reklama

Trápí vás ekzém? Tenhle plevel vás ho zbaví

Lopuch bude pro mnohé plevelem, který roste okolo cest, v lesích i na smetištích. Je ale také léčivkou. Jeho kořen má mnoho pozitivních účinků, a to zejména na pokožku postiženou ekzémem nebo lupénkou. Tinktura nebo mast uleví a jejich výroba je jednoduchá a rychlá.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z léčivého kořene lopuchu vyrobíte tinkturu či mast (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčivý lopuch

Lopuch je (pro někoho asi překvapivě) léčivá bylina. Detoxikuje, je močopudný a působí pozitivně na celou vylučovací soustavu, stejně tak je dobrý pro zažívání. Pomáhá při kožních onemocněních a obtížích, na plísně i akné, na ekzémy, vyrážky. Můžete ho znát také jako bodlák – jeho květní úbory jsou pichlavé a rády drží na oblečení nebo ve vlasech.

Neváhejte si ho nasbírat, nebo spíše vykopat kořeny, protože jeho účinky jsou úžasné. Lopuch poznáte kromě kuliček i podle listů. Má vejčité až okrouhlé listy. Mohli byste si ho splést s devětsilem. Ten má ale listy kulaté a na jejich rubu najdete devět žil. Lopuch jich má více. Jakmile na něj v létě v době kvetení narazíte, místo si označte a na podzim se pro jeho kořen vraťte. K léčebným účelům se totiž používá téměř výhradně on.

Léčivou částí lopuchu je kořen
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Léčivou částí lopuchu je kořen

Jak kořen získat

Kořeny lopuchu stejně jako jiných bylin se obecně vyrývají na podzim, kdy jde síla z rostliny zpět do země. V kořenu je jí nejvíce. Ukládá se tam, aby rostlina přežila zimu. K tomu účelu byste neměli používat kovové nástroje, tedy ani rýč. Podle starých tradic bylo doporučováno použít k vyrytí kořene jelení paroží. Další tradicí je si pro kořen přijít mimo úsvit, tedy buď ráno před úsvitem, nebo večer po něm.

Tinktura z lopuchu

Z kořene lopuchu si můžete vyrobit účinnou tinkturu. Její výroba je velmi jednoduchá a budete k ní potřebovat jen dvě základní suroviny -  a to samozřejmě kořen, potom alkohol a pálenku. Tinktura pomáhá především s ekzematickou či jinak nemocnou kůží. Kořen po vyrytí jen lehce omyjte. Při důkladném drhnutí byste poškodili vrchní kůru, která obsahuje nejvíce účinných látek. Nakrájejte ho na drobné kousky.

Naplňte nádobu kořenem zhruba do jedné třetiny. I to je u všech tinktur stejné. Pak nádobku dolijte alkoholem. Protože kořen je materiál s tvrdší strukturou, můžete k výrobě tinktury použít i silnější pálenku. Sáhněte tedy klidně po 60 nebo 70%. Pokud ale nemáte, vystačíte si s běžným 40% alkoholem. Nádobu uzavřete a dejte nejlépe na místo, kde na ni bude svítit slunce.

Kvůli struktuře je také nutné nechat kořen macerovat déle, a to 6 až 8 týdnů. Pak přelijte přes cedník a můžete užívat. Užívejte jako prevenci i v případě potíží – 20 kapek ráno, 20 kapek večer. Kůru držte měsíc v kuse, pak na 14 dní vynechejte a opět pokračujte s dalším měsíčním cyklem.

Nakrájený kořen vložte do nádoby a zalijte alkoholem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nakrájený kořen vložte do nádoby a zalijte alkoholem

Lopuchová mast nebo krém

Ekzematické pokožce dospělých i dětí, ale i kůži s lupénkou nebo atopickým ekzémem můžete pomoci lopuchovým krémem nebo mastí. Mast má jako základ sádlo, krém potom bambucké máslo. Do hrnce dejte 250g sádla a zahřejte.

Vložte do něj nasekaný kořen a můžete i natrhat a přidat několik pěkných zelených listů. Je vhodné je takto upotřebit. Na mírném ohni škvařte asi 10 minut. Nechte vychladnout a opakujte po dva dny. Pak přeceďte přes sítko. Podobně postupujte s bambuckým máslem při výrobě krému. Rozehřejte ho a dejte do něj kořen i listy. Asi 20 minut zahřívejte a nechte ztuhnout. Opakujte dva nebo tři dny a nakonec přeceďte. Krém i mast skladujte v lednici. Protože lopuch ne každému voní, můžete přidat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Mast přeceďte do sklenic a skladujte v chladnu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Mast přeceďte do sklenic a skladujte v chladnu

A co ještě?

Z lopuchu si můžete připravit také čaj. Kořen obsahuje inulin, což je takový rostlinný inzulin, kontroluje hladinu krevního cukru, a je proto vhodný pro cukrovkáře. Je to polysacharid, který udělá čaj nasládlým. Mladý kořen pak můžete použít jako přílohu k masu – stačí ho připravit na cibuli a česneku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Do tinktur a mastí použijte i ostatní druhy kořenů léčivých bylin:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová