reklama

Vánoční dekorace nemusíte stále jen kupovat, můžete si je tentokrát vyrobit sami

Vyrobte si vánoční stromeček z dřevěných latěk. Tato netradiční dekorace zkrášlí i zútulní váš domov v době adventu i Vánoc. Navíc přinese dobrý pocit z vlastní výroby. Finální úprava dřeva, jakožto i dozdobení je pak čistě na vaší fantazii. Vybírat můžete z různých tvarů ozdob i použitých materiálů.

Vyrobte si jednoduchý vánoční stromeček z dřevěných latěk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stromeček vyrobený z dřevěných latěk má mnoho variant a ve větším provedení může nahradit i živý vánoční strom. Pro dekoraci můžeme použít různé ozdoby, korálkové řetězy, drobné dřevěné figurky nebo lze kolem stromku omotat osvětlení.

Co budete na výrobu vánoční dekorace potřebovat

Výrobu vánočního dekorativního dřevěného stromku z latěk zvládne i kutil začátečník. Potřebovat budete:

  • pilku
  • skelný papír
  • tři laťky
  • lepidlo
  • háčky s uzavřeným očkem a závitem
  • ozdobnou šňůrku a ozdoby

Rozměry stromku zvolte dle libosti, vždy ale dbejte na to, aby základna byla kratší než boční strany. Pokud máte doma kutila, který pracuje se dřevem, nebude problém sehnat prkýnka nebo laťky. Případně  můžete navštívit truhláře, který vám jistě daruje něco z odpadu. Délku latěk zvolte dle libosti. Minimální síla by měla být kolem 5 mm a šířka 2,5 cm.

Bez vánočního stromečku by to nešlo. Přečtěte si také článek, kde vám poradíme, jaký stromeček zvolit. 

Potřebovat budete dvě boční (stejně dlouhé) laťky a jednu kratší na spodní základnu. Podle délky základny zvolíme délku bočních stran, z nich pak vzejde tvar trojúhelníku
Potřebovat budete dvě boční (stejně dlouhé) laťky a jednu kratší na spodní základnu. Podle délky základny zvolíme délku bočních stran, z nich pak vzejde tvar trojúhelníku (Zdroj: Běla Nedorostová)

Rozměříme a uřízneme si zvolenou délku latěk, které pak pomocí skelného papíru přebrousíme a vyhladíme. Dvě laťky, z nichž vytvoříme boční stěny, musí být stejně dlouhé. Třetí - spodní, která slouží jako základna, může mít jakýkoli rozměr, ale musí být kratší než boční strany.

Vyzkoušejte si také vyrobit originální vánoční dekorace, které vypadjí jako z betonu.

Laťky na koncích zařízneme pilkou pod takovým úhlem, aby k sobě ve všech rozích přiléhaly a bylo možné je k sobě slepit. K lepení použijeme lepidlo určené na dřevo. Po zaschnutí opatříme všechny rohy malým klínkem vyříznutým z dřevěných zbytků a přilepíme na přední stranu kostry trojúhelníku. Případně k sobě laťky přibijeme hřebíčky. Když lepidlo ztuhne, přebrousíme vrcholy skelným papírem.

Šikmo seříznuté a slepené konce latěk s klínky přilepenými v rozích
Šikmo seříznuté a slepené konce latěk s klínky přilepenými v rozích (Zdroj: Běla Nedorostová)

Háčky, které slouží na protažení ozdobné šňůrky pro zavěšení ozdob, našroubujeme na vnitřní stranu latěk - po obou stranách. Místa, kam je budeme šroubovat, si předem vyměříme a označíme tužkou. Na levou i pravou stranu přišroubujeme stejný počet oček, střídavě rozmístěných po obou stranách. Očka se závitem našroubujeme do latěk, které musí být silné minimálně 1 cm, aby jejich konce nebyly zvenčí vidět. Očky pak protahujeme šňůrku a současně na ni navlékáme ozdoby.

Stromeček s očky na vnitřní straně rámu - vyrobený z latěk silných jeden centimetr
Stromeček s očky na vnitřní straně rámu - vyrobený z latěk silných jeden centimetr (Zdroj: Běla Nedorostová)

Budete-li stromek vyrábět ze slabších latěk, u kterých by byla očka zvenčí vidět, je lépe použít na zavěšení ozdob menší hřebíčky (místo šňůrek). Ty přibijte na přední hranu stromku po obou stranách a také na vrchol.

Nezapomeňte si také na vánoce pořídit vánoční hvězdu, vánoční kaktus nebo libavku. Poradíme vám, jak o tyto květiny pečovat. 

U slabých latiček použijeme na zavěšení ozdob menší hřebíky
U slabých latiček použijeme na zavěšení ozdob menší hřebíky (Zdroj: Běla Nedorostová)

Pokud jste zvolili stromek ze slabších latěk, je nutné vytvořit pod základnu nožky, aby byl stabilní.

Stabilizační podložky pro zpevnění základny
Stabilizační podložky pro zpevnění základny (Zdroj: Běla Nedorostová)

Případně můžete stromek zavěsit (za horní vrchol) na stěnu. Uřízněte si se zbytků latěk dva asi 10cm kousky. Přilepte je pod základnu tak, aby stromek pevně stál.

Vyrobte si vánoční dekorace ze šustí:

TIP:

Co budete připravovat na Štědrovečerní večeři? Podívejte se na ověřené a jednoduché recepty, kterými oslníte. Například na smaženém kaprovi s rakouským bramborovým salátem si na Štědrý den opravdu pochutnáte.

Publikováno: 11. 12. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová