reklama

Jako mávnutím kouzelné hůlky projasníte interiér bíle kvetoucími pokojovkami

Pokojové rostliny s bílými květy jsou nádherným doplňkem interiéru a právě to, že jejich květy jsou čistě bílé, jim dodává jejich specifické kouzlo. Působí elegantně a zároveň neutrálně. Hodí se do všech interiérů a všude udělají velice pěkný efekt. Některé pokojové rostliny vykvétají výhradně bílými květy, jiné mají celou řadu jiných barev. Na bílou variantu se často neprávem zapomíná.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Něžné bílé květy rostlin se hodí ke každému stylu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bíle kvetoucí pokojovky mají velmi široké spektrum použití. Díky tomu, že je bílá barva velmi neutrální, je můžeme použít do všech místností a hodí se do interiérů všech barev. Jsou perfektní k neutrálnímu nábytku a stěnám v bytě, stejně dobře zapadnou a doplní i barevný interiér. Velice dobře se kombinují s dalšími bíle (i v jiných barvách) kvetoucími pokojovými rostlinami, stejně jako s rostlinami okrasnými listem.

Perfektně působí i několik rostlin stejného druhu, například tři nebo pět kusů, když jim opatříme stejné květináče a postavíme je na parapet nebo stolek. Z bíle kvetoucích rostlin můžeme vytvořit i pěkný koutek, jestliže jim věnujeme vlastní místo. Můžeme zakoupit několik bíle kvetoucích rostlin různých druhů, výšek a tvarů, které je vhodné naaranžovat vedle sebe do pohledné skupinky.

Santpaulie, africká fialka (Saintpaulia)

Africkou fialku zná asi každý. Jedná se o oblíbenou květinu začátečníků. Její největší chloubou jsou krásné pestré květy, které bohatě a téměř neúnavně nakvétají. Santpaulie se pěstují v celé řadě barev a bílá verze nesmí na našem okně chybět. Nejlepším stanovištěm je východní nebo severovýchodní okenní parapet. Rostliny nemají rády přímý sluneční úpal v létě, protože dovede listy rostlin silně popálit. Dáme si pozor i na správnou zálivku. Fialky nikdy nezáléváme na listy – voda nesmí netéct do středu listové růžice. 

Zálivku provádíme zásadně spodem, pouze jednou za čas zalijeme svrchu. Při pěstování (zejména v městských bytech) se listy mohou pokrýt vrstvou prachu, který zde ulpívá velice dobře díky plstnatému povrchu listů. Protože rostlina nemá ráda kropení na listy, neměli bychom ji sprchovat. Listy musíme od prachu zbavit jinak. Nejlepším způsobem je menší štěteček, kterým listy čas od času důkladně ometeme.

Saintpaulie v bilé barvě květu
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Saintpaulie v bilé barvě květu

Mračňák (Abutilon)

Jedná se o pokojovku, která vzdáleně připomínající ibišek. Pokud se mu dobře daří, může kvést i po celý rok. Květy jsou zajímavé v nejrůznějších barvách, a právě ty bílé hrají prim, pokud jde o eleganci. Mračňák dobře snáší bytové podmínky, ale přes léto se mu bude nejlépe dařit na terase. Na jaře je vhodné rostlinu přesadit a sestříhnout. Mračňák roce celkem rychle a udržovacím řezem můžeme rostlinu tvarovat i častěji v průběhu vegetace. 

Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a kontrolu. Listy jsou náchylné k napadení savým hmyzem, jako jsou mšice a molice. Včasné odhalení škůdce nám pomůže zakročit dříve, než dojde k přemnožení. Velice dobře pomáhají lepové desky určené pro pokojové rostliny. Proti mšicím i molicím nasadíme žlutou verzi lepových desek.

Orchideje

Patří ke královnám pokojovek. Co se elegance a krásy týká, nemají téměř konkurenci. Nejrozšířenější a nejčastěji pěstovanou orchidejí je Phalenopsis. Jeho barevná variabilita je úžasná - počínaje bílou, zelenou, růžovou, fialovou, včetně mnoha barevných kombinací v jednom květu. Bíle kvetoucí velkokvěté formy jsou překrásné. Phalenopsis má rád pěstování v průhledném květináči, který zároveň umožňuje dobrou vizuální kontrolu zdravotního stavu kořenů. To, co nejčastěji stojí za úhynem některé orchideje, je přemokření.

Substrát musí mezi jednotlivými zálivkami vyschnout. Zalévá se jen jednou týdně, v zimě stačí i 1x za 14 dní, a to ponořením květináče do nádoby s odstátou vodou. Květináč několikrát ponoříme a necháme odtéct všechnu vodu. Důkladně odkapaný květináč postavíme zpět na své místo. Do podmisky a do ozdobného obalu květináče nikdy vodu nelijte. Hnojíme 1 x za 14 dní speciálním hnojivem pro orchideje, které přidáme do zálivkové vody. Použít se dá i běžné hnojivo pro pokojovky, ale v poloviční koncentraci.

Krása bílého Phalenopsisu učiní z obyčejné místnosti elegantní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krása bílého Phalenopsisu učiní z obyčejné místnosti elegantní

Orchideje také preferují vyšší vzdušnou vlhkost. Velmi důležitá je vlhkost okolo rostlin, avšak ne přímo na rostlinách. Proto se snažíme zvýšit vlhkost i tím, že na topení umístíme odpařovač nebo pod orchideje umístíme podmisku s kamínky, na které nalijeme vodu. Pomůže pravidelné rosení rostlin i jejich okolí. Pokud tyto zákonitosti dodržíte, pravděpodobně orchideje zdárně odkvetou a budou pokračovat ve vegetaci. Čas od času bude třeba rostliny přesadit.

Přesazujeme ve chvíli, kdy je substrát již zetlelý a kůra rozpadlá. Dalším signálem je to, že kořenů je v květináči příliš mnoho a prolézají ven odtokovými otvory, případně stěny květináče pokrývá zelená řasa a kořeny začínají uhnívat. Přesazujeme výhradně do substrátu, který je určen pro epifytické orchideje. Nejvhodnějším obdobím je samozřejmě jaro.

Azalky (Rhododendron simsii)

Patří k pokojovým rostlinám, které se pěstují hlavně v zimě a předjaří. Bíle kvetoucí azalky svým květenstvím připomínají bohatou krajku. Dříve se pěstovaly velmi často a patřily k základnímu sortimentu pokojovek. Mají  poněkud specifické nároky na pěstování a celá řada interiérů jim nevyhovuje. Nemají totiž rády příliš vysokou teplotu a suchý vzduch.  Pokud jim ale zajistíme chladnější prostředí s teplotou okolo 18 °C, patří k těm nejkrásněji kvetoucím pokojovkám. Azalky také představují  výborný materiál pro tvorbu bonsají a správným řezem z nich můžeme  vytvarovat dechberoucí exempláře.

Azalka s bohatou násadou květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Azalka s bohatou násadou květů

Gardénie (Gardenia)

Je to přenádherná rostlina a její květy připomínají plnokvěté růže. Mezi nejkrásnější druhy patří gardénie jasmínovitá (Gardenia jasminoides), která nádherně voní - podobně jako pravý jasmín. Pro zdárné pěstování jí musíme vytvořit optimální prostředí. Rostliny potřebují dostatek jasného světla, což znamená alespoň půl dne přímého slunce. Když si gardénii poprvé přineseme domů, je důležité vybrat optimální místo, protože rostlina nemá ráda pohyb a přenášení.

Teplota  by měla být okolo 18 - 20 °C ve dne, v noci o něco méně. V zimě by neměla teplota klesat pod 15 stupňů. Stálé prostředí se stabilní teplotou je klíčový faktor pro úspěšné pěstování. Jakmile najdeme pro rostlinu vhodné místo, zaměříme se na zvýšení vzdušné vlhkosti, což je zejména v zimě velmi důležité. Existuje několik způsobů, jak zvýšit vlhkost.

Prvním je seskupení pokojových rostlin blízko u sebe, druhým rozprašování lehké vodní mlhy na listy během časných ranních hodin a třetím je použití zvlhčovače. Rostliny jsou citlivé na obsah vápníku v půdě, potřebují půdu s kyselou půdní reakci. Pokud začnou z rostliny opadávat poupata, je to většinou signál toho, že okolní teplota je příliš vysoká.

Bílé gardénie připomínají svými květy růže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílé gardénie připomínají svými květy růže

Spatifylum, lopatkovec (Spatyphyllum wallisii)

Jestliže bychom si měli vybrat jednu rostlinu s bílými květy, tak spatifylum bude tou pravou volbou. A to hned z několika důvodů. V první řadě je to velmi nenáročná rostlina a úspěch s jeho pěstováním bude mít i úplný začátečník. Další cennou vlastností této pokojovky je kvetení. Kvete v podstatě neustále a květy dlouho vydrží. Odrůdy s delšími stopkami se hodí k řezu. Lopatkovec je příbuzný s dalšími oblíbenými pokojovými rostlinami, jako je filodendron a difenbachie.

Spathiphyllum - má krásné a elegantní květy i listy
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Spathiphyllum - má krásné a elegantní květy i listy

Nejlépe roste v podmínkách, které napodobují jeho původní tropické prostředí, ale je vysoce adaptabilní i na mnohem méně příznivé podmínky. Ideální je ovšem světlo (ne úpal), pravidelná zálivka a vyšší vlhkost vzduchu. Rostliny se podle kultivaru liší velikostí od drobných trpaslíků až po větší exempláře vysoké až 1,5 m.  K pěkným kultivarům patří ‘Sensation’ - pravděpodobně je největším kultivarem s výškou až přes 1,5 m. ‘Piccolino’ je nízký a kompaktní, ‘Domino' nabízí nařasené zelené listy se vzorem velmi jemných bílých proužků.

Zdroj informací: balconygardenweb.com; gardenia.net

Podívejte se, jak si poradit se škůdci orchidejí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 1. 2022, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková