reklama

Vyžeňte z domova podzimní chmury originálním svícnem

Vyrobte si originální závěsný svícen na čajovou svíčku podle našeho návodu. Vychutnejte si něžné světlo svíček, které tak všichni milujeme. Stejně tak nás těší originální svícínky a stojánky, v kterých je pálíme. Například čajové svíčky vypadají krásně v závěsném svícnu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Závěsný svícen na čajovou svíčku je na výrobu snadný, leč velmi efektní a originální (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zvláště v pochmurných podzimních dnech potřebujeme nějaký pozitivní stimul, který nám zlepší náladu. Až se rozzáří čajová svíčka v závěsném svícnu připomínajícím strom, který jste si sami vyrobili, vaše černé myšlenky zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Co budete k výrobě závěsného svícnu potřebovat:

  • vhodnou skleničku podle vlastního výběru
  • korálky
  • dráty dvou různých průměrů – tmavé barvy
  • hadřík
  • kleště na práci s drátem
  • měřítko nebo pravítko
Skleněných korálků je na trhu dostatek a vy při nákupech vybírejte ty naše – české
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Skleněných korálků je na trhu dostatek a vy při nákupech vybírejte ty naše – české

Náš závěsný svícen by měl připomínat stromek s plody a podzimně zabarvenými lístky, proto budeme nejdříve vyrábět plodové a lístkové větvičky. Podle toho si vyberte i korálky připomínající třeba bobulky. Dobře se na ně hodí korálky s matovým povrchem, kterému se také říká „neon“. Na lístky budou zase vhodné ty v barvách, které v této době zdobí stromové větve. Bez problému seženete takové, které budou mít rovnou tvar drobných lístečků.

Začínáme větvičkami

K výrobě větévek s plody použijte tenký drátek, který se velmi dobře tvaruje a nepotřebuje uhlazovat. Odstřihněte asi 25 cm dlouhý kousek drátku a provlékněte ho korálkem. Protažený drátek obtočte kolem korálku a oba jeho konce spojte kroucením dohromady. Nechte si vždy jednu část drátu delší, kterou po částečném spojení ohnete nahoru, a navlečete na ni další korálek. Upevníte stejným způsobem. Počet korálků je pochopitelně na vás, ale ideální je počet pět.

Navlékejte korálky na drátek a tvořte kytičky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Navlékejte korálky na drátek a tvořte kytičky

Podobně vyrobíte i lístkové větvičky. Opět ustříhněte 25 cm dlouhý drátek, na jehož střed navlečte korálkový lísteček. Drátek opět přehněte tak, aby měl dvě „odnože“, a upevněte kroucením podobně jako u bobulek. Větve s listy budou ale rozvětvenější, takže musíte „rozvětvit“ i drát. Uděláte to tak, že po navlečení korálku spojíte kroucením obě části drátu. Vytvoříte tak  delší kmínek. Pak teprve na nezamotané odnože navlékáte další lístky. Až budete mít dostatečně bohatou větvičku, spojte oba konce drátku a ukončete.

Vytvořte si kytiček a větviček dostatečné množství
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vytvořte si kytiček a větviček dostatečné množství

Připravte si dostatečné množství větviček, aby byl svícen bohatý.

Na řadě je objímka

Když máte hotové větvičky, můžete se pustit do objímky kolem skleněné nádobky. K výrobě této objímky použijte silnější drát, který nejdříve vyhlaďte hadříkem, aby se vám s ním lépe pracovalo.

Kulatými kleštičkami (na drát) vytvořte na začátku drátu větší očko, které později použijete k uzavření objímky. V této fázi ještě raději nestříhejte drát na konečnou délku. Teprve pak si podle obvodu skleněné nádoby spočítejte, kolik budete silnějšího drátu potřebovat. Když znáte délku, rozdělte si ustřižený drát na třetiny a v těchto třetinách udělejte další očka. Nezapomeňte také na očko na konci drátu, které použijete ke spojení dohromady.

Než zapálíte svíčku

Když máte hotovu objímku, začněte na ni namotávat podle své fantazie listové a plodové větvičky. Až skončíte, obtočte objímku kolem nádobky. Ze silnějšího drátu ustřihněte 6 stejně dlouhých kousků, které použijete k výrobě závěsu. Na konci každého udělejte očko, může být i větší, aby se vám dobře otevíralo. Stejný drát použijte i pro háček, na který svícen zavěsíte.

Šestici drátků rozdělte na dvojice a vždy dva drátky spojte dohromady pomocí oček. Vzniknou tak tři prodloužená „ramena“, která zavěsíte na tři očka. Ta jste udělali na objímce. Tato ramena nakonec spojte háčkem, který pevně uzavřete.

Ze dvou kousků silnějšího drátku vyrobíte postupně tři závěsná ramena
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze dvou kousků silnějšího drátku vyrobíte postupně tři závěsná ramena

Úplně na závěr dotvarujte větvičky podle vaší představy a zavěste do interiéru. A pochopitelně nezapomeňte zapálit čajovou svíčku….

Svícen s korálky a drátky v sobě má půvab secesních dekorací
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Svícen s korálky a drátky v sobě má půvab secesních dekorací

A ještě něco na závěr…

  • Proč nám vlastně svíčky svým jemným svitem tak pomáhají v relaxaci a uklidnění? Zapalování svíčky je rituál, který nás vrací ke kořenům, mihotavý plamínek má schopnost uklidňovat a navozuje atmosféru, že se vlastně zastavil čas. Podle psychologů hraje svou roli i to, že jste malému ohníčku vlastně vdechli život - hoří vaší zásluhou.
  • Až budete shánět korálky na svícen, vyberte si ty naše, české. Nabízí se jich bohatá nabídka a jsou skutečně kvalitní. Podpoříte tak tuzemské výrobce, kteří pokračují v korálkové tradici. Trvá už po tři staletí a má celosvětové renomé.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů; www.candlestories.cz

Betonový svícen vlastní výroby nadělá hodně parády:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová