reklama

Nebuďte štědrými hostiteli, nenechte vysávat své mazlíčky ani sebe

Ač je nevidíme, jsou nevítaní hosté - vnitřní parazité, všude kolem nás. A škodí nejenom našim domácím mazlíčkům, ale i nám. Mohou být v obou případech příčinou mnoha zdravotních problémů a není radno jejich přítomnost podceňovat. Jak s nimi účinně bojovat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vnitřní parazité mohou postihnout nejen naše mazlíčky, ale i nás (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastější vnitřní parazité psů a koček

Tato nejčastěji chovaná zvířata jsou doma zdrojem nejen radosti, ale občas drobných i větších starostí. Bohužel mohou být hostiteli mnoha vnitřních parazitů. A to, že je nevidíme, neznamená, že je nemají. Právě naopak. Nejčastěji se u nich vyskytují:

Škrkavky

Běžný parazit u psa i kočky. Jde o asi 15 cm dlouhého oblého červa u psů, kočičí jsou kratší. Ten parazituje v tenkém střevě. Jejich vajíčka pak odcházejí s trusem - tam můžete najít i samotné červy. Venku dozrají a nakazí se jimi další zvíře (jejich pozřením třeba s trávou). Zabraňují pak správné funkci střev, v případech těžkého napadení se může střevo ucpat, a dokonce i protrhnout. Na zvíře působí negativně i vylučované toxiny. Zvíře může být apatické, hubené, ale s nafouklým břichem, oči jsou zaslzené a srst matná. K vážnějším příznakům patří i nervové problémy či chudokrevnost. Je třeba upozornit, že častěji tyto parazity najdete u štěňat.

Tasemnice

Další častý, tentokrát plochý parazit, který může mít délku až 1 m. V tomto případě jsou napadeni hlavně dospělci. Tasemnice parazitují také ve střevech. Z těla potom odcházejí odloučené články, které obsahují vajíčka. Napadená zvířata mají nekvalitní srst, jsou nadmutá, toxiny ovlivňují nervovou soustavu. Vývoj probíhá přes mezihostitele, kterým může být zase vnější parazit – často blecha. Odstranit i vnější parazity spolu s těmi vnitřními jde tedy ruku v ruce.

Tasemnice a škrkavky patří mezi nejčastější parazity
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tasemnice a škrkavky patří mezi nejčastější parazity

Kokcidie

Jednobuněčný parazit, kterého najdete v tenkém střevu. Náchylná jsou hlavně mláďata kolem 4 měsíců věku. Jejich přítomnost způsobuje apatii, nechutenství a také krvavé průjmy.

Giardie

Prvok parazitující ve sliznici střeva. Tím způsobuje špatné vstřebávání živin. Podepisuje se tak na celkovém zdraví zvířete. Způsobuje průjmy, které mohou obsahovat krev. Objevit se může také zvracení nebo kožní reakce.

Jak se s parazity vypořádat?

Poznat, že je zvíře napadeno parazity, není snadné. Pokud je jich málo, je to v podstatě běžný stav a zvířeti nijak výrazně neškodí. Pokud se ale přemnoží, zvíře na to samozřejmě začne reagovat. Běžně je to opakující se průjem, který nemá jiné odůvodnění. Tedy nejste si vědomi žádné dietní chyby ani jiné příčiny.

Pokud máte podezření, nastolte na začátku klasická opatření. Těmi jsou jednodenní hladovka (pozor, nikdy ne u štěňat) a také několikadenní dietní režim. To znamená krmit zvíře malými porcemi vařeného kuřecího nebo krůtího masa smíchaného s vařenou rýží a uvařenou nastrouhanou mrkví. Masa by měla být asi 1/3, rýže s mrkví 2/3. Pokud ale preferujete suchou stravu, u veterináře můžete dostat klinickou, snadno stravitelnou dietu. Obtíže potom velmi brzy zmizí.

Dietu můžete zvířatům nachystat doma
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dietu můžete zvířatům nachystat doma

Odčervujte správně

Když už najdete vnitřní parazity nebo na ně máte podezření, není určitě nevhodnější řešení odčervit zvíře prvním preparátem, co máte po ruce. Běžně dostupné preparáty nezabírají na všechny druhy parazitů. Problém tak může i po odčervení pokračovat.

Při dlouhotrvajících problémech nechte raději trus vyšetřit. Odeberte jeho vzorky. Do menší plastové nádoby nebo speciálního kontejneru sbírejte části trusu dva až tři dny po sobě. Veterinář ho pak odešle do laboratoře. Na základě rozboru se nasadí odpovídající, přesně zacílená léčba.

Odčervení byste neměli podceňovat i kvůli tomu, že většina běžných parazitů se může přenést na člověka. Ti lidem můžou způsobit vážné zdravotní komplikace. Všude tam, kde se v domácnosti vyskytuje pes nebo kočka, je třeba dbát na dostatečnou hygienu. Ve zvýšené míře dbáme na hygienu samozřejmě tam, kde jsou malé děti.

Odčervování je nutné u štěňat i dospělých
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odčervování je nutné u štěňat i dospělých

Z výše uvedených důvodů je potřeba zvířecí miláčky pravidelně odčervovat. Není to totiž na rozdíl od očkování prevence, ale eliminace parazitů, kteří se mohou vyskytovat i bez příznaků. Pokud zvíře nemá trávicí obtíže, odčervujte dvakrát do roka, na jaře a na podzim. V domácnostech s malými dětmi je potom vhodné odčervovat čtyřikrát ročně.

Parazité se nevyhýbají ani kočkám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parazité se nevyhýbají ani kočkám

Na trhu se nachází více než 100 antiparazitárních preparátů. Nemusíte se tedy bát, že byste pro svého miláčka nenašli to pravé. Kombinované přípravky dokonce umí působit proti vnitřním i vnějším parazitům zároveň. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Pro psy se často volí tablety, které jsou i ochucené, aby pejsek neměl problém s pozřením. Pro kočky jsou vhodnější odčervovací pasty nebo spot on. Vhodný preparát vám doporučí váš veterinář.

Zdroje: labvet.cz; www.vetvill.cz; www.vaseveterina.cz; www.mbvet.cz

S vnitřními parazity si hravě poradíte:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 11. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová