reklama

Zvíře jako vánoční dárek: Na co se připravit a co si dobře promyslet

Pro zvířátko, které se má stát krásným dárkem, by měl být krásným dárkem i ten, komu bude patřit. Dárek má být sice překvapením, ale pro zvířátko je lépe rodinu připravit. Martin Smrček má pro nás spoustu dobrých rad.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Není nic krásnějšího, než takovým přáním, pokud je ovšem dlouhodobé a upřímné, vyhovět, a zvířátko pod stromeček nadělit. Má to mnoho ale, se kterými se musí počítat. Děti – až na světlé výjimky – nejméně do věku 12-15 let se o žádné zvíře samy postarat nedovedou a nemohou. Pokud se pro nákup rozhodneme, musíme si být vědomi, že veškerá péče bude na nás. Úklid, venčení, krmení… a to na spoustu let.

Jaké zvíře je nejméně náročné

Dětskou touhu po pejskovi či kočce rodiče ve snaze vyhovět, zaplní akváriem, případně želvou, křečkem či jiným drobným hlodavcem. Akvárium může být pěkná ozdoba bytu, ale většině dětí ryby jejich touhy nenaplní. Chtějí kontaktní zvíře, na které se dá sahat, něco s ním podnikat.

Zdánlivě nenáročné želvy

Kupovat dětem např. želvu je obrovská neuváženost. Navíc – při pohledu na cenovku – se zpravidla nekoupí želva suchozemská za několik tisíc, ale vodní želvička za stovku. Jenže z té vyroste za pár let obluda, co může zranit, zapáchá, každá nádrž je jí malá - řeší se, kam s ní. Suchozemská, ani vodní želva nejsou tvorové na hraní, dětem do rukou nikdy nepatří. Krunýř mají poměrně křehký, pád ze stolu či ruky může být fatální. Snadná není ani péče, bez slunečních paprsků, vápníku a vitamínů bude želva chřadnout.

Zdánlivě nenáročná želva
i (Zdroj: Prima FTV)
Zdánlivě nenáročná želva

Roztomilí hlodavci

Málokterý z domestikovaných hlodavců je zvědavý na nějaké mazlení a nošení. Výjimkou je možná přivyklé morče, rozhodně ne křeček, pískomil a křečíci. U těch se můžete dočkat i pokousání a rozhodně vám za neustálé hlazení a přenášení nebudou vděčni. Většina hlodavců značí svá území silně páchnoucí močí. Pokud budete nádrž každý den čistit, vypijí velké množství vody, aby teritorium zase označili. Morče a činčila zapáchají méně. Ta je zase bleskurychlá a její odchyty nejsou snadné. Většina hlodavců jsou křehká zvířátka, v dětských rukách nebudou v bezpečí, pád ze stolu opět nemusí přežít. Vyhovovalo by jim, zůstat trvale v kleci a lidé by se na ně jen dívali - ale které dítě tohle vydrží?!

Morče je poměrně dobrou volbou
i (Zdroj: Prima FTV)
Morče je poměrně dobrou volbou

Povídaví papoušci

Pro zanícené milovníky a chovatele ptáků, může být ptáček pod stromečkem ideálním darem. Zvláště ochočení papoušci bývají velmi kontaktní, projevují se inteligentně, někteří se naučí i mluvit. Ale není to zadarmo, nespadne to “z nebe” a dítě samotné to nezvládne. Ochočit papouška si žádá velkou trpělivost, postupně si získávat jeho důvěru, neuspěchat to. Lidé, natož děti, bývají netrpěliví - za dva dny papouška pustí proletět po místnosti, když se nechce vrátit zpátky do klece (protože si na ni ještě nepřivykl, není toho ani schopen), začnou ho chytat do sítě, pronásledovat… Ptáček je traumatizován, klíčící důvěra v člověka zmizí a proces ochočování se zbrzdí nebo úplně přeruší.

Málo kolektivní kočička

Je určitě méně náročná a ukecaná, než papoušek. Vychovaná kočka je v mnoha ohledech nenáročný společník. Nevyžaduje pobyt mimo byt či dům, velkou část dne prospí, netrpí vaší nepřítomností, když jdete do zaměstnání. Delší odloučení ji ale také netěší. Kočka je individualista, lidé těžko chápou její chování. Mazlí se a přijde jen, když chce ona. Kočku často hledáte, voláte a děsíte se toho, co se stalo, aby se líně vynořila rozespalá ze skrýše za závěsem. Nedá se vycvičit, jako psi - dětem tedy nesplní bezezbytku to, co chtějí od psa.

Touha většiny dětí, pes

U psa platí vše dosud uvedené ve zvýšené míře. Péče bude vždy na rodičích, dítě může nanejvýš pomáhat. Ať už se rozhodnete ke koupi psa s rodokmenem, nebo si vezmete pejska z útulku, berete na sebe zodpovědnost. Není nic smutnějšího, než když se po vánocích dárek vrací zpět do útulku, když hledáte pro nechtěné štěně nový domov. Důležité je zvolení vhodného plemene. V potaz bereme jeho prostorové nároky a temperament odpovídají našim možnostem. Pokud nechceme psovi obětovat hodiny denně na cvičišti nebo na procházkách plných aktivity, nepořídíme si borderku, australáka, russell teriéra a služební plemena. Méně náročná jsou menší společenská plemena - bišonek, pudlík, buldoček, mops. I oni ale budou šťastni jen tehdy, když jim člověk zajistí aktivní pestrý život, bude se jim věnovat a pracovat s nimi. Když psovi poskytnete vše potřebné, pak to bude určitě ten nejúžasnější vánoční dárek, na který budou vaše děti vzpomínat a budou vám za něj vděčni celý život.

Oblíbený pes
i (Zdroj: Prima FTV)
Oblíbený pes

Publikováno: 6. 12. 2017, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký