reklama

Staročeský adventní věnec: Tradiční dekorace v červené barvě

Možností, jak si věnec ozdobit, je nespočet, přesto mnoho z nás dává přednost klasice – chvojí, přírodninám, slámovým ozdobám. Nejčastěji tuto kombinaci doplňuje červená barva, přestože tradiční barvou adventu je fialová – červená se u nás rozšířila zejména díky protestantským církvím.

Přestože adventní věnec považujeme za jeden z nejtypičtějších symbolů Vánoc, vězte, že zvyk zapalování svíček každou adventní neděli se k nám dostal z Německa až v druhé polovině 20. století.

Na výrobu věnce si připravte

  • slaměný korpus, ideálně o velikosti 30 cm (počítejte s tím, že s chvojím nabude o cca 6 cm v průměru)
  • chvojí jedlové či smrkové, túje, zimostráz či jiný neopadavý keř – co komu vyhovuje
  • vázací drát zelený
  • zápichy pod svíčky, 4 ks
  • adventní svíčky, 4 ks
  • stuhu, cca 1 cm širokou
  • přírodní dekorace všeho druhu – šišky, šípky, větvičky s lišejníkem, lístky cesmíny, skořici, badyán, ozdoby z březové kůry, sušený pomeranč a jablko, čím více druhů a barev, tím lépe!
  • slaměné ozdoby, dodávající věnci staročeský nádech
  • perníčky, sušené švestky – a dále vše dle vaší fantazie!
Pomůcky, které využijete při výrobě adventního věnce
i (Zdroj: Smart Press)
Pomůcky, které využijete při výrobě adventního věnce

Jak postupovat při výrobě adventní dekorace

1. krok: nastříhejte větvičky

Nastříhejte si chvojí na cca 10 cm dlouhé větévky. Pokud chcete věnec střapatější, pak můžete nechat větvičky delší. Budete potřebovat pěkné, na konci rozdvojené či roztrojené i větvičky krátké. Z větve lze kromě střední tvrdé části využít vše.

Nastříhejte větvičky
i (Zdroj: Smart Press)
Nastříhejte větvičky

2. krok: použijte drátek

Zespodu slaměného korpusu (tam, kde je věnec zploštělý) připevněte vázací drát – protáhněte ho vespod umělého provázku, kterým je svázaný věnec, konec drátku zapíchněte zpět do věnce, aby vám nepoškrábal stůl. Drátek na cívce držte v ruce směrem k tělu.

Použijte drátek
i (Zdroj: Smart Press)
Použijte drátek

3. krok: zakryjte slámu

Chvojí přikládejte proti směru hodinových ručiček – a to od vnější strany, kde použijete delší větvičky, směrem k vnitřku korpusu. Dbejte na to, aby sláma byla chvojím zcela zakrytá – pozor hlavně na tu část, která je nejníže. Věnec nechte při práci položený na stole – jen tak zjistíte, jestli sláma není na některém místě vidět. Pokud máte řadu větviček vedle sebe plnou, drátek vytáhněte zpod věnce opět směrem k sobě a přidávejte další řadu větviček, která tu předchozí bude zhruba v jedné třetině zespodu překrývat. Drát protahujte pevně mezi chvojím tak, aby nebyl ve výsledku příliš vidět. Když je celý věnec pokrytý, otočte ho a na spodní části opět „přišijte“ vázací drát. Konec zastrčte do korpusu.

Zakryjte slámu
i (Zdroj: Smart Press)
Zakryjte slámu

4. krok: bezpečné zápichy

Rozmístěte zápichy pod svíčky pravidelně křížem proti sobě.

Bezpečné zápichy pod svíčky
i (Zdroj: Smart Press)
Bezpečné zápichy pod svíčky

5. krok: červené svíčky

Přidejte svíčky – jsou na věnci nejvýraznější. Dále přidávejte veškerý ozdobný materiál od největšího po nejdrobnější. Používejte tavnou pistoli a skobičky z drátu. Veškerý materiál přidávejte nahusto, částečně i přes sebe, barevně rovnoměrně. Materiál by se měl na místech mezi svíčkami pravidelně opakovat alespoň v detailech – jen tak bude věnec vypadat pěkně vyváženě. Svíčky nikdy nenechávejte hořet bez dozoru!

Červené svíčky
i (Zdroj: Smart Press)
Červené svíčky

6. krok: přestříkejte sprejem

Sušené plody, šišky, skořici, ale také šípek můžete nastříkat sprejem na listy – díky olejové složce dostane sušina pěknou, výraznější barvu.

Přestříkejte dekoraci sprejem na listy
i (Zdroj: Smart Press)
Přestříkejte dekoraci sprejem na listy

7. krok: červené mašle

Nakonec můžete (ale nemusíte!) přidat mašličky – buď ke svíčkám, nebo k přízdobám mezi svíčkami. Klasickou mašličku uvážete jako tkaničku – dvě očka svážete k sobě a utáhnete je tak, aby zůstala stejně velká a uzel uprostřed byl pěkně utažený. Chce to trošku cviku, ale ve floristice se tento druh mašličky využívá často, takže doporučuji vypilovat k dokonalosti! Mašličky přilepte tavnou pistolí, případně přidrátkujte.

Červené mašle nesmí chybět
i (Zdroj: Smart Press)
Červené mašle nesmí chybět

Prima tip

Nešetřete na adventních svíčkách! V kvalitě je opravdu velký rozdíl – některé vám přestanou hořet zhruba v polovině, u jiných se vosk rozteče do všech stran.

Prima rada

Chvojí na věnci nikdy nevydrží po celý advent krásně svěží – pokud totiž zvolíte smrkové, bude věnec sice krásně vonět, ale zhruba po týdnu začne opadávat. Pokud zvolíte jedlové (ať už „placatější“, druhu Abies nordmanniana – jedle kavkazské, anebo „střapatější“ Abies nobilis – jedle vznešené), pak vám sice neopadá, ale zároveň tolik nevoní (a je také o dost dražší). Neopadavá túje nebo zimostráz jsou variantou, která ovšem není pro všechny – hodí se spíše jako podklad k modernějším typům věnců. Existuje spousta tipů, jak trvanlivost věnce prodloužit – rosením, umísťováním v chladu apod. Ne vždy je ale výsledek takový, jaký očekáváte, takže doporučujeme jít na to od lesa – udělejte si v polovině adventu věnec nový – a je to!

Text byl redakčně upraven!

Návody pocházejí z knihy Můj květinový ateliér Markéty Keclíkové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press.

Můj květinový ateliér
i (Zdroj: Smart Press)
Můj květinový ateliér

Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce