reklama

Pořiďte si strom hojnosti a bohatství, který zaujal i NASA

Pěstování tlustice se nemusíte bát, je to tak snadné, že to zvládnou i naprostí začátečníci. Pokud se pro tlustici rozhodnete, bude vás pak provázet celým životem. Jde totiž o dlouhověký strom života, který měl kdysi skoro každý, a dnes je tak trochu opomenutý. Je to velká škoda, protože to je nenáročný sukulent, který zaujal i NASA.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I jako začátečník se můžete pustit do pěstování tlustice, bude vás provázet celým životem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pravda, moc mu nelichotí český název: tlustice, ale no tak co, tak mu říkejte třeba “Ferda”. Za povšimnutí a pěstování rozhodně stojí.

Pěstování tlustice není náročné

Pěstování tlustice je skutečně ideální pro každého začátečníka. Tato pokojová rostlina k nám přišla z Afriky. Poprvé pak byla popsána švédským botanikem Carlem Linné v roce 1753. Lidé v minulosti věřili, že jde o strom hojnosti a že svým majitelům přináší bohatství. Jde o ideální rostlinu do ložnice, protože je skvělou čističkou vzduchu. Má totiž velmi malé nároky na péči. Vybrat si domů můžete tlustici z několika stovek druhů. Ty se od sebe liší velikostí i stylem růstu.

Podívejte se také na video, kde vám poradíme, jak správně tlustici pěstovat.

Pěstování tlustice není náročné, a proto je doporučovanou rostlinou i pro naprostého začátečníka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování tlustice není náročné, a proto je doporučovanou rostlinou i pro naprostého začátečníka

Kde tlustici pěstovat

Tlustice má ráda plné slunce, ale snese i mírný polostín. I když i ona se musí chránit před tím nejteplejším odpoledním sluncem, které je intenzivní a může rostlinu spálit. Druhy s barevnými listy reagují na světlo. Při slabém osvětlení se rostliny stávají běžnými, zelenými. Svou barvu získají až po vystavení na sluníčku. Většina tlustic může být pěstována uvnitř, pokud jim je poskytnuto dostatečné světlo. Postavte je proto do okna na jižní nebo západní straně, kde mají alespoň 6 hodin přímého slunečního světla.

Od jara do podzimu můžete tlustici přenést na balkon nebo do zahrady. V horkém létě, když teploty přesáhnou třicítku, tlustici vůbec nezalévejte. Nemusíte se bát, vydrží bez vody i 3 týdny. V zimě pak potřebuje chladnější vzduch, světlo a minimální zálivku. Pozor, pokud ji však máte v přetopeném bytě, potřebuje zalévat i v zimě. Stále hlídejte vlhkost v květináči, protože příliš vody by ji mohlo zahubit. Zalijte ji proto teprve až po vyschnutí zeminy a málo. Při přelévání jí začnou hnít kořeny, začnou jí opadávat listy a může vám zcela uhynout. V době vegetace tlustici dvakrát za sezónu přihnojte minerálním hnojivem.

Aby se tlustici u vás dařilo, potřebuje přímé světlo (hodně světla)
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby se tlustici u vás dařilo, potřebuje přímé světlo (hodně světla)

Sázení tlustice

Tlustici sázejte do trochu většího květináče. Na jeho dno nasypte nejprve drenáž v podobě hrubého písku, aby tudy mohla voda rychle odtékat a substrát rychleji prosychal. Zeminu pak volte lehkou, dobře propustnou, příměs písku není vůbec od věci. Pokud jde o přesazování, tlustici můžete přesadit kdykoliv během roku, nicméně dělejte to pouze tehdy, když se její kořeny už nevejdou do květináče. U starších rostlin stačí, když jim měníte jen vrchní zeminu v květináči.

Hledáte originální květináč, kde rostilinka krásně vynikne? Vytvořte si vlastní, moderní květináč.

Množení tlustice je jednoduché

Na jaře a v létě můžete tlustici množit pomocí řízků. Řízky vsaďte do misky s vlhkou rašelinou, jakmile zakoření, můžete je přesadit. Kromě řízků tlustici můžete množit i pomocí jejích lístků, a to tak, že z tlustice odstřihnete její nejvrchnější list. Tento řez pak nechte proschnout (i několik dní) a vložte ho do vlhké směsi písku a zeminy. Lístek mírně zalijte a postavte na slunné místo. První týden již více nezalévejte.

Množení tlustice je jednoduché, stačí vám k tomu lístky nebo řízky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Množení tlustice je jednoduché, stačí vám k tomu lístky nebo řízky

Choroby a škůdci tlustice

Pro tlustice je vůbec nejrizikovější špatné zacházení a nevhodné podmínky. Nemocemi tlustice netrpí a škůdcům také odolávají. Pokud se objeví, tak jde nejčastěji o bakteriální hnilobu, která postihuje listy a stonky. Ty je nutné odstranit a tlustice by se měla celá přesadit. Pak také tlustici může potrápit i plíseň šedá, která tvoří zelený povlak na rostlině. Listy u ní začnou hnít.

I v tomto případě je zapotřebí odstranit poškozené části rostliny spolu s poškozenými listy a tlustici nakonec postříkejte speciálním postřikem. Ze škůdců ji výjimečně napadají mšice. Ty ale zlikvidujete s pomocí jednoho nebo dvou postřiků proti savému hmyzu. Pokud však rostlině poskytnete pouze tolik vody, kolik skutečně potřebuje, nemoci se jí budou vyhýbat.

Připadá vám, že škůdci na pokojových rostlinách jsou nezničitelní? OMYL! Poradíme vám, jak nad nimi zvítězit.

Zdroje: bhg.com; getbusygardening.com; gardenersworld.com; gardendesign.com

Vytvořte si miniskalku ze sukulentů:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Nezapomínejte na správné a pravidelné hnojení. Poradíme, jak na to!

Publikováno: 18. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová