reklama

Birdwatching je jeden z nejvyhledávanějších koníčků tohoto roku

Běžte pozorovat ptáky, je to pestrá podívaná. Nebudete jediní, tzv. birdwatching v posledních letech dobývá svět. Aktuálně se tak řadí na přední místa těch nejvyhledávanějších koníčků. Co k tomu potřebujete? To vám prozradíme v našem článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Birdwatching je skvělým koníčkem, který vás může motivovat k různým výletům (Zdroj:Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co si pod pojmem birdwatching (pozorování ptáků) máme představit?

Pozorování ptáků, čili birdwatching, je skvělý koníček, který si v posledních letech získává další a další příznivce. Nejde o nějakou žhavou novinku. Poprvé se o “birdwatchingu” psalo již v roce 1891. Ptáky totiž lidé vždy obdivovali.

Věděli jste, že na Zemi na jednoho člověka připadá zhruba 50 ptáků? Na světě jich je totiž přibližně 10 000 druhů a v Česku jich pak je okolo 300. Je tedy co sledovat. Pozorovat je můžete doopravdy všude. Klidně i doma, na procházce, při posezení v parku, na vesnici či uprostřed města.

Jak se tedy stát birdwatcherem?

Popravdě řečeno jde o poměrně nenáročný a levný koníček. Příliš toho totiž nepotřebujete. Absolutní začátečníci se spokojí pouze s krmítkem, které umístí na zahradu. Pokud zahradu nemáte, můžete krmítko umístit na balkon nebo jednoduše za okno. A pak stačí jen sledovat, co se bude dít. Je to jednoduché a přesně takhle asi začal každý ornitolog, tedy nadšenec pro pozorování ptáků. Tento způsob pozorování ptáků je ideální také pro naše nejmenší. Můžete s dětmi pozorovat ptáky, sledovat jejich život, naučit se je poznávat a také se o nich společně něco dozvědět.

Pro začátek si vystačíte i s pozorováním ptačího krmítka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro začátek si vystačíte i s pozorováním ptačího krmítka

Fáze 2

Pokud jste se pozorování ptactva přes okno nabažili, můžete svůj koníček trochu posunout. Pořiďte si dalekohled a fotoaparát a vydejte se “na lov”. Ti největší nadšenci ptáky sledují s technikou za desetitisíce korun. Základní technickou pomůckou nadšeného birdwatchera je dalekohled, který dokáže sledovaný předmět zvětšit alespoň 10x a má dostatečný průměr čoček, minimálně 42 mm. Tedy při nákupu hledejte dalekohledy 10x42.

Nicméně, to je základ, který asi později budete chtít vylepšit. Dobré je také mít stativ. Co se týká focení, postačí kompaktní ultrazoomy. Dnes můžete fotit i na telefon. Na trhu jsou již kvalitní fotoaparáty s optickým zoomem 50x, které se vyrovnají kompaktním ultrazoomům. Chytré telefony jde obvykle i připevnit k okuláru stativového dalekohledu.

Pozorování ptáků můžete sdílet s ostatními

Se svými poznatky a zjištěními se můžete podělit s dalšími nadšenci na speciálních stránkách určených pro birdwatching. Zveřejnit zde můžete i fotografie. Milovníci ptactva jsou vzáiemně inspirováni a vydávají se na cílené výlety za účelem sledování ptáků. Sdílené informace na webových stránkách však také přináší i důležité informace profesionálním ornitologům. Pomoci tak můžete i vědě a ochraně životního prostředí.

Pokud chcete, můžete své nadšení sdílet i s ostatními
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud chcete, můžete své nadšení sdílet i s ostatními

Dříve než se vydáte na expedici

Rozhodně byste se měli o ptácích dozvědět plno informací ještě předtím, než se vydáte na expedici. Důkladně si téma prostudujte. Jaké ptáky máte ve vašem okolí? Jaké objevíte v Česku? Informace najdete v různých knihách, které jsou dnes už vydávány i pro malé děti, nebo si je můžete najít i na internetu.

Zdroj informací: wikihow.com; wikipedia.com; audubon.org; unity.edu

Pozorujte ptáky u stylového krmítka:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 3. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová