reklama

Svetřík jako nový. Jak se ale starat, aby dlouho vydržel?

Tušíte, jak pečovat o svetry, aby dlouho vydržely? Pokud chcete, aby vám sloužily i během dalších Vánoc, potřebují tu správnou péči. Starost a péče o svetr, který má dlouho vydržet, začíná už v momentě, kdy mu ustřihnete cedulku. Co s ním? Chtěl by asi vyprat. Než tak učiníte, dobře si prostudujte, z čeho je složen. Jde o přírodní, nebo syntetické vlákno? Dle toho se pak uvidí, co dál.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kdo se dobře stará, tomu svetříky vydrží věčnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak pečovat o vlněné svetry, aby dlouho vydržely?

Péče o svetr by měla být samozřejmě jiná, než je třeba o bavlněné tričko. Cedulka na svetru odhalí, zda jde o přírodní materiál. Ze srsti zvířat se získává vlna, například dnes velmi populární merino, nebo také kašmír, mohér, alpaka či angora. V tomto případě máte tu čest s drahým svetrem, který garantuje to, že vás v zimě zahřeje, přičemž v létě vám v něm nebude horko. 

A k tomu drží tvar, nebledne a může pořád vypadat jako nový – to vše za předpokladu, že se o svetr budete dobře starat, jen tak vám dlouho vydrží jako nový. Trik spočívá v tom, že vlněný svetr po každém nošení necháte vyvětrat. To v praxi znamená, že jej neobléknete dva dny po sobě, ale necháte jej druhý den odpočívat. Obzvlášť je to doporučováno třeba u hebounkého kašmíru, jednoho z nejdražších přírodních materiálů vůbec. Větrat lze v na balkoně v mrazu, nikdy ne ale na slunci – jestli vlna něco upřímně nenávidí, pak jsou to vysoké teploty.

I žmolky se občas objeví, s tím je třeba v rámci starosti o svetr, který má dlouho vydržet, počítat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I žmolky se občas objeví, s tím je třeba v rámci starosti o svetr, který má dlouho vydržet, počítat

(Ne)perte, větrejte!

Z toho jasně plyne to, že vlna nepotřebuje tak často prát, nedrží se v ní kouř ani pot. Když už na praní dojde, musí jít zásadně o to ruční. Stalo se vám někdy, že jste omylem vyprali vlněný svetr? Pak asi víte, že když do pračky šel elegantní model za pár tisíc, vystoupilo z ní sražené a plstnaté cosi, co navíc dost často nehezky zapáchalo. Vlna nesnáší výkyvy teplot, to je ten moment, kdy tuhne a sráží se.

Nejlepší na praní vlněného svetru je buď přípravek na praní vlněných oděvů, nebo dětský šampon – ve vodě, která nepřesahuje 20 °C, uděláte pro svetr lázeň. Pojistkou proti plstnatění je, když do ni přidáte pár kapek glycerínu. K černým vlněným svetrům je zase dobré přidat během praní špetku soli, barva nezešedne. Zapomeňte na ždímání kroucením, vodu ze oděvu jen opatrně vytlačte. Sušte jej rozložený, nikdy ne na přímém slunci, to by se mohl srazit.

Starost o vlněný svetr, který má dlouho vydržet, obnáší i to, že jej nikdy nevložíte do pračky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Starost o vlněný svetr, který má dlouho vydržet, obnáší i to, že jej nikdy nevložíte do pračky

Štěká na vás 100% PES?

A teď zde máme druhou možnost, váš svetr není vyroben z přírodních materiálů, ale z umělých vláken. Polyester zaručí, že vám bude ve svetru teplo, horší to bude, když se zapotíte – umělé materiály mají tendenci zadržovat pachy, takže pak svetr musí okamžitě do pračky.

Syntetika se pere dle pokynů na štítku, obvykle při teplotě do 40 °C. Výhodou je, že se polyester nemačká, může tak i do sušičky. Svetry z něj jsou v porovnání s těmi vlněnými lehké, rychle proto schnou. Problém nastane ve chvíli, kdy přijde řeč na žmolky. To dělá polyester moc rád, hlavně tam, kde se o sebe materiál tře. U svetrů to bývá hodně v podpaží nebo tam, kde nosíme kabelku. S tím musíte počítat, když jej budete hodně nosit, stane se odžmolkování vaším oblíbeným večerním rituálem.

I z umělých vláken se dělají svetry - nemusí být úplně špatné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I z umělých vláken se dělají svetry - nemusí být úplně špatné

Tip:

  • Pozor na recyklovanou vlnu, ta je často tuhá, hrubá a kouše. Mimochodem, jestli vlastníte kousavý svetr a snažíte se z něj udělat na dotyk příjemný model tím, že jej namáčíte, ukládáte do mrazáku nebo jej zběsile vyčesáváte, tak je to celkem zbytečné. Heboučký svetřík z něj nikdy nebude.
  • Úplety a svetry na ramínka, ani na ta krásně polstrovaná, nepatří. Vytlačila by se jim ramena, celkově by změnily tvar. Dlouhodobě se doporučuje skladovat je v igelitových pytlích (nejlépe s pytlíčkem levandule – mol číhá na každou dobrotu), kde se nepomačkají.
Svetr na ramínko: školácká chyba
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svetr na ramínko: školácká chyba
  • Vlněný svetr, který má držet tvar, sušte položený na ručnících buď na zemi, nebo na sušáku – je to jistota, uhladíte jej do patřičného tvaru a tak i uschne.
  • Žmolky se tvoří i na kvalitních kouscích, zkrotíte je buď ručně, nebo hřebenem. Nejsnadněji to jde ale strojkem na odžmolkování. Trošku složitější, ale také možné, je zapojit holicí strojek s žiletkou, v tom případě ale musíte dávat pozor, aby se svetr neponičil.

Zdroj informací: Lucie Dolejší: Svět podle Lu, Mladá fronta 2016, Ada Bartlová: Všechno, co jste
chtěli vědět o módě, Jota 2018, Anna Hartlová: Jak na co čím v domácnosti, Merkur
1980

Podívejte se, jak si jednoduše poradit se žmolky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková