reklama

Průvodce prvním týdnem adventu: Jak zvládnout Vánoce na jedničku

Každý rok v tento čas většinu z nás naprosto „nečekaně" přepadne obava a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Jak všechen ten předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši? Poradíme vám, jak den po dni proplout prvním adventním týdnem.

Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nenapečete devatero druhů cukroví. Když si ale uděláte stručný a přehledný časový plán, zvládnete předvánoční shon v pohodě a fit.

1. adventní neděle 3. 12.

Je čas pustit se do pečení perníčků a zázvorek, neboť tyhle voňavé klenoty potřebují do Vánoc uležet. Rozmyslete si, kolik druhů a jaké množství cukroví letos budete péct. Zavzpomínejte, které druhy byly loni hned pryč, a naopak. A hlavně k pečení přizvěte děti! Tuhle kratochvíli milují holky i kluci. Popřemýšlejte, kolik chcete utratit za vánoční dárky, kolik lidí obdarujete a čím. Raději se zeptejte rovnou, co by si vaši blízcí přáli, než abyste je překvapili nechtěným dárkem. Pokud rádi vyrábíte a kutíte, potěšte DIY dárkem. Hodně inspirace najdete na našem webu. Máme pro vás nápady na dárky pro babičku, maminku, tatínka či dědečka.  A večer zapalte první svíčku na adventním věnci.

První svíčka na adventní věnci je rozsvícená.
i (Zdroj: Pixabay)
První svíčka na adventní věnci je rozsvícená.

Pondělí 4. 12. ve znamení barborek 

Je tu svátek sv. Barbory. Půjdete-li okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhněte si větvičku a dejte ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete přesně na Štědrý den, tak podle tradice do roka stanete před oltářem nebo potkáte lásku a štěstí. Pokud rozkvete dřív, každý den znamená zkrácení termínu svatebního dne o jeden měsíc. A abyste barborce trochu pomohli, seřízněte ji ostrým nožem, dejte do vody a do místnosti s konstantní teplotou. Pokud zrovna hodně mrzne, ponořte ji na čtvrt hodinky do vlažné vody a teprve potom dejte do vázy. Vodu zásadně nevyměňujte, jen každý den dolévejte. Žijete ve šťastném manželství nebo nevěříte na pověry? Nic se neděje, alespoň budete mít v bytě půvabnou vánoční dekoraci. Kdysi a někde ještě pořád chodí po staveních Barborky, tajemné bílé postavy, které se na nic nevyptávají a dětem nadělují drobné dárky.

Když si 4.12. utrhnete třešňovou větvičku, na Vánoce (možná) vykvete
i (Zdroj: Pixabay)
Když si 4.12. utrhnete třešňovou větvičku, na Vánoce (možná) vykvete

Úterý 5. 12. chodí Mikuláš

Večer chodí Mikuláš! Ale protože už máte připravenou nadílku i výzdobu, můžete se už jen bezstarostně bavit. 

Středa 6. 12. vyrazte na vánoční trhy

Už jste se byli podívat na vánočních trzích? Že ne? Tak určitě večer vyrazte na obhlídku a užijte si jejich atmosféru! Dejte si svařák, sáček horkých kaštanů a nabíjejte se sváteční pohodou. 

Nenechte si ujít vánoční trhy
i (Zdroj: Pixabay)
Nenechte si ujít vánoční trhy

Čtvrtek 7. 12. kontrola dekorací

Zkontrolujte zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdete tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby nebo figurky v betlému by vás mohly na poslední chvíli zaskočit. Vyzkoušejte, jestli jsou vůbec funkční svítící řetězy a stojan na stromeček. Ještě je spousta času koupit nové nebo nějaké vlastnoručně vyrobit  třeba ze dřeva, z papíru nebo uháčkovat či upaličkovat. Výběr materiálu už je jen na vás. Nakupte prskavky, františky, purpuru, oleje do aromalampy a svíčky. Pokukujte průběžně po dárcích.

Pátek 8. 12. odpočívejte a pobavte se

Je tu konec pracovního týdne, tak si po náročném vypětí vydechněte a zajděte si na masáž, do sauny či do fitka. Možná se víc uvolníte, když zajdete s kamarády na skleničku nebo za kulturou. A kdo dává přednost domácímu prostředí, může si uvařit bylinkový čaj a dopřát si voňavou lázeň. Vyzrajete tak na předvánoční stres.

Sobota 9. 12. předvánoční úklid?

 Ať bydlíte v domku, či v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli byste zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky. Nepohrdnou ani ořechy. Už máte pro ptáčky připravené vlastní krmítko? Máte-li pocit, že se váš příbytek bez důkladného gruntování neobejde, pusťte se do něj v předstihu. Ovšem myslete na to, že vánoční pohoda nezávisí jen na oknech bez kocourů a naleštěných podlahách...

 

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce