reklama

Zmlazení potřebuje čas od času každá pokojová rostlina

Zmlazování a řez by měly spadat do běžné péče o pokojové rostliny stejně jako například přesazování, hnojení nebo ochrana proti škůdcům a chorobám. Občasné zmlazení pomůže rostliny udržet v pěkném tvaru, takže stále vypadají atraktivně. Zmlazení dále podněcuje tvorbu nových listů a výhonů, podporuje i celkovou vitalitu rostliny.

Zmlazování potřebuje čas od času každá pokojovka - zmlazování trsu Sansevieria trifasciata (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Většinu rostlin je třeba udržovat pravidelným řezem. U některých je to především otázka vzhledu a hygieny. Jednoduše se odstraňují odumřelé listy a odkvetlé květy, aby rostlina vypadala pěkně a svěže. Dalším důvodem řezu je povzbuzení rostliny ke kvetení, např. u ibišků či citrusů.

Podle typu růstu a druhu rostliny se liší i způsob zmlazování. Dřevnatějící pokojovky se budou ošetřovat jinak než plazivé a pnoucí. Rychle rostoucí vyžaduji jiný přístup než druhy, které přirůstají pomalu.

Spolehlivým vodítkem pro určení pravé chvíle ke zmlazení je vzhled rostliny. Pokud rostlinu máme již několik let, přes pravidelnou péči již nevypadá pěkně a neplní svou dekorativní funkci, je pravá chvíle pro zásah. Zaschlé stonky bez listů nebo holé kmeny nikoho netěší. Pokud je to možné, načasujte zásah do předjarních a jarních měsíců, mnohé druhy pokojovek je ale možné bez problémů zmlazovat celoročně - zelenec, tradescantia.

V mnoha případech můžeme zmlazování spojit I s vegetativním množením. Při řezu získáme řadu pěkných řízků, které je jistě škoda vyhodit. Pokud je matečná rostlina již velmi stará a nevzhledná, vyplatí se ji řízky nebo dceřinými rostlinami nahradit. Toto platí zejména v případě rychle rostoucích plazivých druhů nebo pokojovek, které tvoří trsy. Nejvhodnější dobou pro získání kvalitního množitelského materiálu je jaro a počátek léta. Současně se zmlazováním je vhodné rostlinu přesadit do čerstvého substrátu, případně do většího květináče.

Současně se zmlazováním je vhodné i rostliny přesadit
Současně se zmlazováním je vhodné i rostliny přesadit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na to?

Nejprve rostlinu vyjmeme z původního obalu, vyklepeme část staré zeminy a prohlédneme kořeny. Pokud jsou zdravé a vyplňují obsah květináče, zakrátíme je ostrým nožem o ¼. Suché nebo shnilé kořeny odstraníme úplně. Jestliže se jedná o trsovitě rostoucí pokojovky, prohlédneme, zda špatné kořeny nepatří pouze nejstaršímu trsu. Pokud ano, rovnou tento trs odstraníme a už jej dále nepřesazujeme. Poté, co ošetříme kořeny, prohlédneme nadzemní část. Všechny staré a bezlisté výhony odstraníme nůžkami nebo ostrým nožem buď úplně, nebo necháme jen pár centimetrů nad úrovní substrátu.

Když najdeme nějaké nízko nasazené očko, odstřihneme výhon nad ním. Slaboučké nebo zahušťující výhony odstraníme zcela. Ostatní, silné a zdravé výhony, které se rozhodneme ponechat, zakrátíme o ⅓. Poté, co rostlinu takto upravíme, ji můžeme přesadit do nového květináče. Přesazovat samozřejmě můžeme ještě předtím, než provedeme řez nadzemní části. Opačný postup usnadňuje manipulaci s rostlinou a také nahrává pohodlnější práci s nůžkami, protože si rostlinu při řezu můžeme natočit z nevhodného úhlu tak, aby se nám dobře pracovalo.

Zmlazování pokojovek řezem
Zmlazování pokojovek řezem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tento způsob je vhodný pro keřovitě rostoucí, případně dřevnatějící druhy, jako je například ibišek (Hybiscus), pokojová lipka (Sparmania) nebo mračňák (Abutilon). Trsovitě rostoucí pokojovky, jako je zelenec, tchýnin jazyk (Sanseviera), šáchor (Cyperus) je nejvhodnější zmladit tak, že trs po vyjmutí ze starého květináče rozebereme, nejstarší nevzhledné části odtrhneme a zcela odstraníme. Mladé a vitální dceřiné části můžeme sesadit dohromady nebo je rozsázet do několika menších květináčů.

Plazivé nebo popínavé pokojovky mají většinou velmi rychlý růst a jejich zmlazování je poměrně radikální. Výhony seřízneme cca 5–10 cm nad úrovní substrátu. Většinou rychle obrazí novými, zcela čerstvými výhony. K těmto druhům patří např. mučenka (Passiflora), šplhavník (Epipremnum), břečťan (Hedera). Druhy, které tvoří výběžky, jako je např. lomikámen (Saxifraga stolonifera), je nejlepší zcela nahradit silnou dceřinou rostlinou nebo případně sesadit více rostlinek dohromady.

Při zmlazování pokojovek získáme celkem velké množství rostlinného materiálu, který rozhodně nemusí skončit v odpadkovém koši. Oddělky rostlin nebo části stonků můžeme použít k získání nových sazenic. Odstřižené části je třeba ošetřit tak, aby snadno zakořenily. Použijeme čistý a ostrý nůž - řízek  seřízneme tak, aby měl cca tři až čtyři listy. Vrcholovou část seřízneme kousek nad vrchním listem rovně, spodní pod posledním pupenem šikmo.

Řízky zpravidla zapichujeme mírně šikmo tak, aby část řízku, která je v substrátu, byla okolo 3-7 cm (s ohledem na celkovou velikost řízku). Listy ze spodní části řízku je třeba odstranit úplně, v substrátu či vodě by měl spočívat pouze holý stonek. Většina řízků zakoření za několik týdnů, dracéna však až za 3 měsíce. Platí, že čím je řízek dřevitější a mohutnější, tím pomaleji koření.

Jarní zmlazování trsu pokojovky Spathiphyllum
Jarní zmlazování trsu pokojovky Spathiphyllum (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Substrát

Jako substrát můžeme použít zeminu pro pokojovky napůl smíchanou s pískem nebo s perlitem. Použít lze i samotný perlit, jehož výhodou je chemická intertnost a sterilita. Nemusíte se tedy obávat toho, že by vám řízky uhnily. Obecně řízky nejlépe zakoření ve vzdušném a na živiny chudém substrátu, přebytek výživy v počátcích spíše škodí. K dostání jsou i speciální substráty pro výsev a množení. Substrát je třeba udržovat stále mírně vlhký, rovněž vzdušná vlhkost by měla být vysoká – vhodné mikroklima zajistí perforovaná fólie či průsvitný plastový kelímek.

Až řízek zakoření a povyroste, občas "skleníček" na chvíli odklopte, aby se sazenička otužovala, a nakonec jej odstraňte zcela. Řízky potřebují dostatek světla, ale před přímým sluncem je chraňte. Jakmile se vyvinou kořeny a řízky začnou rychleji narůstat, je potřeba je rozsadit do samostatných květináčků.

Pokud se rozhodneme řízkovat pokojovky, je velmi vhodné použít i rostlinné stimulátory. Nejčastěji jsou tekuté nebo práškové. Konec řízku do nich stačí jen na chvilku vložit a celý efekt řízkování je pak mnohem vyšší. Jestliže budeme zmlazovat starý trs dělením, tak vybereme nejlepší části trsu a vysadíme je do nového substrátu a květináče odpovídající velikosti. Po přesazení je důležitá pravidelná zálivka, ale pozor na přemáčení.

Zdroj informací: longfellowsgarden.com, abecedazahrady.dama.cz

Podívejte se, jak se po zimě postarat o pokojovky:

Publikováno: 17. 2. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková