reklama

Víte, jaké barvy, trendy a materiály vládnou letošním Vánocům? My ano, inspirujte se u nás

Vánoční výzdoba domu se v roce 2021 nese na vlně třech hlavních trendů, které se zaměřují na přirozenost, poetickou romanci a půvab a dále pak i na udržitelnost. Všechny tyto styly jsou příjemné a útulné. Celé Vánoce v roce 2021 designéři vytvořili v konceptu družnosti a hesla: “Společně”. Měly by být proto oslavou sousedské lásky a pokojné pospolitosti a nesobeckosti. Nejdůležitější by mělo být s rodinou a přáteli, společně se smát, užívat každé chvíle a snažit se dělat jeden druhého šťastným.

Vánoční výzdoba domu v tomto roce je výrazně spojena s lesem, zelenou barvou, poetikou a ekologickým přístupem k životu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vánoční výzdoba domu se letos nese ve stylu zelených Vánoc, který si potrpí na přirozenosti. Zůstává ve vánočním lese. Domů byste si proto měli přinést ideálně celý les, tedy šišky, listí, větve, plody, chvojí, ořechy, žaludy, šípky, jalovec, trnky. Jde o jeden z nejkrásnějších trendů letošních Vánoc, který se nese ve stylu přirozenosti, autentičnosti a svěžesti. Preferovány jsou v něm přírodní a obnovitelné materiály jako dřevo, tráva, skutečné rostliny, recyklované materiály, juta, kůra a korek.

Tyto materiály lze krásně kombinovat s mramorem, kamenem a leštěným kovem. Všechny tyto materiály by měly být pouze hrubě opracované, základně opracované nebo nalámané. Důležitou roli zde hraje haptika (mimoslovní komunikace a vnímání). Povrchy mají rustikální strukturu, kterou lze optimálně kombinovat s leštěnými materiály. Keramika a hlína svým drsným vzhledem připomínají zemi a působí pro změnu uklidňujícím dojmem.

Pak si také všimněte všech těch barevných tónů, které v zimním lese jsou, a rázem máte onu barevnou paletu, kterou byste měli mít i doma. Jde třeba o mechovou zelenou, lesní zeleň, čedičově zelenou, červený buk, to je odstín hnědé, dále se nabízí vyplavená hnědá (to jsou takové vybělené šišky), jalovcová červená, trnková modrá, světlý kamenný odstín a bylinné tóny.

Hlavní slovo má letos zelená, vedle ní pak bude zářit stříbrná a dále je tu i osvědčená kombinace červené a zlaté
Hlavní slovo má letos zelená, vedle ní pak bude zářit stříbrná a dále je tu i osvědčená kombinace červené a zlaté (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

“Heirloom feelings” vánoční trend, který se nese na vlnách poetiky a půvabu

Tento romantický trend působí velmi mladistvě a optimisticky. Je z jedné strany trochu hravý a z té druhé - více věcný. Heirloom feelings se nesou tak trochu ve stylu pompézních dvacátých let. S výzdobou se zde proto rozhodně nešetří. Pohybuje se spíše v jemných pastelových barvách, tedy v jemně zelené a oblačně bílé, kterou kombinuje s tmavým topazem, světle růžovým odstínem, jemnou mandlovou a vzdušnou modrou. Výrazné slovo i zde má zlatá a stříbrná.

Velmi nevšedním odstínem je kombinace švestkové s malinovou. Tato vzniklá barva vypadá naprosto přepychově a velmi dobře vypadá se zlatými doplňky. Zajímavým prvkem tohoto vánočního stylu jsou také flitry a tyrkysová barva. Hlavní roli zde mají ale květiny, a to květy všech tvarů a velikostí. Dále k výrazným prvkům patří řasení, peříčka, netřesk, šachovnicové vzory. macrame, krajka a romantické prvky.

Heirloom feelings, jak tento styl v zahraničí jeho tvůrci nazvali, má jemnou romantickou linku
Heirloom feelings, jak tento styl v zahraničí jeho tvůrci nazvali, má jemnou romantickou linku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

“Spirited response”- vánoční trend nejen pro ekology

Skandinávský styl zřejmě nikdy nevyjde z módy, in bude i tento rok. Letos se ale nese ve velmi luxusním a zároveň i minimalistickém vzhledu. Je to proto, že je letos velký zájem o udržitelný vzhled. Ten je spojen s recyklací, oběhovým hospodářstvím, upcyklací a zero waste. Design ve stylu Spirited response je proto velmi kreativní a hravý, barevný a zároveň nekomplikovaný. Tak trochu připomíná šedesátá léta. Dekorace v tomto stylu by měly být vyrobené ze světlých dřevin, jakými jsou buk, bříza nebo bambus. Objevuje se zde elegantní černá, široká škála šedých tónů a chrom.

Jsou zde organické tvary a nápadné designy. Dekory jsou o tisku, ručním písmu, perokresbě, skutečné kresbě a kaligrafii. In jsou i dětské kresby a skici. Barvy jsou výrazné, jde především o náhodně melanžové vzory, které se objeví v rámci různých recyklačních procesů. Velmi výrazné slovo má zde papír, staré látky se mění v nové a překvapivé předměty. To vše se hodí k bílému mramoru, lichotivým bytovým textilem, sušeným květinám a jednoduchým dekoračním kouskům, ozdobám geometrických tvarů nebo z papíru.

Velmi žádané jsou papírové dekorace na stromeček, šišky, geometrické dekorace a velké koule
Velmi žádané jsou papírové dekorace na stromeček, šišky, geometrické dekorace a velké koule (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nadčasová klasika ve stříbrné a zlaté barvě nikdy nevyjde z módy

Červená, zelená, zlatá a stříbrná, to je prostě klasika, která nikdy nevyjde z módy a můžete se na ni vždy spolehnout. Nabídky ozdob v těchto barvách proto nebudou chybět ani v tomto roce.

I tento rok rozhodně nešlápnete vedle, když si svůj domov vyzdobíte v klasických vánočních barvách: červené, zlaté a zelené
I tento rok rozhodně nešlápnete vedle, když si svůj domov vyzdobíte v klasických vánočních barvách: červené, zlaté a zelené (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě toho se na scénu vrátí i květované bílé ubrusy, kvalitní sváteční nádobí, křišťálové sklenice, perleťově poseté třpytivé doplňky a třpytivé dekorace ze stříbra a tepaného kovu.

Zdroj informací: weihnachtszeit.net; deko-messezentrum.de; butlers.com; housebeautiful.com

Dodržujete vánoční tradice?

Publikováno: 19. 12. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová