reklama

Hydroponie je zajímavým způsobem pěstování nejen květin a zeleniny, ale i celé řady pokojovek. Víte, které rostliny žijí ve vodě?

Pěstování rostlin ve vodním roztoku neboli hydroponie je známým a celkem běžným způsobem. Pokud živný roztok obsahuje všechny potřebné prvky a živiny, není substrát vůbec potřeba. Hydroponie se běžně užívá ve velkých pěstitelských podnicích u květin i zeleniny. Velmi dobře se ale osvědčila i při pěstování pokojovek, a to doma, v podmínkách běžného bytu nebo domu.

Lávové kamínky nebo keramzit představují ideální náhradu substrátu pro hydroponii neboli pěstování rostlin ve vodě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rostliny se vysazují do speciálních hydroponických pěstebních nádob a pravidelně se zalévají živným roztokem. Roztok obsahuje všechny potřebné živiny pro rostliny. Pro pěstování pokojovek se nejčastěji používají tzv. inertní substráty, které se nerozkládají a nemají žádné živiny a ani je nevážou. Představují prostředí pro rostliny, drží je na svém místě a chrání je před přeschnutím. Běžně se používá např. keramzit. Hydroponie se osvědčila hlavně u rostlin okrasných listem, jako je fíkus, dracéna, monstera, žumara a šplhavník.

Hydroponicky se pěstují také květiny pro produkci květů, běžná je u chryzantém, gerber a karafiátů. Mladé sazenice se vysazují do minerální plsti, která je pravidelně zavlažována. Také u skleníkové zeleniny, jako jsou okurky, rajčata, papriky a salát, je hydroponie běžně používána. Doma můžeme vyzkoušet pěstování ve vodě také a nepotřebujeme k tomu žádné speciální nádoby. Některé pokojové rostliny mohou ve vodě velice dobře růst, stačí umístit několik stonků do oblíbené vázy nebo pěkné nádoby.

Klasicky se hydroponie užívá u listové zeleniny, zejména u salátu
Klasicky se hydroponie užívá u listové zeleniny, zejména u salátu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stonky ve vodě také většinou celkem brzy (za 3 - 6 týdnů) pustí kořeny. Nejlepšími druhy pro pěstování ve vodě jsou nenáročné, rychle rostoucí druhy s dlouhými plazivými stonky, jako je například podénka (Tradescantia), kopřivěnka (Coleus) a šplhavník (Epipremnum). Nenáročnou a velmi vděčnou pokojovkou je i zelenec (Chlorophytum) a také tzv. „bambusové tyčky“, které ve skutečnosti patří kultivaru dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana) s názvem „Lucky Bamboo“, porostou ve vodě i několik let. Dobře se hodí do dekorativních láhví v moderním prostředí.

Zajímavý způsob hydroponie, který se využít i na balkoně
Zajímavý způsob hydroponie, který se využít i na balkoně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké zásady pěstování je potřeba dodržet?

Někdy to vypadá, že rostliny rostou výborně samy „jen z vody“ a nic jim nechybí. Voda ovšem není jen prázdná tekutina. Obsahuje řadu minerálních látek, které jsou v ní rozpuštěny. Ve vodovodní vodě je přidán i chlor, který přirozeně desinfikuje a zamezuje rozvoji hnilob. Do zvolené nádoby vložíme několik stonků tak, aby celek pěkně vypadal. Umístíme na světlé místo a pravidelně doléváme a vyměňujeme vodu. Čas od času je potřeba kartáčkem nebo drátěnkou pečlivě vyčistit vnitřek nádoby. Do vody nepřidáváme žádná hnojiva.

Rostliny mohou žít z vody i několik měsíců a stále vypadat pěkně. Pokud pozorujeme změny jako žloutnutí či zpomalený růst, je potřeba rostliny přesadit. Použijeme substrát pro pokojové rostliny. Kořeny předem zakrátíme, a pokud jsou stonky slabé, seřízneme je zhruba o ½. Voděnka a šplhavník rostou ve vodě velmi rychle. Pokud je chceme v růstu omezit a zároveň zmladit, odstřihneme vrchní pěkné části výhonů, nahradíme jimi ty původní. Toto řešení je často mnohem lepší než zakracovat původní výhony a čekat, než obrazí.

Hydroponické nádoby mohou být k nerozeznání od klasických. Vybraným rostlinám se zde skvěle daří
Hydroponické nádoby mohou být k nerozeznání od klasických. Vybraným rostlinám se zde skvěle daří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Řezané květiny

Také řezané květiny žijí několik dnů jen z vody. Kytice růží nebo lučních květů je dokonalým dárkem pro jakoukoliv příležitost. Abychom se mohli z květin radovat co nejdéle, je potřeba se o ně dobře postarat. Pravidlem číslo jedna je čerstvost. Květiny kupujeme z osvědčeného obchodu, vždy se přeptáme na původ květin a na jejich skladování. Jejich vzhled napoví sám o sobě. Přítomnost žlutých listů a uvadajících poupat nejsou známkou kvality. Květy nekupujte ani v případě nízké ceny či slevy.

Předtím, než dáme květiny do vázy, obnovíme řeznou plochu ostrým nožem. Většinou řežeme šikmo. Stonky opláchneme pod tekoucí vodou a odstraníme z nich listy. Listy mohou později ve vodě zahnívat. Pokud máme kytici, která je pevně utažena, povolíme úvazek a odstraníme dekorativní obal, pokud překrývá stonky. Vždy volíme dostatečně velkou vázu a vodu v ní denně měníme. Život květin můžeme prodloužit speciální výživou pro řezané květiny. Ve většině prodejen ji dostaneme v malém sáčku spolu s květinami. Doma ji přidáme do vázy s vodou.

Úkolem přípravku je nejen dodat výživu, ale také dezinfikovat vodu. Největším nepřítelem řezaných květů jsou bakterie, které mohou způsobit hnilobu. Vázu umístíme na chladnější místo stranou od přímých slunečních paprsků. Výživu si můžete snadno připravit i doma, je to velmi praktické, zejména proto, že vodu ve váze je vždy potřeba minimálně 1x za dva dny měnit. Do vody by neměly být ponořeny listy, velmi snadno zahnívají a kazí vodu.

Speciální výživa pro řezané květiny prodlouží jejich trvanlivost ve váze
Speciální výživa pro řezané květiny prodlouží jejich trvanlivost ve váze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Domácí recept na přípravu živného a desinfekčního roztoku:

  • 2 polévkové lžíce citronové šťávy nebo octa
  • 1,5 polévkové lžíce cukru
  • 1/2  čajové lžičky chlorového domácího čisticího prostředku nebo bělidla

Uvedené ingredience smícháme v cca 1 l teplé vody a ihned vložíme rostliny. Teplá voda se rychleji dostane do pletiv stonků.

Doporučené druhy pro pěstování ve vodě:

Voděnka či podénka (Tradescantia) - Tradescantia albifloria má malé zelené vejčité lístky se špičkou. Kultivar 'Tricolor' má listy s bílými a růžovými pruhy. Tradescantia blossfeldiana má spodní stranu listů zbarvenou do červena. Tradescantia fluminensis 'Variegata' je velmi dekorativní, zelené listy mají výrazný bílý pruh. Tradescantia pallida má purpurově zbarvené listy a růžové květy.

Šplhavník (Epipremnum) roste velice rychle, umí se vzdušnými kořeny přichytit na drsnějším podkladu a je schopen porůstat např. kmeny stromů. Druh Epipremnum pinnatum se pěstuje jako pokojovka nejčastěji. Hezký je kultivar 'Aureum' se zářivě žlutozelenými listy.

Zelenec (Chlorophytum comosum) vytváří trsy svěže zelených listů. Rostlina kvete bílými květy na dlouhých převislých výhonech, tvoří se na nich také velké množství dceřiných rostlin. Dospělé rostliny tvoří velké množství výhonů a zelenec vzhledem připomíná převislou rostlinu. Kultivary 'Vittatum' a 'Variegatum' mají listy bíle pruhované. Hezký je i druh Chlorophytum laxum a jeho kultivar 'Green Orange' s hezkými, do oranžova zbarvenými listovými řapíky.

Dračinec (Dracaena sanderiana var. 'Lucky Bamboo') se v bytech nejčastěji pěstuje ve dvou variantách - jednotlivé stonky samostatně, nejčastěji pokroucené nebo jako pyramida, kterou tvoří větší množství stonků svázaných k sobě. Pokroucené stonky se často používají i jako doplněk řezaných kytic. Počkejte, až ostatní květiny dokvetou, a z celé kytice vyndejte pouze Lucky Bamboo seřízněte konec stvolu a vložte do samostatné nádoby s úzkým hrdlem. Pravidelně vyměňujte vodu.

Lucky bamboo poroste jen z vody po řadu let
Lucky bamboo poroste jen z vody po řadu let (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Cibulnaté rostliny určené pro kvetení v zimě v bytě rostou i vykvetou pouze z vody. Cibule umístíme do speciální nádoby, která udržuje cibule namočení pouze ze spodní části. Do vody cibulky pustí kořeny. Pro kvetení i pěkný růst nepotřebují žádná hnojiva. Cibule je jejich zásobárna všech nezbytných prvků pro růst a kvetení.

Ve vodě také krásně rostou a nakvétají cibuloviny
Ve vodě také krásně rostou a nakvétají cibuloviny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zdroj: Wikipedia.com

Podívejte se, jak o pokojovky pečovat v zimě:

Publikováno: 11. 11. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková