reklama

Exotické ovoce na psím jídelníčku není rozmazlenost

Exotické ovoce na psím jídelníčku se může zdát jako vtip. Ale právě toto ovoce psům nejenže chutná, ale může jim dodat spoustu důležitých látek. Během zimy, kdy nemáme možnost dopřát si sami pro sebe čerstvé sezónní ovoce, se konzumace toho exotického jeví jako plnohodnotná náhražka vitamínů. A to nejen pro nás, ale i pro naše psy.

Psovi exotické ovoce pomůže dostat do těla vitamíny a minerály (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Exotické ovoce na psím jídelníčku

Jako exotické ovoce označujeme takové plodiny, které rostou v oblastech rovníku, případně v subtropických oblastech. Nejznámějším ovocem jsou bezesporu banány, ale také ananas, kiwi, kokosy, mango nebo avokádo. 

Těch druhů je samozřejmě podstatně víc. Víme již, že exotické ovoce obsahuje spoustu vitamínů, stopových prvků a dalších látek, které naše tělo dokáže zpracovat a využit ve svůj prospěch. Nejinak tomu je, pokud takové ovoce podáme našemu pejskovi. Zde ovšem platí jasné pravidlo - dávejte pozor na to, co váš chlupáč konzumuje, ne všechno ovoce mu bude ku prospěchu. Některé druhy mu mohou dokonce vysloveně škodit a ublížit. 

Než psovi nějaké ovoce podáte, zjistěte si, zda pro něho není škodlivé
Než psovi nějaké ovoce podáte, zjistěte si, zda pro něho není škodlivé (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Látky obsažené v exotickém ovoci

Banány: obsahují vysoký obsah cukru, vitamíny (zejména biotin, což je vitamín B7), draslík či vlákninu. Banány jsou ovšem také kalorické, proto psům se sklonem k nadváze podáváme banány omezeně a jen jako pamlsek.

Ananas: je zdrojem vitamínu C, B6, riboflavinu, niacinu nebo bromelinu. Napomáhá trávení, ulevuje při střevních obtížích, ale také odvodňuje. Ananas je nutné psovi podávat oloupaný a nakrájený na malé kousky.

S banány to u psů nepřehánějte, mají nadbytek cukru
S banány to u psů nepřehánějte, mají nadbytek cukru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mango: obsahuje mangan, draslík nebo vlákninu a je pro svou sladkou chuť velmi oblíbené. Oloupané a nakrájené na menší kousky bude pro psy vítanou pochoutkou. Dávejte velký pozor na pecku manga, protože větší pes jí může zhltnout a ublížit si. 

Kokos: kokosová dužnina nebo kokosový olej jsou pro psa velmi zdravé pochutiny. Kokos napomáhá trávení, ale opět z hlediska vysoké kalorické hodnoty je vhodné přilepšovat psovi jen malými kousky a zřídka. 

Pokud vašemu psovi chutná mango, dávejte pozor na pecku, mohl by ji zkusit spolknout
Pokud vašemu psovi chutná mango, dávejte pozor na pecku, mohl by ji zkusit spolknout (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Meloun: má nízký obsah kalorií, zato vysoký obsah vitamínů, vlákniny a minerálů. Protože obsahuje také hodně vody, bude pro psa vítaným občerstvením zejména v létě. Podáváme mu pouze dužninu bez slupky a bez pecek, které by psovi mohly způsobit trávicí obtíže.

Kiwi: kromě vlákniny a vitamínů v něm nalezneme antioxidanty, které posilují imunitní systém. Pro svou nakyslou chuť není u psů příliš oblíbené. 

Kiwi pro svou kyselost asi mezi oblíbené ovoce patřit nebude
Kiwi pro svou kyselost asi mezi oblíbené ovoce patřit nebude (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ovoce, které je pro psa nebezpečné

Některé druhy ovoce jsou pro psa velmi nebezpečné. Mohou mu způsobit nejen zdravotní obtíže, ale mohou působit až toxicky, a tak pes na následky požití takového ovoce může i uhynout. 

Patří sem především hroznové víno a rozinky. Dále je to také avokádo, které obsahuje látku persin. Tato látka je pro psy toxická. Pokud pes avokádo pozře, zcela jistě se u něho objeví velmi výrazné trávicí obtíže a bude potřeba neprodleně navštívit veterináře.

Při výběru exotického ovoce pro psa dbejte na jeho kvalitu
Při výběru exotického ovoce pro psa dbejte na jeho kvalitu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Fíky obsahují látku ficin, která může psovi způsobit velké zdravotní obtíže už při pouhém styku s kůží. 

Datle nejsou pro psa škodlivé, ale z hlediska vysokého obsahu cukru je z psího jídelníčku vynecháme. Rovněž datlová pecka může psovi přivodit nemalé komplikace při spolknutí.

Vyhýbejte se fíkům, které jsou pro psa toxické, a datlím, které jsou kalorické
Vyhýbejte se fíkům, které jsou pro psa toxické, a datlím, které jsou kalorické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Citrusy obecně jsou díky své nakyslé chuti pro psa nevyhovující. Nicméně samotné pomeranče můžeme psovi podat, protože obsahují potřebnou vlákninu i vitamíny. Musíme je ale vždy zbavit jadérek.

Pokud chcete psovi vylepšit jídelníček nějakým exotickým ovocem, na které pes není zvyklý, podejte mu vždy jen pár kousků. Nezapomeňte se přesvědčit, že ovoce je dostatečně zralé a čerstvé. Vyřaďte nahnilé, nebo dokonce plesnivé kusy. Pokud pes nabízené ovoce odmítá, vyřaďte ho z jeho jídelníčku.

Pokaždé, když psovi podáte exotické ovoce, sledujte, jak na pokrm zareaguje jeho organismus a zda mu ovoce nepůsobí obtíže. Nenechte se zlákat pohledem psích očí, pokud mu bude ovoce chutnat. Nadbytek by mu zcela jistě přivodil trávicí obtíže.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Osvěžte pejsky v parném létě psími nanuky:?

Publikováno: 23. 2. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová