reklama

Jak docílit toho, abyste měli Vánoce samý květ?

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) vlastně řadíme mezi sukulenty. Domovinou této krásné květiny je brazilský deštný prales. Vánoční kaktusy zde rostou volně v přírodě, vidět je můžeme i v korunách stromů. Přirozenou dobou kvetení je zima, přibližně okolo Vánoc. Kvetoucí vánoční kaktus představuje nádhernou podívanou, zejména starší exempláře jsou velmi dekorativní.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co udělat, aby vánoční kaktus krásně kvetl na Vánoce? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Všichni si určitě přejeme, aby tato kráska vykvetla právě na Vánoce a aby kvetení bylo co nejbohatší. Pro zajištění květu na Vánoce musíme kaktusu věnovat s předstihem trošičku péče. Vánoční kaktus není náročný na pěstování, má svoje charakteristická specifika.

Vánoční nebo velikonoční kaktus?

Vánočnímu kaktusu je velmi podobný kaktus velikonoční. Lidé si je pletou nebo je považují za stejný druh. Není se čemu divit. Oba kaktusy jsou si velmi podobné a v plném květu vypadají úchvatně.

Jak je od sebe rozeznat? Oba druhy pocházejí z deštných pralesů (Brazílie). Nejlepším rozeznávacím znamením je tvar listů či listových článku. Pokud se na ně podíváme zblízka, všimneme si, že jeden má okraje listů špičaté a druhý měkce zaoblené. Kaktus se špičatými listy je kaktus vánoční (Schlumbergera truncata) okrouhle zakulacené listy má kaktus velikonoční (Hatiora či Rhipslidopsis gaertneri).

Nádherný kultivar s velkými růžovobílými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherný kultivar s velkými růžovobílými květy

Vánoční kaktus (Schlumbergera nebo také Zygocactus či Epiphyllum)

Kaktus byl tradiční na Vánoce již za dob našich babiček a dodnes neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Hybridní kultivary mají květy vybarveny v mnoha odstínech, mimo jiné najdeme i svěží lososové, pastelově růžové a žluté (kultivar 'Gold Charm') zbarvení. Typické článkovité tělo rostliny vytváří větší množství výhonů. Výhony se postupně prodlužují dorůstáním nových článků. Jejich tvar je lehce převislý či přepadavý. Díky tomuto charakteru růstu se kaktus velice dobře hodí i do závěsných květináčů. Přirozenou dobou kvetení vánočního kaktusů je zima. Důvodem je, že se jedná o krátkodenní rostlinu. Podobně jako vánoční hvězda potřebuje pro vykvetení krátký den.

Červenokvětý kultivar
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Červenokvětý kultivar

Jak nejlépe zajistit a načasovat kvetení?

Asi měsíc před Vánocemi je dobré kaktus nechat v chladnější místnosti při minimální zálivce. Týden před svátky jej dáme do pokoje a zvýšíme zálivku, pak by měl krásně a bohaté kvést. Velkým strašákem je opad květů při přenášení rostliny. Je pravda, že někdy i celá násada poupat dokáže během pár dnů opadnout. Většinou je příčinou přenesení do zcela jiných teplotních a vlhkostních podmínek. Nejchoulostivější je právě ve stadiu vybarvujících se poupat. Rozvité květy opadají málokdy.

Nemusíte se bát přenášet kaktus z okna na okno - po bytě. Pokud neměníme drasticky teplotu či vlhkost, poupata vydrží na rostlině. Vánočnímu kaktusu prospěje letnění. Od počátku května do podzimu může být venku na zahradě nebo na terase. Důležité je světlé až polostinné místo a pravidelná zálivka. Mezi jednotlivými zálivkami by zemina vždy měla vyschnout. Jednou za 14 dní přidáme do vody i tekuté hnojivo na kaktusy. Na „letním bytě“ necháme rostliny do září, jakmile však klesnou noční teploty pod 10 °C, přeneseme je domů.

Od září do listopadu potřebují období klidu s omezenou zálivkou, při teplotě mezi 12 – 15 °C. Vyšší teploty v těchto měsících způsobí, že kaktus nepokvete. Okolo poloviny listopadu začínají kaktusy nasazovat poupata, je možné začít trochu přihnojovat tekutým hnojivem. Teprve týden před Vánocemi, tedy ve chvíli, kdy jsou poupata již téměř otevřená, přeneseme kaktus do pokoje ideálně s teplotou kolem 18 °C (ne víc). Jakmile rostlina odkvete, přesuneme ji opět až do jara na chladnější místo a omezíme zálivku.

Oranžovokvětý kaktus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oranžovokvětý kaktus

Stejně jako ostatní pokojové rostliny i vánoční kaktus přesazujeme na jaře - do speciálního kaktusového substrátu. Použít můžeme i směs pro pokojovky, ale smícháme ji s trochou písku a perlitu (ideální složení je 2 díly kvalitní kompostové zeminy, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a cihlové drti). Každoroční přesazování není nutné a zejména větším rostlinám stačí výměna květináče jednou za 3 - 4 roky.

Rozmnožování

V domácích podmínkách se snadno rozmnožuje řízkováním. V době, kdy kaktus nekvete, odloupneme z rostliny několik článků. Horní články, které jsou nevyzrálé, odstraníme. Řízky se 2 až 3 články necháme po dva dny sušit, poté je zapícháme do množárenského substrátu s přídavkem písku. Zakryjeme víkem nebo folií a kontrolujeme 1x týdně. Podle potřeby zavlažíme postřikovačem. Po třech týdnech by se měly objevit kořeny. Stejně jako v půdě, lze zakořeňovat i ve sklenici s vodou.

Choroby a škůdci

Tyto kaktusy jsou velmi zdravé a odolné rostliny, poškodit je může nadměrný úpal v létě a slimáci. Přílišná zálivka může vyvolat hnilobu kořenů.

Tip:

Vánoční kaktus je i výborným typem na vánoční dárek. Květiny jsou velmi univerzální, hodí se pro ženy i pro muže všech věkových kategorií.

Vánoční kaktus může být i pěkným dárkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční kaktus může být i pěkným dárkem

Květinou nikdy neurazíme, a proto není téměř možné šlápnout vedle. Jako dárek se hodí velkokvěté hybridní kultivary zasazené v malém dekorativním květináčku. Květiny, které chceme darovat, umístíme do pěkné dárkové tašky, nebo do průhledného obalu. Nikdy se nesnažíme je balit například do krabice, kde by se rozkvetlé kaktusy mohly převrátit a poničit.

Zdroj informací: Wikipedia

Podívejte se, jak dále pěstovat kontejnerové vánoční stromky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 12. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková