reklama

Chcete, aby vám vánoční kaktus kvetl na Vánoce? Víme, jak na to!

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) je u nás populární hlavně proto, že kvete v zimě, kdy je kvetoucích rostlin málo, a jeho zářivá červená barva se tak skvěle hodí k Vánocům. Začíná většinou kvést začátkem adventu a o svátcích je plný nádherných barevných květů. Jak na to, aby byl nejkrásnější zrovna na Štedrý den?

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus, v zemi svého původu Flor de Maio) kvete dekorativními zvonkovitými květy v době vánočních svátků. Odtud i jeho i český název. Vykvete však jen tehdy, pokud se o něj správně staráte. Nejdůležitějšími podmínkami pro jeho zdárné pěstování je správné umístění rostliny, teplota a vlhkost. Vánoční kaktus pochází z deštných pralesů tropické Brazílie, kde roste na stinných místech s vysokým procentem vlhkosti. Postupným křížením vznikly kultivary nejrůznějších barev, takže je to dnes květina široké barevné škály od bílé přes oranžovou, žlutou, červenou, fialovou až po karmínově červenou. 

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus)
i (Zdroj: istock.com)
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata, starší název Zygocactus truncatus)

Nový vánoční kaktus

Když si koupíte rostlinku teď před Vánocemi, měli byste ji na uvítanou dopřát dostatečnou zálivku a rosení odstátou vodou. Můžete jí také přilepšit hnojivem, ale bez vápníku, protože ten jí neprospívá. Velmi dobře si rozmyslete, kam nový vánoční kaktus dáte – vyhraďte mu jedno místo a víc s ním už nemanipulujte, jinak mu opadají květy i poupata. Vánoční kaktus nesnáší slunce a přímé světlo, takže nejlepším místem pro něj bude polostín, ideálně severní okenní parapet. Vyhovují mu celoroční teploty mezi 15 až 20°C. Nezalévejte ho příliš často ani v době největšího rozkvětu, stačí jednou týdně.

Starý vánoční kaktus

Aby vám vykvetla starší rostlina, kterou už máte doma jako pokojovku, omezte zhruba 6 týdnůpřed svátky zálivku a vánoční kaktus nechte v místnosti, kde se pohybuje teplota okolo 13 °C. Jakmile se objeví na koncích stonkových článků poupata, zálivku a teplotu postupně zvyšujte až na 20 °C. Pak už jen čekejte, až se objeví první poupata.

Když se objeví stoncích poupata, budou brzy Vánoce
i (Zdroj: istock.com)
Když se objeví stoncích poupata, budou brzy Vánoce

Po nasazení poupat rostlinu už nepřemísťujte, ani ji zbytečně neotáčejte a neposunujte, protože to se jí nelíbí a poupat i květů se zbaví, což by byla věčná škoda. Aby květy vydržely co nejdéle, je důležité udržovat v místnosti dostatečně vlhký vzduch nebo rostlinu pravidelně rosit.

Když vánoční kaktus rozkvétá, už s ním nehýbejte
i (Zdroj: Pixabay)
Když vánoční kaktus rozkvétá, už s ním nehýbejte

Prima tip: když vánoční kaktus odkvete

Až vánoční kaktus úplně odkvete, dejte ho do chladnější a suché místnosti, snižte zálivku na minimum a už nepřihnojujte. V místnosti by ale teplota v žádném případě neměla klesnout pod 12 °C.

Publikováno: 15. 11. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce