reklama

Která sklenka pomůže vašemu zdraví? Přece ta, do které nalijete šípkový likér!

Domácí likér z šípků obohatí především vaši domácí lékárničku. Šípky jsou přirozeným a hlavně bohatým zdrojem vitamínu C, takže podporují imunitu a fungují jako prevence v čase nachlazení a nejrůznějších viróz či chřipek. Pomáhají ale také proti mnoha dalším neduhům.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Sklenka doma vyrobeného likéru z šípků v sobě skrývá vitamín C, podporuje imunitu a je účinnou prevencí proti nachlazení a virózám (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nebojte se, že vám výroba likéru z šípků pro podporu imunuity zabere mnoho času – náš předpis je rychlý, protože lahodný mok vyrábíte za studena.

Co budete na výrobu šípkového likéru potřebovat:

  • 200 g čerstvých šípků
  • 200 g cukru
  • kousek celé vanilky
  • kousek celé skořice
  • kvalitní domácí pálenku
Šípky by neměly chybět v žádné domácí lékárničce, protože pomáhají nejen při chřipce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Šípky by neměly chybět v žádné domácí lékárničce, protože pomáhají nejen při chřipce

Nejdříve šípky očistěte a pak nasypte do lahve. Šípky zasypejte cukrem a kořením, potom obrácenou stranou vařečky vše důkladně uvnitř lahve rozšťouchejte. Vzniklou směs zalijte pálenkou, lahev uzavřete a nechte nejméně 3 - 4 týdny louhovat. Čekání na „šípkobraní“ se vyplatí, protože během louhování se do likéru dostane z plodů maximum léčivých látek.

Šípky zasypejte cukrem a obrácenou vařečkou důkladně rozšťouchejte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Šípky zasypejte cukrem a obrácenou vařečkou důkladně rozšťouchejte

Až likér uzraje, nelekněte se vzniklého kalu, ten opravdu není na závadu, stačí nápojem zatřepat. Šípkový elixír je skutečným domácím lékem, takže se nehodí k popíjení na rodinných oslavách, ale dopřát si můžete jednu či dvě malé sklenky, a to nejlépe večer. Tělu tak zajistíte pravidelný přísun vitamínu C a dalších léčivých látek.

Co jste možná nevěděli

Šípky sbírejte za suchého počasí, nejlépe až po prvních přízemních mrazících, díky nimž získají plody více vitamínu C a budou také sladší. Pokud šípky sušíte, měli byste je spotřebovat během následujícího roku, protože pak se z nich postupně vytrácí vitamín C.

Mnohem lepší než sušení je šípky zamrazit - mimo jiné proto, že si uchovají vyšší obsah „céčka“. Kdykoliv je pak můžete použít k přípravě čaje: mražené plody vyndáte z mrazáku, zalijete horkou vodou a necháte vylouhovat.

Díky vysokému obsahu vitamínu C jsou šípky běžně používaným domácím lékem při nachlazení a chřipkách. Popíjením šípkového čaje pomůžete svým cévám a ulevíte si od bolesti křečových žil. Pro svůj obsah vápníku, rutinu a „céčka“ jsou šípky jedním z nejlepších léků proti paradentóze. Šípkový čaj také posiluje nervy a pomáhá dobrému zažívání.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; superfoody.cz, www.bylinky21.eu

Připravte si skvělou šípkovou marmeládu plnou vitaminů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 2. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová