reklama

Vykopejte zázračný kořen a skoncujte s bolestmi kloubů i svalů

Téměř zázračný prostředek na klouby, to je kostival lékařský. Bylina, která se v léčitelství používá už skoro tisíc let. Její účinky můžete vyzkoušet i vy, nejlépe pomocí prostředků, které si sami rychle připravíte.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Potřebujte léčivý prostředek na klouby a svaly? Pak vsaďte na kostival (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kostival lékařský je jednou z našich nejběžnějších bylinek. Tento léčivý prostředek si proto můžete natrhat během svých toulek přírodou, nebo dokonce na vlastní zahradě.

Kouzelný kořen kostivalu

Kostival roste v naší domovině prakticky všude – od nížin až do hor. Objevuje se tam, kde jsou hlinité a jílovité půdy bohaté na živiny a kde je aspoň trochu vlhko. Najdete ho tak nejen na okrajích lesů, ale také na rumištích a ve starých zahradách.

V léčitelství se používá především jeho kořen, někdy také listy. Právě z kořene, který se vyznačuje černou barvou, si můžete připravit hojivý zábal. Uleví nejen vašim bolavým kloubům, ale také svalům. Pomůže jako prostředek při léčení menších zranění pohybového aparátu, třeba podvrknutého kotníku. Z čerstvého kořene kostivalu použijte mladší a nedřevnaté části.

Ty nastrouhejte najemno a rozmíchejte s vaječným bílkem. Pak naneste na postižené místo a převažte silnější gázou nebo obinadlem. Abyste zvýšili účinek, přes obvaz natáhněte ještě igelit, pod ním se zábal zapaří. Potom ještě znovu převažte, použít můžete veký šátek.

Pro přípravu mazání si přichysteje kořen rostliny, zbytek surovin najdete ve spíži
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro přípravu mazání si přichysteje kořen rostliny, zbytek surovin najdete ve spíži

Kdy kořen sbírat

Kořen si můžete nasbírat kdykoliv od jara do podzimu. Nemusíte ho používat jenom čerstvý, ale nastrouhaný si usušte, abyste měli zásobu na zimní měsíce. Než si vytvoříte vlastní zásoby všemocného kostivalu, nezoufejte. Sušený si ho můžete koupit v prověřených bylinkářských obchodech.

Co všechno umí kostival?

Jak už jeho název napovídá, naši předkové dobře tušili, že nejmocnější je kostival právě v léčbě revmatických a artritických kloubních či pohybových potíží. Pomáhá také při léčení menších zranění (včetně ran), dokáže i mírně tlumit bolest. Rovněž moderní medicína ho doporučuje jako podpůrnou léčbu při regeneraci zlomenin a k dispozici je v lékárnách ve formě různých mastí a masážníh krémů. V lidovém léčitelství se doporučuje jako obklad na bércové vředy, léčil se s ním i kašel a používal se na nejrůznější trávicí obtíže. Z nastrouhaného kořene kostivalu se s oblibou vyrábí osvědčené domácí mastičky a oleje, které jsou velmi účinné vzhedem k množství a čerstvosti obsažených látek.

Kostival poznáte podle jeho typických, krásně fialových květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kostival poznáte podle jeho typických, krásně fialových květů

Při vnitřním použití je však na místě velká opatrnost, protože kostival obsahuje alkaloidy, které mohou být karcinogenní. Při delším vnitřním používání můžete svému zdraví spíše uškodit než prospět. Proto ho raději používejte jen tam, kde je nejspolehlivější, tedy jako zevní pomoc při nejrůznějších pohybových obtížích.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinnalekarna.cz

Podívejte se, jak zpracovat kořeny léčivých rostlin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 2. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová