reklama

Přírodní kosmetiky pro vaši pleť není nikdy dost

Kosmetika z darů přírody? Krémů na ruce nalezneme v obchodech s kosmetikou tolik, že nám z toho kolikrát přechází zrak. Moře času potom ztratíme tím, že si o každém krému přečteme složení. Kdo by chtěl kupovat zajíce v pytli? Pokud vás také odradilo velké množství chemických složek v každém krému, třeba vás potěší návod na čistě přírodní produkt, do kterého si dáte jen to, co máte rádi. A třeba tím vykouzlíte i zajímavý vánoční dárek.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přírodní kosmetiky pro vaší pleť není nikdy dost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přírodní kosmetika jako vánoční dárek

Darujte kousek vás v podobě přírodní kosmetiky, kterou sami vyrobíte. Také "odbýváte" dárky na poslední chvíli výběrem kosmetických dárkových kazet? Pokud ano, udělejte si letos trochu času a připravte za jedno odpoledne dokonce několik různých variant přírodního krému na ruce, který můžete darovat svým blízkým pod stromeček.

Přírodní kosmetika je opět velmi ceněná a v módě. Obsahuje totiž pouze přírodní složky, je bez chemických barviv, vůní a nejrůznějších přísad. A protože spousta lidí má civilizační alergie právě na tyto "šmakulády", jistě ocení právě přírodní kosmetiku, která je k lidské pokožce šetrná, a navíc i léčivá.

Výroba krému

Základem takového přírodního krému na ruce bude kokosový olej. Ten se běžně sežene v bio obchodech nebo na specializovaných eshopech. Jedná se produkt získávaný z kopry, tedy jader zralých kokosových ořechů, sklízených z kokosové palmy. Kokosový tuk je velmi stabilní při teplotních výkyvech, proto je vhodný nejen na vaření v kuchyni, ale také v kosmetickém průmyslu. Podle některých zdrojů má kokosový olej příznivé zdravotní účinky, ale jeho nadměrná konzumace by mohla škodit.

Suroviny na výrobu přírodní kosmetiky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Suroviny na výrobu přírodní kosmetiky

Kokosový tuk bývá ztuhlý, což ale není nijak na škodu. Jednoduše si jej rozehřejeme v kastrůlku na plotně, ale dáváme pozor, aby se tuk nevařil. Dále si připravíme sušené, případně i čerstvé bylinky. Záleží na tom, co máme zrovna po ruce. Použijeme takové bylinky, které máme rádi. Vhodný je heřmánek, měsíček lékařský, levandule, máta, eukalyptus a mnoho dalších bylinek. 

My použijeme právě heřmánek, který nejen krásně voní, ale je také hojivý a má zklidňující účinky. Dále se hodí měsíček, který je pro pleť a její hojení a regeneraci nejlepší bylinkou. A navíc přidáme chrpu, která mimo jiné funguje proti rýmě a nachlazení, zklidňuje podrážděnou pokožku, zastavuje krvácivost dásní, čistí játra a detoxikuje organismus, urychluje hojení zánětů (zejména očních) a zmírňuje otoky a celkově prospívá pokožce a vlasům.

Bylinky necháme v oleji jen prohřát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bylinky necháme v oleji jen prohřát

Bylinky nasypeme do rozehřátého kokosového oleje a necháme prohřát. Opět důležité upozornění, že se bylinky ani olej nesmí vařit. Potom necháme bylinky v oleji minimálně 24 hodin macerovat, aby pustily léčivé esence a působily.

Druhý den bylinky přecedíme přes pláténko. Pokud nemáte vhodné pláténko, použijte trojcípý šátek, který nalezneme v lékárničce. Z tohoto důvodu bychom neměli prošlé zboží k autolékárniček zbytečně vyhazovat, protože se zde ukrývají skutečně velmi potřebné věci. Jakmile se nadají použít jako zdravotnický materiál, udělají nám službu právě při našem domácím vyrábění.

Při přecezování se výborně hodí také zdravotnický materiál, například trojcípý šátek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při přecezování se výborně hodí také zdravotnický materiál, například trojcípý šátek

Macerát s kokosovým olejem postavíme v kastrůlku znovu na plotnu a pomalu zahříváme. Přidáme do něj 2 lžíce pravého včelího vosku, který se s olejem spojí a vytvoří krémovitou strukturu, jakmile vychladne. Dále přidáme 2 lžíce slunečnicového oleje. Na závěr přikapeme pár kapek esenciálního oleje.

Použijeme takové vůně jako bylinky, abychom krém vůněmi nepředimenzovali. Necháme v lednici ztuhnout. Posléze, když je krém ztuhlý, vyndáme ho z lednice.  Lžící rozrušíme jeho povrch a použijeme ruční šlehač, kterým minimálně 5 minut budeme krém šlehat do hladké kašičky. Ušlehaný krém pomocí lžíce napěchujeme do ozdobné skleničky s uzávěrem nebo dózičky, a protože chceme krém darovat, vytvoříme si ještě krásné dekorativní zdobení.

Krém přeneseme do skleniček s víčkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Krém přeneseme do skleniček s víčkem

Dekorace skleničky

Připravíme si:

  • barevné papíry nebo čtvrtky
  • nůžky obyčejné + zubaté
  • tužku
  • misku
  • tavnou pistoli
Použijeme uzavíratelnou skleničku nebo dózu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme uzavíratelnou skleničku nebo dózu

Podle misky si na čtvrtku nakreslíme kolečko, které obyčejnými nůžkami vystřihneme. Uvnitř kolečka si nakreslíme spirálu a tu opět vystřihneme. Dbáme na to, aby vnitřní konec spirály měl větší plošku. Potom od vnějšího okraje začneme spirálu smotávat do tvaru růžičky. Jakmile máme spirálu smotanou, na vnitřní plošku naneseme trochu lepidla z tavné pistole, růžičku k ní přitiskneme a necháme trochu rozevřít, aby byl tvar růžičky dokonalý.

Víčko dekorativně ozdobíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Víčko dekorativně ozdobíme

Takto postupujeme stejným způsobem, dokud nevytvoříme dostatečný počet růžiček. Můžeme použít i zubaté nůžky na stříhání spirály. Okraje růžičky pak budou rovněž zubaté. Hotové růžičky nalepíme tavnou pistolí na víčko skleničky. Okraje víčka můžeme polepit okrasnou papírovou páskou, prázdná místa mezi růžičkami na víčku pak můžeme vyplnit nastříhanými lístky nebo sušenými květy.

Zdroj informací: pořad Tajemství domova

Vyrobte si balzám na rty:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová