reklama

Užijte si Chorvatsko i doma v kuchyni s touto oblíbenou národní pochoutkou

O chorvatské pašticadě začněte uvažovat, pokud hledáte nějakou inspiraci pro domácí kuchařské kouzlení. Určitě vás nezklame, protože je to pravá symfonie chutí. A ještě zjistíte, že Chorvatsko je nejen oblíbenou prázdninovou destinací s průzračným mořem a krásným pobřežím, ale že tu mají také skvělou národní kuchyni.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chorvatská pašticada si najde své místo i na českém stole (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Velkou výhodou chorvatské pašticady je, že k její přípravě nemusíte shánět žádné exotické ingredience. Přitom se jedná o výjimečný pokrm, který si Chorvati dopřávají především při slavnostních příležitostech.

Co tedy budete potřebovat?

  • hovězí zadní maso
  • 4 mrkve
  • 6 cibulí
  • ½ celeru
  • sůl
  • pepř celý i mletý
  • česnek
  • bobkový list
  • voda a ocet v poměru 1:1
  • 1 l červeného vína
  • směs sušené zeleniny na dochucení
  • rajčatový protlak
Připravte si všechny suroviny potřebné k přípravě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si všechny suroviny potřebné k přípravě

Počítejte s tím, že s přípravou pašticady musíte začít o den dříve, než ji budete chtít servírovat, protože maso se nakládá na 12 hodin do směsi vody a octa i dalších ingrediencí. Nejdříve si připravíme všechnu zeleninu. Nakrájíme ji na kolečka nebo kostičky, česnek nejlépe na drobné plátky. Maso pak naložíme do octové vody společně s česnekem, nakrájenou kořenovou zeleninou a 3 pokrájenými cibulemi, do nálevu přidáme ještě celý pepř, bobkový list a část zeleninové dochucovací směsi. Vše necháme 12 hodin uležet, nejlépe přes noc.

Maso nechte odpočívat v nálevu aspoň přes noc
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Maso nechte odpočívat v nálevu aspoň přes noc

Vaříme do změknutí

Druhý den slijeme vodu s octem a dáme na půl hodiny do trouby, aby se maso zatáhlo a získalo barvu. Maso takto upravujeme při teplotě 250 °C. Mezitím orestujeme zbylé cibule, pak na ně dáme maso se zeleninou a podlijeme ¾ l červeného vína. Dosypeme také zbytek přísad, včetně mletého pepře a zeleninového dochucovadla.

Omáčku můžeme ještě vylepšit rajčatovým protlakem, ale není to nutné, záleží na tom, zda máte tuto variantu rádi, nebo dáváte přednost syté chuti zeleniny a vína. V případě, že použijete protlak, mějte po ruce i cukr, protože některé protlaky bývají kyselejší, a proto bude někdy zapotřebí doslazovat.

Jdeme do finále

Hrnec s masem a základem omáčky postavíme na sporák a vaříme asi hodinu a půl až dvě hodiny, záleží na mase, je důležité, aby změklo. A také, aby se rozvařila všechna zelenina. V průběhu vaření postupně podléváme zbytkem vína.

Vařte tak dlouho, až maso změkne, voda se odpaří a zelenina rozvaří
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vařte tak dlouho, až maso změkne, voda se odpaří a zelenina rozvaří

Když je vše důkladně provařeno, rozmixujeme omáčku se zbytky zeleniny v mixéru. Maso nakrájíme na plátky a připravíme k servírování. Nejvhodnější přílohou jsou bramborové noky, ale můžete vyzkoušet i smetanovou bramborovou kaši, nebo dokonce bramborový knedlík. S ním už se ale z chorvatského národního kulinárního pokladu stane velmi „tuzemská“ varianta hovězího masa pečeného na zelenině.

Tip pro vás:

Jaké víno na podlévání použít? Nemusí to být zrovna to nejdražší, které máte k dispozici, ale určitě není vhodné nějaké levné, nebo dokonce krabicové. Obecně platí, že pokud přiléváte víno do pokrmů ve chvíli, kdy už se nebudou dlouho tepelně upravovat, pak můžete jídlo vylepšit skutečně vynikajícím vínem. Ale v případě pašticady, která se bude ještě minimálně hodinu a půl vařit na sporáku, postačí, když sáhnete po „střední třídě“. Tedy kvalitním průměrném víně. Vyberte ovšem takové, které má plnou chuť. Lehká vína nejsou vhodná: hodí se k letnímu popíjení, nikoliv pro zvýraznění delikátní chuti.

Lahůdku si vychutnejte se sklenkou kvalitního červeného vína
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lahůdku si vychutnejte se sklenkou kvalitního červeného vína

Zdroj: pořad Vychytávky \ládi Hrušky

Víte, jak poznat kvalitní víno? Inspirujte se:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 11. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová