reklama

V hlavní roli kukuřičné šustí. Co z něj můžeme vyrobit?

Kukuřičné šustí je velmi ceněná komodita na výrobu nejrůznějších dekorací. Na podzim, kdy se kukuřice sklízí, byste proto měli vyrazit na pole a nějaké si nasbírat. Jak poznáte to správné šustí a jak jej zpracovat - to vám rádi povíme. A přidáme i návod na výrobu jedné příjemné dekorace, kterou budete moci zanedlouho využít.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V hlavní roli kukuřičné šustí. Co z něj můžeme vyrobit? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kukuřičné šustí

Pokud někde okolo vás právě sklízejí zralou kukuřici, neváhejte a vyrazte na lov. Čeho? V tuto dobu je ideální dojít si nasbírat kukuřičné šustí. Neznamená to samozřejmě, abyste pokoutně sbírali na cizích polích kukuřičné klasy, které nejsou vaše. Stačí se domluvit se zemědělcem, kterému pole patří, aby vám při čištění kukuřičných klasů šustí schoval. Anebo můžete udělat dobrý skutek, udělat si u takového soukromníka malou brigádu a šustí si nasbírat sami. 

Kukuřičné šustí jsou vlastně listeny obalující kukuřičné klasy. Po sklizni kukuřice vůbec nemusí skončit jako odpad či součást kompostu. Tradice využívání kukuřičného šustí u nás sahá až do 17. století, tedy do doby, kdy se na Moravě začala pěstovat kukuřice ve větším množství. Zpočátku se ze šustí vytvářely hlavně užitkové věci jako například sandály, ošatky, pletly se z něj tašky, košíky, podložky nebo klobouky. 

V současnosti jsou asi nejznámějším výrobkem ze šustí drobné figurky. Na jejich zhotovení však potřebujete hodně zručnosti a trpělivosti. Tyto figurky se využívají nejvíce o Vánocích jako ozdoba vánočních stromečků, ale také se z nich vyrábějí figurky do betléma, dekorují se s nimi okna a dveře a jistě se pro ně najde celá řada dalšího využití.

Kukuřičné šustí je ideální přírodní materiál na výrobu dekorací
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kukuřičné šustí je ideální přírodní materiál na výrobu dekorací

Podřipský betlém

Pohyblivý Podřipský betlém je působivá expozice s celoroční možností návštěvy, která je jedinou svého druhu v Evropě. Soubor obsahuje více než 220 figur z kukuřičného šustí a nalezneme jej na rozloze 4x2 m plochy. Osvětlené a ozvučené pohyblivé scény obdivují malí i velcí návštěvníci. Zrození Ježíše Krista  (jeho příběh) je divákům představen poutavou formou postupného odkrývání jednotlivých scén od rozsvícení komety, narození Ježíška až po ukázku života lidí na vesnici v období baroka v Čechách. 

Jedinečnou pohádkovou scenérii a rekvizity namalovala výtvarnice Kateřina Hejdová. Autorkou figurek z kukuřičného šustí a majitelkou obchodu je Jiřina Šustrová. O pohybovou mechaniku, elektronické řízení pohybu a světelné efekty se zasloužil Erik Schmidt. 

Podřipský betlém je unikátní a jediná stavba svého druhu v Evropě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podřipský betlém je unikátní a jediná stavba svého druhu v Evropě

Sama paní Jiřina Šustrová si svůj první betlém vyrobila jako desetiletá dívenka. Svůj sen o velké a pohyblivé expozici si ale mohla splnit až v roce 2017. 

Zpracování šustí

Šustí je, jak již víme, svrchní obal kukuřičného klasu. Z jeho vrcholku vykukují tzv. fousy, což je uschlá blizna a tyčinky kukuřičného květu. I tyto fousy se nám budou na výrobu figurek a dekorací ze šustí hodit.

Šustí je nejprve potřeba vyčistit a přebrat. Nejsvrchnější listy bývají nevzhledné, poškozené, často plesnivé a poznamenané počasím i škůdci. Po sloupnutí šustí z klasu tedy vybíráme pouze ty nejlepší listy zespodu. Ty by měly být hladké, pevné, kompaktní a neznečištěné. Nevadí, pokud jsou barevně odlišné. Pomocí 35 % peroxidu vodíku jim následně dáme jednotnou barvu. Pozor na záměnu peroxidu z lékárny, ten bývá slabší. Ideální silný peroxid pořídíme v drogerii, případně v obchodech s bazénovou chemií. Takový peroxid potom doma ředíme v poměru 1:1 (1 díl peroxidu a 1 díl vody).

Listy nejprve spaříme horkou vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Listy nejprve spaříme horkou vodou

Pokud máme šustí přebrané, vyčištěné a odbarvené, můžeme se pustit do samotné výroby dekorativní figurky. My jsme s ohledem na nadcházející Vánoce zvolili figurku andělíčka.

Postup výroby

Abychom mohli se šustím pracovat a netrhalo se, namočíme jej do horké vody. Horkou vodu použijeme z toho důvodu, že šustí má na svém povrchu jakousi impregnaci (přírodní ochranná vrstva před škůdci). Tu bychom ve studené vodě nenarušili. Mokré šustí bude víc tvárnější, poddajnější a nebude se lámat.

Namočené listy musíme pečlivě osušit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Namočené listy musíme pečlivě osušit

Šustí potom musíme zasušit, nejlépe pomocí utěrky. Tím z něj vymačkáme přebytečnou vodu a šustí zůstane vlhké. Ideální je nechat vymačkané šustí zabalené v mokrých utěrkách, do kterých jsme listy utírali, aby znovu neuschlo a nemuseli jsme je znovu namáčet.

Co budeme potřebovat:

  • kukuřičné šustí
  • vázací drátek
  • štípací kleště
  • lepidlo
  • polystyrenové kuličky na hlavičku figurky
  • pevná (režná) nit
Připravíme si potřeby na výrobu figurek ze šustí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravíme si potřeby na výrobu figurek ze šustí

Z pevnějšího vázacího drátku si uštípneme kleštěmi kousek, který bude něco jako páteř celé figurky. Na jednom konci pomocí kleští vytvoříme malé očko. 

Na drátek s očkem nasadíme polystyrenovou kuličku, která bude představovat hlavičku figurky. Podle toho, jak velkou figurku chceme tvořit, vybereme i velkou kuličku.

Na obalení hlavičky šustím používáme nejjemnější listy šustí. Vybereme si pěkný list a celou hlavičku tímto listem obalíme. List na hlavičku pokládáme zhruba v polovině. Jeden konec listu směřuje dolů, druhý nahoru. Horní díl listu potom přetočíme tak, aby "vroubkatá" strana listu zůstala uvnitř a hladká byla navrchu. 

Krček figurky vyrobíme z dalšího listu, ze kterého si odtrhneme asi jednu třetinu délky. Tímto proužkem potom obalíme krček figurky stejně, jako kdybychom si uvazovali šálu. 

Okolo krčku uvážeme třásně šustí jako tělíčko andílka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okolo krčku uvážeme třásně šustí jako tělíčko andílka

Tělíčko bude tvořeno třemi listy šustí. Odtrhneme z nich jemné okraje, složíme je na sebe a pomocí vidličky je tahem seshora dolů roztřepíme. Ke krčku přijde slabší část listů (tedy původně spodní, která se sbíhá k čepeli listu). Roztřepené listy přitiskneme prsty ke krčku figurky a nití přitáhneme. 

Listy roztřepíme na třásně
Listy roztřepíme na třásně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Natřepané listy zastřihneme do roviny
Natřepané listy zastřihneme do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Následně si vezmeme dva velké listy šustí, přehneme oba napůl a přiložíme je na sebe. Konce zastříhneme, aby byly oba listy stejně velké. Potom je rozložíme tak, aby se oba konce listů navzájem asi 1 cm překrývaly. Pomocí nitě z nich svážeme mašličku. Střed mašličky stiskneme k sobě a velmi pevně omotáme nití. Mašlička bude sloužit jako křídla andělíčka.

Ze dvou listů vyrobíme mašličku, která bude představovat křídla
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze dvou listů vyrobíme mašličku, která bude představovat křídla

Figurku natočíme tak, abychom měli hlavičku co nejkrásnější, a na druhou stranu (na tělo) přivážeme nití křídla. Křídla přivazujeme do kříže, aby pevně držela a neupadla.

Na vlásky nám mohou posloužit usušené "fousy" kukuřice, ale lze použít také nejrůznější zbytky šustí, které usušené nadrtíme nahrubo. Potom pomocí disperzního lepidla natřeme andělíčkovi hlavičku a tu obalíme drtí ze šustí. Až vlásky andělíčkovi uschnou, můžeme jej dozdobit. Stačí mu namalovat očka, případně i zbytek obličeje.

Hlavičku natřeme lepidlem
Hlavičku natřeme lepidlem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z drtě budou krásné vlásky
Z drtě budou krásné vlásky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na závěr připojujeme velké poděkování paní Jiřině Šustrové za možnost natáčení v Galerii podřipských betlémů.

A protože se stále více do popředí uvádí udržitelnost, máme splněno hned několik bodů. V rámci udržitelnosti jsme si ukázali, jak lze smysluplně vyrobit dekoraci z rostlinného odpadu a zároveň jsme si připomněli krásnou tradici předvánočních dekorací.

Zdroj: pořad Tajemství domova

Vyrobte si vánoční dekoraci z kukuřice:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová