reklama

Pestrá strava pro psa neznamená krmit ho zbytky od oběda

Psovi bychom měli dopřát plnohodnotnou stravu stejně jako sobě. Proto se mu snažíme buď kupovat kvalitní granule či měkkou stravu v konzervách. Anebo ho krmíme metodou barf, případně kombinujeme všechny způsoby dohromady.

Jak a čím krmit psa, aby měl pestrou stravu? (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pestrá strava pro psa

Každý, kdo má doma psa, si přeje, aby jeho mazlíček byl spokojený, šťastný a dobře krmený. Kromě toho, že se snažíme dávat svému psovi kvalitní a rozmanitou stravu, která prospívá jeho růstu, kvalitě srsti či zubů, snažíme se mu také vštěpovat základní pravidla společného soužití. 

Pes musí svého pána respektovat a mít k němu důvěru. Říká se, že pes svého pána bude vždy milovat, proto bychom nikdy neměli tuto psí bezmeznou lásku narušit a jeho důvěru v nás zklamat. I pes má duši a srdce, a to bije jen pro nás. Víme ostatně dobře, jak může takový zklamaný pes dopadnout.

Pes bude šťastný, pokud bude mít spokojené trávení
Pes bude šťastný, pokud bude mít spokojené trávení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nezáleží mnoho na tom, zda bydlíme se psem ve městě nebo na vesnici. I když přeci jen městský pes by měl být opravdu cvičen, aby poslechl na slovo. Cvičení nesmí nikdy probíhat formou drezury a drilu, ale laskavou formou, hrou a přísunem pamlsků. Potom vás bude pes milovat a nebude se vás bát.

Velkou problematikou se stala skladba psího jídelníčku. Už dávno víme, že psovi zbytky od oběda do misky dávat nesmíme. Lidské pokrmy jsou především solené a kořeněné, pomineme-li celou řadu "šmakulád", kterými si dobrovolně jídla vylepšujeme. Pes takové pokrmy konzumovat nesmí. Všimněte si někdy, jaké složení krmiva obsahují takové psí konzervy. Neměla by zde být ani stopa po soli nebo konzervantech, které mohou vašemu chlupáčovi způsobit zdravotní komplikace.

Pestrá strava se zaměřuje na různorodé, ale kvalitní potraviny
Pestrá strava se zaměřuje na různorodé, ale kvalitní potraviny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Aby byl pes spokojený, musí být dobře nakrmený. Zde se dostává ke slovu možnost pestré psí stravy. Ta zamezí tomu, že si pes zvykne na jeden druh granulí nebo konzerv a po nějaké době se mu tyto pokrmy přejí. Je tedy více než vhodné psovi podávat kombinovanou stravu, např. granule lisované za studena s přídavkem syrové (barf) stravy. Velmi vhodné jsou (zvlášť pro starší pejsky) nejrůznější přípravky kloubní výživy, vitaminy a stopové prvky.

Granule lisované za studena se jako jediné na trhu vyrábí za teploty do 39 °C maximálně. Díky tomu pak zůstávají v granulích zachovány původní živiny, jako jsou proteiny, tuky i vitaminy ve stravitelné formě. Taková potrava se podobá původní potravě psa v přírodě. Granule obsahují i syrové, sušené ovoce, zeleninu a přírodní doplňky k podpoře kloubního aparátu i trávení.

Samotné syrové maso zvládne pohodlně nahradit strava BARF
Samotné syrové maso zvládne pohodlně nahradit strava BARF (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V konzervách by měly být pouze kousky poctivého masa, vývar a dále ovoce a zelenina. Kvalitní konzervy neobsahují žádná barviva, konzervanty, sóju ani obilí. 

Pamlsky jsou neodmyslitelnou součástí dne každého psa i pejskaře. Ale i pamlsky musí být vyrobeny tak, aby psovi dodávaly plnohodnotné látky a nepoškozovaly jeho trávení. Žádné pamlsky by neměly obsahovat konzervanty, dochucovadla, lepek, sóju ani chemii. 

Omáčky pro psy jsou vyrobeny ze surovin v potravinářské kvalitě a jejich úkolem je zpestřit potravu psa. Jsou vhodné také při různých dietách, ale i jako příloha a přilepšení k dietním granulím.

Při nákupu konzerv sledujete údaje na etiketě
Při nákupu konzerv sledujete údaje na etiketě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jogurty pro psy a kočky jsou zcela jedinečný a unikátní doplněk potravy, plný kvalitního ovčího a kravského mléka a především probiotik.

B.A.R.F. je syrová potrava pro psy. Obsahuje nejen kvalitní masa, ale i speciální probiotické kultury pro podporu zdraví každého psa a kloubní výživu pro zdravý vývoj pohybového aparátu psa.

Krmivo pro psa musí být plnohodnotné
Krmivo pro psa musí být plnohodnotné (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Tím se psovi srovná tzv. mikrobiom, což je souhrnné označení pro mikrobiální osídlení živočišného těla. Jedná se o soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a dalších organismů, vyskytujících se na těle a uvnitř něho. Největší podíl mikrobiomu nalezneme ve střevním ústrojí. Pokud je v pořádku a rovnováze mikrobiom, je v pořádku i imunita. Silná imunita je pak potřebná ke zvládání chorob, parazitů nebo alergií. Můžeme zjednodušeně říci, že čím pestřeji budeme psí mikrobiom krmit, tím silnější imunitu náš pes bude mít.

Pokud chceme svému psovi dopřát pestrou stravu, sledujeme, zda nemá po některé složce trávicí obtíže. Je nutné říci, že ne vždy je na vině nevhodné krmivo, ale malé procento pejsků trpí na střevní parazity. Potom je na místě návštěva veterináře, který stanoví přesnou příčinu problému.

Pestrá strava dodá vašemu psovi živiny a zlepší jeho imunitní systém
Pestrá strava dodá vašemu psovi živiny a zlepší jeho imunitní systém (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pestrá potrava pro psa by měla být sestavena z kvalitních krmiv. Součástí takového krmiva je základ kvalitního masa, dále podíl prebiotik (to je nestravitelná složka potravy, která podporuje růst nebo aktivitu právě střevní mikroflóry a zlepšuje zdravotní stav psa), zejména vlákniny, ale také podíl probiotik (to jsou živiny, které podporují správný vývoj střevní mikroflory a mají vliv na celkové zdraví konzumenta). 

Pamatujte si tedy, že pro spokojený život potřebuje pes vás, váš čas a pestrou stravu.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 6. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová