reklama

Pěstovat tuto zázračnou léčivku není žádná věda. Poradíme, jak si ji doma vypěstujete!

Hledáte odpověď, jak pěstovat Aloe vera doma? Tuto rostlinu doma rozhodně musíte mít, protože drobné popáleniny, odřeniny či menší řezné rány vyřešíte jednoduchým potřením postiženého místa její šťávou. Umí dezinfikovat, zastavit menší krvácení a zároveň podpoří hojení. A pro krásu oceníte její hydratační účinky na pleť. Pěstování je snadné a snadno si také rostlinu podle potřeby sami rozmnožíte.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstovat Aloe vera doma není žádná věda (Zdroj:Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Chcete vědět, jak pěstovat Aloe vera doma? Snadno. Určitě stále častěji narážíte na informaci, jak skvěle hojí rány, podporuje hojení popálenin, umí lehce zastavit drobné krvácení a okamžitě dezinfikovat ránu. To by se vám určitě hodilo, tak neváhejte a pusťte se do toho. I když nejste právě mičurinec a kytky vám vadnou před očima, ať děláte, co děláte, s touto rostlinkou to určitě zvládnete. Tak směle do toho. Tuto živou, ale zároveň nenáročnou domácí lékárničku oceníte po celý rok.

Jak pěstovat Aloe vera doma

Aloe je zvyklá na sucho, teplo a sluníčko. Zvládne bez problémů i naše podmínky, ale potřebuje propustnou půdu, ideálně také prodyšný květináč. Libovat si bude na parapetu okna směrem na jižní stranu. Sluníčko miluje, proto jí dopřejte co nejvíce slunečních paprsků i v zimě. Pozor ale na horké letní dny a pálení sluníčka, to přesuňte květináč s rostlinou raději na chvíli do stínu. Můžete ji také na léto vynést ven, na balkon či terasu. V zimě naopak aloe zvládne i suchý panelákový byt, protože jejím původním domovem jsou vyprahlé pouště.

Smíchejte zhruba jedna ku jedné půdu z kvalitního kompostu a čistý písek nebo zvolte půdu již připravenou pro sukulenty ze zahradnictví. Přihnojovat můžete v letním období minerálními hnojivy s vyšším podílem draslíku. V zimě přihnojovat nemusíte, nechte rostlinu odpočívat, na jaře lze vyměnit vrchní část půdy. Postavte rostlinu na slunné a klidné místo, a to je skoro vše.

Pokud praží silné sluníčko, dejte rostlinu v květináči stranou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud praží silné sluníčko, dejte rostlinu v květináči stranou

Pozor na zálivku, raději méně

Tato rostlina si uchovává dostatek vláhy ve svých listech, nemusíte ji proto zalévat příliš často. Jednou (maximálně 2x týdně) menší dávka vody bohatě stačí. Vodu lijte vždy stranou od listů, nejlepší je to přímo do podmisky nebo druhého dekoračního obalu květináče. Vyhýbejte se mokření listů a přelití půdy, rostlina by rychle začala uhnívat, a to jak listy, tak kořeny. Vyhněte se rosení rozprašovačem, také zvlhčovač vzduchu raději umístěte dále od této rostliny. 

Čeho se určitě vyvarovat

  • těžké nepropustné půdě
  • silné a časté zálivce
  • nedostatku slunečního světla
  • zároveň prudkého slunečního záření
  • umístění v průvanu
  • vlhkému prostředí
Jedině pravá Aloe vera vám poslouží jako přírodní lékárnička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedině pravá Aloe vera vám poslouží jako přírodní lékárnička

Jak vybrat první rostlinu

Základem úspěchu je vybrat správnou a zdravou rostlinu. Jako u všech živých rostlin je potřeba dbát při výběru na vzhled i půdu. Pokud je už od pohledu rostlina mdlá, nehezká, má na sobě různé fleky, mechanická poškození, nebo dokonce škůdce, v žádném případě si takovou rostlinu nepořizujte. Okamžitě informujte prodejce, protože by měl zasáhnout. Také půda by neměla být příliš mokrá a nevhodná, může hrozit, že uvnitř se skrývají již poškozené a hnijicí kořeny. Od nemocné rostliny nemůžete bohužel čekat hojivé a zdravé účinky. A na případné zachraňování zapomeňte, to je práce jejího pěstitele.

Vybírejte si proto pečlivě a vezměte jenom zdravou, pevnou a svěží rostlinu, zasazenou ve správném substrátu. Listy Aloe vera rostou v růžici, mají světlezelenou nebo šedozelenou barvu, typické bílé skvrny a jsou pružné a dužnaté. Pokud bude mít už několik odnoží nových rostlin, je to ideální. Získáte tak hned několik rostlin, které si můžete doma rozsadit. Aloe koupíte standardně v květinářství, zahradnictví i v hobby marketech.

Nenechte se napálit, chtějte pravou Aloe vera

Sukulentů s názvem aloe je více druhů. Dávejte si proto pozor, abyste si při nákupu pořídili opravdu pravou rostlinu s léčivými účinky. Okrasné vypadají sice stejně zajímavě, ale svůj účel bohužel nesplní. Naopak pravá Aloe vera má protizánětlivé, léčivé a hojivé účinky, což je prokázané díky mnoha studiím a ověřeným zkušenostem uživatelů.

Snadné možnosti, jak lze množit aloe

Pokud jste si na rostlinu už zvykli nebo ji chcete darovat, velice snadno ji můžete sami rozmnožovat. Také v případě, že se vám urodila tzv. miminka, se dá aloe jednoduše rozmnožit a získat další samostatné rostliny.

Malé rostlinky jednoduše oddělte a zasaďte samostatně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malé rostlinky jednoduše oddělte a zasaďte samostatně

Když máte exemplář, kde je v jednom květináči více samostatných rostlin, jednoduše je opatrně vysypte na podložku, uvolněte půdu kolem kořenů a jednotlivé rostliny můžete od sebe oddělit. Poté je podle našich výše uvedených rad zasaďte do samostatných nádob a pěstujte stejným způsobem dále. Pro rozsazení či množení je nejlepší dobou léto.

Další možností je vypěstovat novou rostlinu z odřezku. Uřízněte co nejvíce u kořene jeden výhonek, nechte minimálně do druhého dne ránu zacelit, zavadnout a poté zasaďte do nového květináče. Postačí stejná půda jako u mateřské rostliny. Postavte ji na slunečné místo a počkejte, až zapustí kořeny. Dokud není rostlina dostatečně silná a rozrostlá, neřežte z ní nové kousky, a to ani pro rozmnožování, ani pro kosmetické účely. Pro rozmnožování je ideální dva roky stará a zdravá rostlina.

A pokud máte pěstitelskou trpělivost, můžete si nové aloe vypěstovat i ze semínek. Semínka vysévejte ideálně pozdě na jaře, kdy jsou stálé teploty už přes 20 °C. O mladé rostliny se starejte stejně jako o ty dospělé, nezapomeňte jejich růst podpořit hnojivem s vitamíny s přídavkem draslíku. 

Zdroj informací: westwing.cz

Podívejte se, jak pečovat o pleť s aloí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná