reklama

Nesázejte jen na mrkev, pro zrak toho jde udělat mnohem víc

Zdravé oči díky výživě? Ano, jde to, když konzumujete ty správné vitaminy nezbytné pro váš zrak. Díky němu vnímáme všechny krásy světa a orientujeme se v prostoru. Zaslouží si tedy řádnou péči, která nespočívá jen v návštěvách očních specialistů, ale ruku k dílu musíme přiložit i my sami.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nepodceňujte výživu. S vitaminy pro oči ušetříte za nákup drahých brýlí, protože váš zrak bude zdravý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vedle potravinových doplňků najdeme tyto vitaminy pro oči ve spoustě potravin. Není nic jednoduššího než vědět, které to jsou, a pak je zařadit do svého každodenního jídelníčku. Nepodceňujme tedy výživu.

Mnohé problémy se zrakem a oční choroby mají společnou příčinu, která se jmenuje volné radikály. Ty poškozují oční struktury a buňky v sítnici a stojí za vznikem nejen šedého zákalu, ale také makulární degenerace nebo diabetické retinopatie. Těmto obtížím ale můžeme poměrně účinně předcházet my sami prevencí v podobě správné stravy, která bude bohatá na potřebné vitaminy, antioxidanty a minerály.

Zdravé oko si péči zaslouží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zdravé oko si péči zaslouží

Silná vitaminová trojka pro naše oči

Pro zdravý zrak jsou naprostým základem tři základní vitamíny – A, C a E.

Vitamín A

Udržuje v dobré kondici oční buňky. Pokud nám schází, dostaví se obtíže jako suché oči nebo šeroslepost. Doporučená denní dávka je 800 až 900 mikrogramů pro muže, 700 mikrogramů pro ženy a pro děti a adolescenty 300 až 500 mikrogramů. Přirozeným zdrojem „áčka“ jsou pouze potraviny živočišného původu, například játra, vaječné žloutky a mléčné výrobky. Lidské tělo si ho umí ale vyrobit také z karotenoidů, které najdeme například v kapustě, špenátu nebo mrkvi.

Vitamin C

Pro posílení a regeneraci očí je nezbytný vitamín C. Pokud v těle schází, máme pocit unavených očí a zhoršuje se naše celková koncentrace. „Céčka“ není nikdy dost, takže si dopřávejte všechny druhy zeleniny a ovoce s jeho vysokým obsahem (např. citrusy, černý rybíz, jahody, angrešt, kiwi, brusinky, rajčata, papriky, brokolice, špenát, kapusta a také brambory) a klidně ho občas tělu dodejte i v podobě potravinového doplňku.

Mrkev a brokolice jsou skvělá příloha a zároveň pomáhají udržovat náš zrak v kondici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrkev a brokolice jsou skvělá příloha a zároveň pomáhají udržovat náš zrak v kondici

Vitamin E

Podle mnoha odborníků je Vitamin E skvělou prevencí makulární degenerace poslední ze silné trojky, Ani u něj není obtížné najít přirozené zdroje, protože je bohatě obsazen v oříšcích, sušených meruňkách a slunečnicových semínkách.

A nejen vitaminy…

Jedním z již zmiňovaných karotenoidů je žlutooranžové barvivo zvané lutein. Je vynikajícím antioxidantem. Na trhu je řada „umělých“ přípravků s jeho obsahem, luteinové zásoby však získáte i z běžné stravy. Stačí konzumovat špenát, mangold, kapustu, petržel, hrášek nebo kukuřici, ale rovněž pistáciové oříšky nebo žloutky. Hodit se bude i betakaroten. Jeho zdrojem je nejen mrkev, která je všeobecně považována za symbol dobrého zraku, ale ještě více kapusta nebo špenát.

Nebojte se vajíček, zvláště žloutek dělá očím dobře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se vajíček, zvláště žloutek dělá očím dobře

A zapomenout nesmíme ani na omega 3 mastné kyseliny, především na tu s označením DHA (kyselina dokosahexaenová), kterou obsahuje i lidský zrak. Její denní příjem kolem 250 mikrogramů významně přispívá k tomu, aby byly naše oči v kondici. Tradičním zdrojem těchto užitečných kyselin jsou ořechy, lněná či chia semínka, a především mořské ryby.

Co ještě potřebují vaše oči?

Vedle kvalitní stravy také relaxaci a odpočinek. Jak na to? Většina z nás se dnes už bez počítače, laptopu a chytrého telefonu neobejde. Ale jejich displeje (stejně jako televizní obrazovky), našemu zraku zrovna neprospívají. Takže se snažte co nejvíce dopřát očím každý den nějakou chvilku bez těchto vymožeností naší civilizace. Koukejte často do zeleně. Každá procházka se počítá, takže se vydejte do parku nebo do přírody a užívejte pohledu na přirozené barvy, které nám poskytuje "Matka příroda".

Nezapomínejte na oční gymnastiku a mrkání, zvláště když pracujete dlouho s počítačem. Hodně pijte, náš zrak potřebuje pravidelnou hydrataci. Pomáhají také cviky na protažení krční a hrudní páteře, které trpí při sedavém zaměstnání. Páteř se zrakem mají hodně společného, některé oční obtíže mohou souviset právě s pohybovými problémy.

Pravidelné cvičení ulevuje od bolestí páteře a zároveň pomáhá našim očím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelné cvičení ulevuje od bolestí páteře a zároveň pomáhá našim očím

Co jste možná nevěděli…

Už jsme se zmínili o mrkvi, kterou většina z nás považuje za oční „superpotravinu“. Tato běžná zelenina skutečně obsahuje betakaroten a vitamín stejně jako rodopsin, díky němuž dobře vidíme i v horších světelných podmínkách. Kdyby nebylo rodopsinu, poznali bychom, jak vypadá skutečná tma, protože bychom nic neviděli ani při bezoblačném nočním nebi nebo za svitu úplňku.

Ale navzdory všemu je význam mrkve pro lidský zrak trochu přeceňován, protože bychom ji museli denně sníst kila, aby byla skutečně takovým zázrakem. Tento mýtus vznikl na počátku druhé světové války, kdy byla většina potravin nedostupná, ale mrkve bylo dost. Takže je jasné, že byla doporučována jako zázračná potravina a například britské královské letectvo přičítalo sympatické zelenině schopnost pilotů vidět nepřítele ve tmě. Nicméně mrkev do zdravého jídelníčku patří, protože je po celý rok dostupná, a ta naše česká navíc opravdu skvěle chutná.

Zdroj: www.gsklub.cz, www.vitar.cz, www.coopervision.cz

Ulevte svým unaveným očím přírodním chladivým obkladem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová