reklama

Noční můra jménem předvánoční úklid. Jak se z něj nezbláznit a všechno stihnout?

Předvánoční úklid je pro mnohé ženy skutečnou noční můrou, zejména při představě, že na jednom konci bytu s úklidem skončíte a na tom druhém můžete začít znovu. Než se z předvánočního úklidu zblázníme, máme pro vás pár vychytávek, jak to zvládnout a užít si Vánoce v klidu a pohodě v uklizeném bytě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skvělá noční můra jménem předvánoční úklid. Jak se z něj nezbláznit a všechno stihnout? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak zvládnout předvánoční úklid v pohodě?

Začátkem prosince začíná mnoho žen propadat špatně utajené hysterii při představě, že je čeká předvánoční úklid. V první řadě bychom si ale měli uvědomit, že předvánoční úklid už dávno nemusí být kompletní generálkou a rekonstrukcí vašeho bytu. Ano, čekáte sice mnoho návštěv, které u vás třeba celý rok nebyly, a chcete se blýsknout naleštěným bytečkem jako klíckou, ale to přeci neznamená, že budete přerovnávat skříně, řadit kompoty ve spíži podle barev a omdlévat pokaždé, když na vycíděnou podlahu spadne smítko prachu.

Před začátkem úklidu si udělejte seznam úkonů, které jsou nutné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před začátkem úklidu si udělejte seznam úkonů, které jsou nutné

Nebojte, žádná z návštěv nebude chtít vědět, jestli jste vytřeli i v garáži, jestli máte vyleštěné lustry a zda v koši na špinavé prádlo nesedí zatoulané ponožky. Předvánoční úklid je potřeba vzít trochu důkladněji, ale pokud zapomenete vyměnit v ložnici záclony, asi se svět nezboří. Máte přeci ještě mnoho další práce, než poletovat po bytě s prachovkou, hučícím vysavačem a děsit rodinu dalšími úkoly. A Vánoce mají být především o pohodě a klidu. Než se tedy pustíme do "šůrování" a gruntování, stálo by za to vypracovat si nějaký smysluplný plán útoku a pak hurá do práce.

Do skleničky odměříme stejný díl octa, vody i soli
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do skleničky odměříme stejný díl octa, vody i soli

Kde začít?

Tradičně se začíná směrem odshora dolů. Ale letos nebudeme spoléhat jen na svoje ruce, pořídíme si několik pomocníků, které nemusíme hned nakupovat, lze si je v úklidových firmách i zapůjčit. Pokud chceme úklid pojmout opravdu důkladně, začneme setřením prachu na skříních, kuchyňské lince a konzolích. Sundáme záclony a závěsy, vyklepeme je a dáme do pračky. Při příležitosti sundaných záclon umyjeme okna. Zapomeňte na věčný kbelík s mydlinkami a použijte parní čistič. Okna budou umytá raz dva a ušetříte čas.

Znečištěné spáry vyčistíme připravenou směsí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Znečištěné spáry vyčistíme připravenou směsí

Nezapomeňte otřít žaluzie. V domácích potřebách si můžete zakoupit praktického plastového pomocníčka s chlupatým povrchem, který je určen přímo na očistu žaluzií. Kromě oken se zaměřte na parapety a prostor okolo oken. Pověste čisté záclony. Nyní se vrhneme na skříně a nábytek celkově. Po setření prachu v horních partiích vyleštěte skleničky a všechny dekorace v prosklené části obývací stěny a kuchyňské linky.

Výborným leštidlem je obyčejný kypřící prášek do pečiva, smíchaný s trochou vody do hustoty kaše. Obývací stěnu vyleštěte také, pokud máte matný povrch, použijte trochu lněného oleje na hadřík a pečlivě jej zapracujte do povrchu. Škrábance ve dřevě zakryjete voskem (vezměte svíčku z čistého vosku a přejeďte s ní po škrábancích).

Robotický vysavač nám uspoří čas, který bychom strávili ručním vysáváním
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Robotický vysavač nám uspoří čas, který bychom strávili ručním vysáváním

Čalouněný nábytek si zaslouží aspoň jednou za rok vyčistit. Nejprve bude potřeba pořádně vyluxovat. Ideální je použít vysavač s funkcí mokrého vysávání. Po vysátí nasucho zapneme funkci praní a čalounění do hloubky vyčistíme a vysajeme.

Dejte vyprat všechny přehozy a dečky. Zalejte květiny, odeberte z nich suché listy a odkvetlé květy. Otřete suchým hadříkem nebo prachovkou televizní obrazovky a monitory. Srovnejte knihy v knihovně a z jejich povrchu vysajte prach. Na závěr vám zbyde uklidit podlahu i koberce. Ani zde nemusíte strávit moře času úklidem. Za použití robotického vysavače se zbavíte všech povrchových nečistot (vysbírá i chlupy z koberce) a pokud máte pocit, že si koberec před Vánocemi také zaslouží oživit, použijte vysavač na mokré praní.

Vysavačem na mokré praní vyperte sedačku, matrace i koberec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysavačem na mokré praní vyperte sedačku, matrace i koberec

V kuchyni nezapomeňte vyčistit digestoř a vyměňte filtry. V koupelně se vrhneme především na vanu a umyvadlo, otřeme povrchy poliček a koupelnového nábytku a vypereme koupelnové předložky. WC si také zaslouží vyčistit. Použijte Coca-Colu a nalijte ji do mísy. Krásně rozpouští vodní kámen i usazeniny. 

Neleštěné povrchy vyčistíte pomocí prášku do pečiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neleštěné povrchy vyčistíte pomocí prášku do pečiva

Šetrní pomocníci za pár korun

Na umytí nádobí lze použít mýdlové vločky nebo zbytky mýdla, které rozpustíme v horké vodě. Na mastné nádobí do mýdlového roztoku přidáme 1 lžičku prací sody nebo octa. Směs mýdlových vloček a prací sody v poměru 1:1 nám dá výborný, šetrný a ekologický prací prášek. Na tvrdou vodu použijeme změkčovač v podobě 1 dílu jedlé sody, 1 dílu octa a 2 dílů vody. 

Parní čistič vám usnadní mytí oken
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parní čistič vám usnadní mytí oken

Zrcadla a obklady na stěnách se výborně čistí směsí octa a vody v poměru 1:1. Pokud nemůžete pravidelně větrat, použijte na osvěžení vzduchu několik kapek esenciálního oleje, který kápnete do leštěnky na nábytek (bez aroma), a přetřete povrch nábytku.

Výrobky z mědi a mosazi vyčistíte tekutým worcesterem. Zašlý porcelán vycídíte kašičkou ze směsi bílé nastrouhané křídy a vody. Stříbrné příbory vložte do větší nádoby, přidejte kousek alobalu nebo hliníkovou lžíci a zalejte vřelou vodou. Nechte pár minut působit, příbory vyjměte a vyleštěte flanelovým hadříkem. Skleněnou stolní desku vyleští půlka citronu. Smažící pánev (nesmí být ale teflonová) posypte ještě za tepla hrubou solí a papírovou utěrkou jí vytřete. 

A co s věcmi, které už nepožíváte? Přečtěte si tipy, jak je vytřídit.

Teflonové pánve čistíme tak, že v nich necháme 15 minut vařit 1 šálek vody se dvěma lžičkami prášku do pečiva. Skleněné nádobí myjeme směsí vody a octa. Zašpiněný dřez, troubu nebo kuchyňskou linku vyčistíme kypřícím práškem. Vodní kámen z varné konvice odstraníme tak, že konvici naplníme do 1/3 octem nebo citronovou šťávou, necháme 10 minut působit, dolijeme vodou po povolenou hranici a necháme provařit.

Všechny povrchy snadno vyčistíme směsí vody, octa a soli. Vytvoříme si ze stejných dílů hustou kašičku, naneseme na hadřík a krouživými pohyby vyčistíme všechny plochy od mastnoty, nečistot a zároveň s úklidem povrch rozzáříme. Nepoužívejte na leštěné povrchy. 

Po úklidu nezapomeňte také připravit tradiční vánoční cukroví

Předvánoční úklid nemusí být až taková dřina, když máme šikovné pomocníky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Předvánoční úklid nemusí být až taková dřina, když máme šikovné pomocníky

Pokud se u vás v bytě kouří, snažte se velmi často větrat a na noc nechávejte v pokojích, kde se kouří, misku se zředěným octem. Čalouněný nábytek otírejte hadříkem a octovou vodou. Pach z cigaret pohlcuje mýdlo, proto neuškodí, pokud necháte na radiátorech vždy jedno kostku toaletního mýdla ležet.

Jestliže vaši domácnost s vámi sdílí domácí mazlíčci, máte o nejen o zábavu, ale také o chlupy postaráno. Ze všech povrchů je dolů dostaneme nejen lepivým válečkem, ale také obyčejnou vodou. Navlékneme si na ruku gumovou rukavici, navlhčíme vodou a přejedeme rukou po povrchu sedačky, křesel, postelí i ostatního nábytku. Chlupy se na vlhkou gumu nachytají a váš úklid bude zase o něco snazší.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

A co takhle zkusit úklid bez chemie?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Na vánoční atmosféře přidá také vánoční výzdoba. Nakombinujte vánoční dekorace a živé květiny. Nejvhodnější je vánoční hvězda, vánoční kaktus nebo libavka. Víte, jak o ně pečovat?

 

Publikováno: 14. 12. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová