reklama

5 tipů na jedlé vánoční dárky, které vás finančně nezruinují

Jak bohatě, přitom s nepříliš velkým nárokem na vaši peněženku obdarovat příbuzné, kamarády, známé? Mnozí dospělí v dnešní době ocení víc než cokoli jiného něco k snědku. Takový dárek se s chutí spotřebuje a rozhodně si nemusíte lámat hlavu například nad vkusem obdarovaného. Máme pro vás několik nápadů na cenově dostupné jedlé dárky. A nejde jen o balíčky pod stromeček, ale i o pozornosti, které chcete přinést na vánoční posezení s přáteli.

1. jedlý dárek: ovocné zavařeniny

Zavařujete švestky, děláte jahohovou marmeládu, třešňový džem či jakoukoliv jinou sladkou zavařeninu? Obdarujte částí svých zásob kamarádku, kolegyni v práci nebo třeba sourozence – stačí ozdobit víčko sklenice kouskem pěkné látky a připevnit stužkou či gumičkou nebo je popsat fixem a zavátat mašličkou.

Ovocné zavařeniny udělají pod stromečkem radost
Ovocné zavařeniny udělají pod stromečkem radost (Zdroj: Pixabay)

2. jedlý dárek: pečený čaj

V poslední době je to hodně oblíbená pochoutka, kterou Ježíšek hned tak běžně nenaděluje. A věřte, že pečený čaj není vůbec těžké vyrobit. 

3. jedlý dárek: naložené laskominy

Nejrůznější domácí nakládaná zelenina je fantastická pochoutka, která se hodí asi každému. Kdo by neměl rád slakokyslé okurky, čalamádu nebo třeba pikantní čatní... Milovníci hub zase jistě ocení houbičky v kyselém nálevu. A pokud jste byli v sezoně pilní a zavařovali jste, máte vystaráno – stačí jen sklenice svátečně ozdobit. A velkým labužníkům můžete připravit aromatický poklad ve sklenici – nakládané syrečky.

Doma zavařené houby jsou vítaný jedlý dárek
Doma zavařené houby jsou vítaný jedlý dárek (Zdroj: Pixabay)

4. jedlý dárek: vánoční cukroví

Možná nemáte zahrádku nebo vás nebaví ve velkém zavařovat. Třeba jste ale dobří v pečení nejrůznějších sladkých či slaných dobrot. I kdybyste nebyli, upéct sušenky či cukroví není v podstatě nic složitého. A péct řadu druhů můžete i bez másla nebo jakékokoli tuku. Stačí pak výsledné „produkty“ ozdobně zabalit do celofánu nebo krabičky či dát do hezké sklenice a sladký dárek je na světě.

Vánoční cukroví je prima jedlý vánoční dárek
Vánoční cukroví je prima jedlý vánoční dárek (Zdroj: Pixabay)

5. jedlý dárek: léčivé sirupy

Pěstujete si bylinky nebo trháte léčivky volně v přírodě a vyrábíte z nich přírodní medicínu ve formě tinktur či sirupů? Pokud nemáte v zásobě víc lahví, připravte příště pár skleniček navíc. Máte-li, doplňte ozdobnou etiketou či mašlí a máte dárek, který určitě potěší. A nejste-li „sběrači“, nevadí. Lahodný a léčivý sirup můžete po vzoru babiček připravit i z piva! Neméně zdravé je v sychravém počasí domácí skořicové víno. Skvělým dárkem je zázvorový likér, přírodní lék na posílení imunity, který obdarované ochrání před rýmou a kašlem. 

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková