reklama

Nejspolehlivější bacilobijci: Křen, česnek, cibule a med vás provedou i chřipkovou epidemií ve zdraví

Bolí vás v krku? Máte rýmu a kašlete? Situace, kterou dnes řeší mnozí z nás. Proč místo pilulek nezkusíte zapátrat v babiččině krabičce a vyřešit nemoc přírodní cestou? Postavit se nachlazení můžete i s pomocí běžně dostupných tuzemských potravin, které docela určitě máte doma. Tak pojďme na to!

Křen selský (Armoracia rusticana)

Kořen s bílou dužinou a příjemnou peprnou chutí a štiplavou vůní obsahuje hodně vitaminů C, B a E, dále vápník, hořčík, železo, draslík, organické kyseliny, enzymy a fytoncidy – právě díky nim má výrazný antibiotický efekt a posilující účinky na obranyschopnost. Křen dokáže v těle účinně eliminovat infekce a je výborným doplňkem léčby chorob z nachlazení. Trápí-li vás kašel a rýma, tak vám křen prokáže ještě jednu skvělou službu: jeho silice rozpouštějí usazený sekret na sliznicích dýchacích cest jak v nosních dutinách, tak v plicích a průduškách. Tento účinek pocítíte už při jeho krájení nebo strouhání; projevuje se typickým slzením jako u cibule.

Křen selský (Armoracia rusticana)
i (Zdroj: istock.com)
Křen selský (Armoracia rusticana)

Prima medicínka

Smíchejte 3 lžíce najemno nastrouhaného křenu se stejným množstvím kvalitního medu. V uzavřené sklenici uchovávejte v lednici. Užívejte 3x denně jednu lžičku, u dětí dávku snižte na polovinu. Už za chvíli pocítíte, že se nám „spouští rýma“, snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

V době zvýšeného výskytu chřipky a nachlazení je dobré dopřávat si česnek co možná nejčastěji. Jako účinné přírodní antibiotikum a antivirotikum posiluje imunitní systém a pomáhá bojovat proti kašli, nachlazení a virózám. Česnek je bohatý na vitaminy A, B, C, minerály i důležité aminokyseliny. Jeden nebo dva stroužky denně, tři až čtyři během chřipkového období – to je doporučená dávka pro dospělého. Skvělý přínos pro posílení imunity má i obyčejná česnečka! Proti typickému odéru, který nemusí být každému příjemný, pomáhá jíst česnek zároveň s olejem, mlékem a medem nebo po jídle rozžvýkat kousek petržele či lístek máty.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)
i (Zdroj: Pixabay)
Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Prima medicínka

Do 1 litru plnotučného mléka dejte 1 šálek (nebo hrst) oloupaných stroužků česneku a krátce povařte. Když je česnek měkký, sejměte a nechte vychladnout. Potom vmíchejte 1–2 lžíce medu (podle chuti můžete přidat i ubrat). Rozmixujte. Při kašli užívejte zhruba každou hodinu jednu lžičku. 

Cibule kuchyňská (Allium cepa)

Cibule působí podobně jako česnek, je ale specifická tím, že uvolňuje hleny a výborně účinkuje při zánětech dutin. Z pohledu lidového léčitelství je v cibuli nejvýznamnější látkou allicin se silně antibiotickým účinkem. Díky obsahu éterických olejů a vitamínů A, B, C i E dokáže zkrátit dobu léčení, protože posiluje obranyschopnost. Při prvním náznaku kašle pomalu snězte syrovou cibuli. Další rozkrojte a dejte do místností, kde se pohybujete; cibule je vyčistí od bakterií. Na rýmu a zánětlivá onemocnění nosních dutin platí vdechování výparů z nakrájené čerstvé cibule. Sice si popláčete, ale pomůže vám to. Zábal z jemně nasekané cibule zmírňuje bolesti v krku. Proti rýmě pomáhá, když v cibulové šťávě namočíte vatovou tyčinku a vložíte do nosu. Aplikujte jednou za 2 hodiny.

Cibule kuchyňská (Allium cepa)
i (Zdroj: Pixabay)
Cibule kuchyňská (Allium cepa)

Prima medicínka

Cibuli nakrájejte na kolečka, posypejte 2–3 lžícemi cukru. Šťávu, kterou pustí už za chvíli, užívejte několikrát denně po 2–4 lžičkách. Uleví se vám při dýchání a zlepší odkašlávání.

Včelí med

Včelí med má téměř zázračný vliv – je to přírodní antibiotikum a pomáhá při léčbě nachlazení, chřipce, zánětech dýchacích cest. Obsahuje mimo jiné přírodní silice, které ředí hlen v průduškách, a tím usnadňují jeho vykašlávání. Navíc v něm najdete i látky, které zanícené sliznice zklidňují a tlumí bolest. Na podporu imunity zkuste podstoupit třítýdenní posilující kúru, na kterou je potřeba 500 g medu, šťáva ze 7 citronů a šťáva z 5 velkých paliček česneku. Med, citronovou šťávu a šťávu z česneku smíchejte a nechte ve tmě a chladu. Užívejte 3 až 4x denně 2 lžíce asi 30 minut před jídlem.

Včelí med
i (Zdroj: istock.com)
Včelí med

Prima medicínka

Z červené řepy seřízněte vršek. Vnitřek řepy vydlabejte a zhruba do třetiny dejte med. Nechte stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu. Lžíci řepového medu smíchejte s hrnkem teplého mléka a vypijte. Podávejte ráno a večer 20 minut po jídle.

Publikováno: 31. 10. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová