reklama

Tento elixír plný vitaminů vás vrátí zpátky do života

Vitaminový elixír je to, co vás nyní dostane z depresí a odrazí útok virů a bakterií. Jak název napovídá, obsahuje velké množství vitaminů a také důležitých minerálů a dalších látek. Působí protizánětlivě, antioxidačně a detoxikačně. Vyzkoušejte jeho účinky sami na sobě.

Recept na vitaminový elixír v dnešní nelehké době jako když najdete (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na vitaminový elixír si připravte následující suroviny. Použijte od každé suroviny trochu, nemusíte nic vážit a odměřovat.

  • jablečný ocet
  • kurkumu
  • cibuli
  • česnek
  • chilli papričku
  • křen
Připravte si všechny suroviny
Připravte si všechny suroviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Křen nastrouhejte na hrubém struhadle. Ostatní suroviny nakrájejte na malé kousky nebo dle libosti. Cibule může být na kolečka, česnek na plátky. Do uzavíratelné sklenice nalijte hrnek jablečného octa a vše nakrájené do něj vložte. Přidejte i lžičku kurkumy a promíchejte.

Vložte do uzavřené sklenice, promíchejte a uložte na tmavé místo
Vložte do uzavřené sklenice, promíchejte a uložte na tmavé místo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Uložte na tmavé místo a nechte 2 týdny macerovat při pokojové teplotě. Všechny prospěšné látky se za tu dobu dostanou do octa. Užívejte lžičku octa každý den nalačno nebo před jídlem.

A co vůbec všechny suroviny umí?

Jablečný ocet je pomocník, kterého užijete k péči o vnitřní i vnější krásu. Obsahuje mnoho vitaminů (skupiny B a C) a také minerály - draslík, vápník, hořčík, také betakaroten, biotin atd. Obsažený pektin je druhem vlákniny, která zasycuje. Pomáhá také v boji s nadváhou a snižuje hladinu cholesterolu. Je antibakteriální, odplavuje toxiny a prospívá správnému zažívání.

Kurkumě se říká indický šafrán. Má výraznou žlutou barvu a zemitou chuť. Neváhejte si ji přidávat do všemožných jídel. Působí totiž protizánětlivě, je silným antibiotikem i antioxidantem. Také zbavuje tělo toxinů. Snižuje hladinu cholesterolu a celkově prospívá cévní soustavě. Využít ji můžete i v péči o pleť. Regeneruje pokožku, podporuje tvorbu kolagenu a upravuje činnost mazových žláz. Díky svíravým účinkům můžete kurkumou ošetřit i drobná poranění.

Kurkuma působí protizánětlivě, je silným antibiotikem i antioxidantem
Kurkuma působí protizánětlivě, je silným antibiotikem i antioxidantem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

O účincích cibule a česneku asi není třeba mluvit. Podporují srdce a cévy, jsou antibiotické a antioxidační. Prospívají zažívacímu systému.

Křen neboli český ženšen obsahuje mnoho vitaminů a obrovské množství minerálů. Funguje proti virům i bakteriím. Pomůže při nachlazení i chřipce a kašli – rozpouští hleny a pročišťuje průdušky. Detoxikuje a pomáhá lepšímu trávení. Umí si poradit i s vyladěním hormonálního systému.

Chilli papričky v nejrůznějších podobách byste také neměli opomíjet při běžném vaření. Jejich pravidelná konzumace dokonce brání vzniku krevních sraženin. Pomáhají při zánětu dutin i při rýmě. Posilují imunitní systém, jsou antibiotické i antioxidační. Bojují i s rakovinotvornými buňkami.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, co všechno jste nevěděli o medu:

Publikováno: 8. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová