reklama

I plíce si zaslouží regeneraci. Vyzkoušejte například dechová cvičení

Ať už se potýkáte s dýchacími potížemi, anebo se jen obáváte, abyste dobře zvládli případnou nákazu onemocněním covid-19, přinášíme několik tipů, jak plíce správně regenerovat. Buďte připraveni, až se nemoc zeptá!

i (Zdroj: Lázně Luhačovice)
Víte, jak si správně zregenerovat plíce? (Zdroj: Lázně Luhačovice)

Inhalace - léčba i prevence

Vypláchnutí nosu a dezinfekce ústní dutiny vykloktáním solných roztoků… tak začíná proces inhalace. Přírodní minerální vody jsou k tomu jako stvořené. Pokud se do lázní nedostanete, nezoufejte. Tento zázračný proces můžete svým plicím dopřát i doma. „Inhalace minerálními vodami typu Vincentky lze také provádět prostřednictvím domácích inhalačních přístrojů,“ uvádí MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a. s.

Pro inhalace v domácím prostředí lze využít domácí inhalační přístroje. Pravidelné prolévání nosu například Vincentkou, označované jako konvičkování, působí preventivně tím, že pomáhá otužovat nosní sliznici, která je tak odolnější vůči infekcím. Pomáhá ale také třeba při obtížích s ucpaným nosem následkem rýmy, ať už senné, chronické nebo v rámci nachlazení, nebo při zánětu dutin,“  dodává MUDr. Hnátek. Napařováním nad nádobou s minerální vodou a přidanými silicemi například v podobě eukalyptu si můžete hravě uvolnit dutiny i doma.

Pro inhalace v domácím prostředí lze využít domácí inhalační přístroje
i (Zdroj: Lázně Luhačovice)
Pro inhalace v domácím prostředí lze využít domácí inhalační přístroje

Vstávat a cvičit!

Pokud chcete udržet tělo a hlavně plíce v kondici, měli byste do svého životního stylu zařadit pravidelná a důsledně prováděná dechová cvičení. Plíce se tak budou lépe vyrovnávat s vnějšími vlivy, mezi které patří například smog či infekce. Způsobů, jak provádět dechová cvičení, je nespočet. V rámci dechové fyzioterapie a rehabilitace fyzioterapeut podle situace určí nejvhodnější přístup na míru zdravotnímu stavu pacienta a podle toho, s jakým onemocněním mu má pomoci. Základy těchto cviků můžete provádět i v pohodlí domova.

Cviky mají určité společné principy provedení – například jejich nezbytným základem je správné držení těla a nácvik břišního dýchání,“ vysvětluje MUDr. Jiří Hnátek z Lázní Luhačovice, a. s. a dále dodává: „Vytrvalostní trénink a respirační fyzioterapie jsou velmi důležité. Nejen že zlepšují funkci dýchacího ústrojí, ale i celkovou tělesnou výkonnost a odolnost. Jakkoli to může znít odborně, příliš sportovně či namáhavě a raději byste to ihned vzdali, není potřeba se ničeho obávat – nejjednodušším a nejpřirozenějším vytrvalostním tréninkem je rychlá chůze.“

Nezbytným základem je správné držení těla a nácvik břišního dýchání
i (Zdroj: Lázně Luhačovice)
Nezbytným základem je správné držení těla a nácvik břišního dýchání

Tip odborníka na domácí dechová cvičení:

Plynulý nádech by měl vycházet z kontrolovaného vyklenutí břicha, které je následováno rozšířením hrudníku při maximálním nádechu. Poté následuje pasivní výdech, přičemž se vše provádí se zavřenými ústy, a to vleže nebo vzpřímeném sedu. Ruce jsou přitom opřeny v bok pod okrajem dolních žeber, palce směřují dozadu, ostatní prsty vpřed. Svaly v oblasti ramenních pletenců musí být po celou dobu nádechu relaxované. Toto cvičení kromě zlepšení plicních funkcí zlepšuje například také vykašlávání.

Cvičení kromě zlepšení plicních funkcí zlepšuje například také vykašlávání
i (Zdroj: Lázně Luhačovice)
Cvičení kromě zlepšení plicních funkcí zlepšuje například také vykašlávání

5 tipů, jak posilovat plíce v domácím prostředí:

  • Choďte často na procházky do přírody! Pokud nejste zvyklí, začněte kratšími túrami po rovném terénu a postupně zvyšujte intenzitu i náročnost.
  • Dopřejte si stravu bohatou na vitamíny a minerální látky s vysokým podílem ovoce a zeleniny.
  • Do jídelníčku zařaďte také některé doplňky stravy – především ty, které obsahují antioxidanty a vitamíny C a E.
  • Dostatečně spěte a nastavte si pravidelný denní režim. Tyto faktory jsou velmi důležité pro naše psychické i fyzické zdraví.
  • Navštivte svého lékaře, pokud cítíte, že se stav vašich plic nijak nezlepšuje, nebo naopak zhoršuje.

Věnovat svůj čas posílení plic se určitě vyplatí! Pravidelný pohyb, stravu a spánek bychom určitě neměli podceňovat!

Jak chránit dýchací cesty dětem?

Způsobů, jak se správně starat o dětské dýchací cesty v domácím prostředí, je několik. Obecně se doporučuje kloktání solných roztoků jako dezinfekce dutiny ústní, a vhodné je i pravidelné prolévání nosu, označované jako konvičkování, k čemuž je ideální například luhačovická Vincentka, která je běžně dostupná, protože má jako jediný pramen povolení k lahvování.

"V lázeňství je využívána především pro svůj mukolytický účinek, díky němuž usnadňuje odkašlávání, ale také pro protizánětlivý účinek, snižování dráždivosti sliznic horních a dolních dýchacích cest nebo napomáhání zvlhčení jejich slizničních povrchů," říká MUDr. Jana Rydlová, primářka dětských léčeben Lázně Luhačovice, a. s.

Zdroj informací: Lázně Luhačovice, a. s.

Alergie dokáže potrápit i naše psí parťáky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce