reklama

Neplýtvejme potravinami! Šetřete díky správnému uskladnění ovoce a zeleniny v bytě

Správné uskladnění potravin dost významně zamezuje plýtvání potravin, protože díky tomu vydrží déle. Jak jste na tom ale se skladováním potravin vy? Jste si jisti, že potraviny správně skladujete? A jak moc je vyhazujete? V době, kdy vše zdražuje, je tato otázka rozhodně na pořadu dne.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správné uskladnění potravin je dost důležité, protože se významně podílí na jejich životnosti. Jste si jisti, že skladujete své potraviny správným způsobem? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I s ohledem na zbytečné plýtvání potravinami jsme si pro vás připravili článek o správném uskladnění potravin a snížení plýtvání. Může vám to ušetřit tisíce.

Správné uskladnění potravin vám ušetří tisíce

Věděli jste, že správné uskladnění potravin vám může ušetřit i tisíce? Snížíte tím totiž jejich zbytečné vyhazování, což zamezí i plýtvání potravinami. A v tom prozatím nejsme přeborníci. Víte, že Česko patří v oblasti plýtvání potravinami do evropského podprůměru? A zrovna nám nejde jejich správné skladování. Proč tomu tak je? Také jsme nevěděli, ale pan docent Pavel Klouček, vedoucí Katedry kvality a bezpečnosti potravin na České zemědělské univerzitě v Praze, nám odpověděl.

Plýtvání potravinami v Česku

Jak na tom tedy jsme? Když se to vezme globálně, tak zhruba ⅓ potravin, která se vyprodukuje, není spotřebována. Buď se potraviny zkazí, nebo se i nezkažené vyhodí, či se jinak vyplýtvá. Pokud se podíváme na statistiky, tak v Česku každý jeden z nás vyhodí 80 kg potravin ročně. Když se to převede na celkovou populaci Česka, tak je to více než 800 000 tun potravin. A když si to převedete do peněz, tak každý rok zbytečně vyhodíme deset tisíc korun na domácnost, což pak ve finále dělá 20 až 40 miliard korun na republiku.

Většina lidí v Česku kupuje příliš velké množství potravin, které ještě k tomu skladuje špatně, což pak následně vede k jejich zbytečnému vyhazování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Většina lidí v Česku kupuje příliš velké množství potravin, které ještě k tomu skladuje špatně, což pak následně vede k jejich zbytečnému vyhazování

Čím to je a v čem chybujeme?

Chyb je několik. Ta první je, že se nakoupí hodně potravin, což sice není úplně špatně, ale potom nastane problém s jejich uskladněním. Neumíme je uskladnit tak, aby nám vydržely, než je spotřebujeme. Nejvíce přitom chybujeme při skladování ovoce a zeleniny. Myslíme si, že nejlépe po nákupu uděláme, když všechno uložíme do lednice, a to není zas tak pravda. Ne všechno tam patří.

Existuje dokonce na to i taková jednoduchá poučka, že teplomilné druhy ovoce a zeleniny (tedy dovezené z tropů nebo subtropů) nemají zimu rády, takže do lednice nepatří. Takovým typickým příkladem jsou třeba banány nebo citrusy. Do lednice patří naopak naše ovoce, které je na zimu zvyklé, a aby dlouho vydrželo, mělo by proto být v chladu skladováno.

Mísa s ovocem na stole působí dekorativně

Mísa s ovocem na stole působí dekorativně, nicméně k uskladnění ovoce to není zrovna ten nejlepší způsob, pokud tedy veškeré ovoce nezkonzumujete do 24 hodin. V ostatních případech je vždy lepší, když jednotlivé druhy ovoce a zeleniny skladujeme odděleně. Každé ovoce, jak dozrává, tak ze sebe uvolňuje ethylen, tzv. dozrávací plyn. Když je ovoce uloženo v míse pohromadě, tak se vlastně povzbuzuje k tomu, aby rychleji dozrálo, což přináší i riziko, že se může rychleji zkazit.

Rajčata sice do lednice mohou, ale chlad se negativně podepisuje na jejich chuti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata sice do lednice mohou, ale chlad se negativně podepisuje na jejich chuti

Jak tedy skladovat jednotlivé druhy ovoce a zeleniny?

Nejlepší je, když máte všechny druhy ovoce oddělené. V případě česneku je ideální skladování v prostoru, kde je trochu nižší teplota, než je ta pokojová, tedy asi od 2 do 16 °C. Potřebuje rozumnou vzdušnou vlhkost, která je o maličko vyšší, než je běžně v bytech, ale zase ne příliš, protože pak se kazí. Dobré je, když je překrytý plátěnou utěrkou. Není vhodé zavírat česnek do krabice. Rajčata můžete mít uložena v lednici. Pravděpodobně vám tam i o něco déle vydrží, nicméně je to na úkor jejich chuti.

Brambory, potravina, s níž se nejvíce plýtvá

Brambory patří k nejvíce vyhazovaným potravinám. Skladování brambor je totiž poměrně náročné. Je tomu tak proto, že nesnáší světlo (na světle zelenají), pokud jsou pro změnu  uloženy v nesprávné teplotě a vlhkosti, tak zase klíčí nebo začnou mít jiné problémy. Říkáte si dobře, ale to není žádná novinka, to dělaly brambory vždycky, a dokonce ani naši předci to jinak neřešili. Tak to není zas tolik pravda, protože naši předci se řídili tím, co odkoukali od Indiánů.

Jelikož brambory pochází z Jižní Ameriky, patřily k stěžejním potravinám Indiánů, kteří byli v jejich skladování mistři. Brambory skladovali v podzemí, tedy v místě, kde nebyl přístup světla, ale byla zde správná vysoká vlhkost vzduchu. Aby se brambory nekazily, zasypávali je ještě pro jistotu bylinou zvanou mintos stachys, která je v česku známá i jako čistec (tzv. zaječí nebo jehněčí ouška). Jde o rostlinu podobnou našemu kmínu.

Takže pokud chcete přestat se zbytečným vyhazováním brambor, uložte je i vy po vzoru Indiánů. Existují k tomu speciální pytle. Tyto  pytle pro skladování brambor určené věrně kopírují osvědčené řešení Indiánů. Zabraňují přístupu světla, udržují vysokou vzdušnou vlhkost a zabraňují i klíčení, protože je uvnitř umístěná kmínová silice.

S prodloužením životnosti vám pomohou speciální pytle na brambory ZEMBAG, které kopírují osvědčené zkušenosti a znalosti Indiánů
i (Zdroj: zembag.cz)
S prodloužením životnosti vám pomohou speciální pytle na brambory ZEMBAG, které kopírují osvědčené zkušenosti a znalosti Indiánů

Tyto pytle zvané ZEMBAG jsou dostupné v několika velikostech a kromě pytlů na brambory můžete mít i speciální pytle pro uchovávání ovoce a zeleniny. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Terpenix s.r.o.

Skoncujte s plýtváním!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 4. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová