, molitanu a rašeliník. Substrát musí být nasákavý, vzdušný, sterilní a s nízkým obsahem živin. Důležitá je jeho hrubá struktura, aby zálivková voda mohla dobře odtékat a nehromadila se v květináči.

Epifytické orchideje s obrovskou záplavou květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Epifytické orchideje s obrovskou záplavou květů

Jak nakupovat orchideje?

Při nákupu se nikdy nenecháme ošálit jen krásou květů, vždy se podíváme také na kořeny. Orchidej se dokáže dlouho tvářit, že je vše v pořádku, i když její kořeny již zachvátila hniloba. Pokud je stav kořenů v hodně špatném stavu, rostlinu téměř nelze zachránit. Hodně nám pomůžou plastové průhledné květináče, ve kterých se orchideje pěstují.

Kořeny orchidejí obsahují totiž zelený chlorofyl a jsou schopné fotosyntetické asimilace. A protože fotosyntéza probíhá na světle, je květináč průhledný, aby světlo mohlo ke kořenům. Pokud přes květináč vidíme, že jsou špičky kořenů zelené, je to dobré znamení. Když jsou ale seschlé, nebo naopak shnilé, rozhodně zakoupíme jinou rostlinu.

Méně známé, zejména sbírkové druhy orchidejí, je rozhodně nejlepší nakupovat u specializovaných pěstitelů. Zejména u střevíčníků je velmi důležité vědět přesně, který druh si kupujeme. Protože je zde mnoho odlišností, co se týká podmínek pěstování a požadavků na teplotu.

Kam umístit orchidej v bytě

Optimální stanoviště je většinou takové, kde není ani úpal, ani přílišný stín. Dobrou volbou je umístění na západní či východní stranu, kdy květináč umístíme co nejblíže oknu. Pro orchideje jsou velmi vhodná špaletová okna, kdy se květináč umístí do prostoru mezi ně. Pozor ale v zimě, kdy v případě, že okna nejsou dobře utěsněna, může ledový vzduch vnikající dovnitř štěrbinami orchideje poškodit.

Předpokladem správného pěstování orchidejí je jejich vhodné umístění
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Předpokladem správného pěstování orchidejí je jejich vhodné umístění

Ve standardních sídlištních bytech je nejvhodnějším místem pro pěstování ložnice, kde topení nejde naplno. Je zde většinou chladněji a orchideje nejsou vystaveny sálavému teplu. Rozhodně je ale vždy vhodné na topení umístit odpařovač.

Nádherné druhy, které si nesmíme nechat ujít

Dendrobium je nádherným a velmi variabilním druhem. Na jeho pěstování si klidně můžeme troufnout. Velmi důležitým faktorem je ale výběr pěstební nádoby. Tuto orchidej nikdy nepěstujeme v příliš velikém květináči. Malá pěstební nádoba dendrobiu naprosto vyhovuje a je základním předpokladem pro dobrý růst a kvetení. Tato orchidej také nesnáší přemokření - před každou zálivkou musí substrát vždy dobře vyschnout. Přesadit stačí i jednou za 4-5 let.

Nádherné Dendrobium nobile v květu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherné Dendrobium nobile v květu

Střevíčník (Paphiopedilum) - možná si vybavíte naši domácí orchidej střevíčník pantoflíček, který tvarem svých květů prozrazuje, že se jedná o stejný druh. Se střevíčníky už pracujeme trochu opatrněji. Do této skupiny patří druhy jak chladnomilné a teplomilné, tak i druhy vyžadující temperované prostředí. Střevíčník je terestrickou neboli zemní orchidejí.

Znamená to, že kořeny potřebují k růstu půdu a všechny její kořeny rostou v zemi. Vzdušné kořeny zde vůbec nehledejme. Substrát musí být dostatečně propustný a vzdušný. Ačkoliv tato orchidej potřebuje půdu, rozhodně si dáme pozor na přemáčení. Tato zajímavá orchidej potřebuje polostinné až stinné stanoviště, nejlepší bude parapet severního okna.

Přenádherné květy střevíčníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přenádherné květy střevíčníku

Vuylstekeara Cambria kvete velkým množstvím drobnějších kvítků, které vyrůstají z květního stvolu. Její barvy jsou nejčastěji v odstínu červené, zelené, tmavě fialové, žluté – časté jsou i různé kombinace barev v jednom květu. Roste poměrně dobře a přesazovat ji můžete 1x za 1-2 roky.

Typický květ orchideje Cambria
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typický květ orchideje Cambria

Chomoutovka (Zygopetalum) preferuje chladnější interiéry, kde kvete od podzimu do jara. Po celý rok udržujeme substrát mírně vlhký, v zimě zálivku omezíme. Tyto voňavé orchideje se mohou pochlubit jasně fialovými okvětními lístky s výraznou kresbou. Tvoří relativně malý rod s pouze 15 druhy. Miluje letnění - zavěšením v koruně stromu.

Krásné květy orchideje Zygopetalum
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásné květy orchideje Zygopetalum

Epidendrum vytváří půvabné drobné, vonné kvítky v mnoha barevných variacích. Druh je velmi široký, a to s epifytickými i terestrickými zástupci. Jedná se o poměrně houževnaté orchideje, které nejsou příliš náročné na péči. Každé dva týdny hnojíme hnojivem pro orchideje a zaléváme jednou týdně. Přesazování stačí jednou za tři roky. Po odkvětu odstraníme celý květní stvol.

Záplava fialových květů orchideje Epidendrum
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Záplava fialových květů orchideje Epidendrum

Brassia si díky svému tvaru květů vysloužila přezdívku pavoučí orchidej. Jedná se o epifytickou orchidej. Ve vegetačním období vyžaduje teplotu 20-25 °C, v zimě, v období klidu pak teplotu okolo 15 °C. Pro dobré kvetení rostlina potřebuje slunné stanoviště po celou část roku. V období růstu rostlina potřebuje celkem vydatnou zálivku vodou pokojové teploty. Mezi jednotlivými zálivkami však substrát musí vyschnout. Přesazujeme každý druhý rok v předjaří či počátkem jara.

Uhrančivé květy orchideje Brassia
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uhrančivé květy orchideje Brassia

Závlaha a mlžení

To, co nejčastěji stojí za úhynem některé orchideje, je přemokření. Substrát musí mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Zalévá se jen jednou týdně, v zimě stačí i 1x za 14 dní. Epifytické orchideje zaléváme ponořením květináče do nádoby s odstátou vodou. Květináč několikrát ponoříme a necháme odtéct všechnu vodu. Důkladně odkapaný květináč postavíme zpět na své místo. Do podmisky a do ozdobného obalu květináče nikdy vodu nelijte. Hnojíme 1x za 14 dní speciálním hnojivem pro orchideje, které přidáme do zálivkové vody. Použít se dá i běžné hnojivo pro pokojovky, ale v poloviční koncentraci.

Orchideje také potřebují pravidelné mlžení, které pomáhá zvyšovat i vzdušnou vlhkost. Jednou až dvakrát denně nezapomeňte rostliny zvlhčit ručním postřikovačem. Půdní orchideje zaléváme opatrně na povrch substrátu. Voda se nesmí drží v podmisce. Zálivka a mlžení představují nejdůležitější faktory pro pěstování orchidejí.

Přesazování

Vždy se řídíme stavem substrátu a kořenů. Tyto ukazatele jednoznačně indikují, že přesazení bude potřeba. Substrát je již zetlelý, kůra rozpadlá a celková struktura zhutněná. Kořenů je v květináči příliš mnoho, prolézají ven odtokovými otvory. Stěny květináče jsou pokryty zelenou řasou a kořeny začínají uhnívat. Všechny tyto body jsou neklamnými indikátory toho, že přesazení je skutečně na místě! Pokud se vše podaří skloubit s dobou po odkvětu orchideje nebo v předjaří, bude to optimální.

Letnění

V létě se orchideje rády letní. Nejlepší je stanoviště v polostínu pod stromem. Orchideje v závěsných květináčích pověsíme do koruny stromů. Pokud pravidelně prší, o zálivku se nemusíme starat vůbec. Letnění orchidejím velmi prospívá, otuží se, zesílí, jsou odolnější vůči patogenům a bohatě kvetou. Domů je stěhujeme podle teplot v průběhu října.

Nejčastější choroby a škůdci orchidejí

Orchideje trpí stejně jako jiné květiny řadou chorob a škůdců. Ochrana musí přijít co nejdříve po rozpuku některého patogenu. To znamená, že rostliny musíme často kontrolovat, prohlížet jejich listy a kořeny (zejména pak špičky kořenů).

Ze škůdců jsou asi nejrozšířenější červci a puklice. Chemická ochrana proti nim je poněkud obtížná, protože škůdce je opatřen tvrdým ochranným obalem, který jej velmi dobře chrání. Asi nejlepším, i když poněkud pracným způsobem, je otírání lihovým roztokem. Na špejli namotáme chomáček vaty a namáčíme do lihu. Postupně pak stíráme všechny viditelné škůdce. Velmi důležité je zákrok často opakovat.

Hlemýždi a slimáci

Kromě ožírání zeleniny a květin jim neuniknou ani orchideje. Při letnění rostlin dejte dobrý pozor. Nevhodné je stanoviště ve vyšší trávě pod stromem apod. Mnohem lepší bude nějaká vyvýšená police nebo závěs v koruně stromů.

Svilušky

Poškozují vysáváním jak spodní, tak svrchní stranu listů. Nejprve se začnou objevovat stříbřité tečky, které se později slévají do map. Napadení sviluškami často velmi napomáhá příliš suchý vzduch. Pravidelná chemická ochrana je nezbytná.

Kořenové hniloby

Nemoci kořenů jsou velmi nebezpečné, protože v mnoha případech dokážou zahubit celou orchidej. Jejich příčinou je nevhodný vláhový režim, zejména pak přelévání substrátu.

Žloutnutí listů

Je nejčastěji zapříčiněno nějakým fyziologickým faktorem. Pokud začínají žloutnout celé listy, nejčastěji je na vině přílišná zálivka. Jestliže zasychají jen špičky listů, půjde pravděpodobně o příliš suchý vzduch v okolí orchidejí.

Zdroj informací: orchideeenhoeve.nl; countryliving.com

Podívejte se, jak pěstovat orchideje a citrusy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 5. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková