reklama

Miniprasátko plemene Dandies: Líbí se vám chrochtající mazlíček?

Miniprasátko je velmi chytré a společenské zvíře, ale jen nerado se podřizuje a má svou hlavu. Chrochtající domácí mazlíček vyžaduje neustálou pozornost. Nejde ho zavřít v bytě a odejít. To byste už pokojíček asi nepoznali! Je to ideální společník pro lidi, kteří mají dostatek volného času a prostoru.

Miniprasátko plemene Dandies je zvířátko inteligentní, učenlivé a čistotné. Mezi nejmenší plemena patří Extreme Dandies a Royal Dandies, které v dospělosti nepřesáhnou hmotnost 15 - 20 kg; ta nejmenší váží jen kolem 4 kg. Ač to možná zní legračně, jsou to opravdu zdatní sportovci, dokáží velmi rychle běhat a zvládají dlouhé procházky. Šťastné a spokojené jsou na zahradě, kde mohou běhat a rýt.

Miniprasátko se za vámi naučí běhat jako pejsek
i (Zdroj: Radko Voleman)
Miniprasátko se za vámi naučí běhat jako pejsek

Miniprasátka a výchova

Rychle se naučí povelům jako „sedni“, „zůstaň“, přiběhnout na zavolání, chodit na vodítku, skákat přes překážky a dokonce i panáčkovat jako pes, ale jsou mnohem mazanější. Nikdy nic neudělají jen pro radost svého majitele, vždy „přemýšlí“ zištně. Jsou velmi tvrdohlaví a umanutí, především pokud někde cítí něco dobrého na zub. To pak hravě rozpletou i plot z pletiva, nebo vytrhají plaňky z plotu. Svému majiteli mohou připravit nejen mnoho radostných, ale i nepříjemných překvapení. Svou rodinu prasátka bezpečně poznají a vůči cizím lidem jsou nedůvěřivá. Dobře se snesou s ostatními domácími zvířaty. Jejich hlasové projevy nejsou zanedbatelné. Ječí, chrochtají, bučí a intenzivně projevují radost. Citlivý majitel velmi rychle pozná, co jaký zvuk znamená. Dokáží se vyjádřit rozmanitou škálou zvuků.

Miniprasátka rypáčkem stále shánějí něco na zub
i (Zdroj: Radko Voleman)
Miniprasátka rypáčkem stále shánějí něco na zub

Miniprasátka a jídelníček

I když patří mezi všežravce, je dobré dávat jim pouze vegetariánskou stravu. Do jejich jídelníčku patří ovoce, zelenina, vařené těstoviny, tráva, seno, brambory, rýže. Naprosto nevhodné je krmivo pro psy a kočky. Někdy si mohou pochutnat na nějakém tom piškotku za odměnu. I když jsou neustále při chuti, krmí se pouze dvakrát denně. I když miniprasátko není to prase, co sežere všechno, je potřeba důslednost při krmení a dostatek pohybu.

Miniprasátko je vegetarián
i (Zdroj: Radko Voleman)
Miniprasátko je vegetarián

Miniprasátka a hygiena

Smysl pro dodržování čistoty ve svém příbytku mají miniprasátka vrozený, nemají vůbec potíže s dodržováním osobní hygieny a dochází na svůj záchůdek přesně jako kočka na misku s pískem. Milují vodu a občasnou koupel.

Miniprasátko je nejšťastnější na zahradě
i (Zdroj: Radko Voleman)
Miniprasátko je nejšťastnější na zahradě

Miniprasátka a chov

Pohlavně dospívají kolem 4. měsíce, připouští se v roce a březost trvá 100 až 115 dnů.  V jednom vrhu bývá 2 – 8 selátek, kojení trvá 6 -8 týdnů, přikrmuje se od čtyř týdnů a selátka zůstávají s matkou do osmi týdnů. Pokud neplánujete chov, doporučuje se kastrace a to především u kanečků. Miniprasátko se dožije až 17 let.

Publikováno: 28. 11. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce