reklama

Pořiďte si domů zázračnou pokojovku, kterou chtělo i NASA

Kalisie je u nás bohužel stále málo známou pokojovou rostlinou, která k nám dorazila až z dalekého Mexika. Kromě něj roste také i v Tichomoří i v Austrálii. Je to bujně rostoucí pokojovka, o níž jen málokdo ví, že v sobě skrývá mocnou léčivou sílu. Pořiďte si kalisii, její pěstování není náročné a my vám poradíme, jak o ni pečovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalisie se u nás bohužel příliš nepěstuje a je to škoda, protože má mocné léčivé účinky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kalisie je vytrvalá rostlina, která se u nás pěstuje jako pokojovka, ale v tropech roste ve stínu vysokých dřevin. Vybrat si můžete zhruba z 20 druhů. Některé se svým vzhledem podobají sukulentům a jiné se podobají broméliím. Je charakteristická dvěma typy výhonů - vertikálními a horizontálními. Vertikální mají masité tmavě zelené listy dlouhé asi 30 cm, které jsou široké asi 5 cm. Výhon může dorůst až metrové výšky a podobá se kukuřici. Z hlavního výhonu pak vyrůstají horizontální výhony. Ty jsou nafialovělé a podobají se liáně, mají kolínka a na jejich konci je pak růžice z podlouhlých listů. Kvete poměrně nenápadnými drobnými bílými květy.

Podívejte se také na video, jak správně hnojit květiny

Kalisie nabízí na výběr 20 různých druhů, tedy i 20 různých podob
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalisie nabízí na výběr 20 různých druhů, tedy i 20 různých podob

Proč pěstovat kalisii

Pokud pomineme estetické důvody, tak byste si kalisii měli pořídit i proto, že jde o mocnou léčivou rostlinu. Výzkumy prokázaly, že má ohromné využití. Dokazuje to i to, že se o ni proto zajímá i NASA. Kalisie vám může pomoci s migrénami, bolestmi hlavy, nesprávně fungující štítnou žlázou, cukrovkou, špatně se hojícími ranami, astmateminfekcemi, alergiemi, ekzémy i žaludečními problémy.

Když si ji přinesete domů

Když si ji přinesete domů, umístěte ji tam, kde je dostatek nepřímého světla. Přímé světlo by mohlo poškodit její listy. Nejlépe se jí daří tam, kde se teplota pohybuje okolo 21 °C, ale snese i pokles teploty. Teplota by však neměla klesnout pod 10 °C. Od jara do podzimu ji můžete letnit. Ven ji můžete na jaře dát teprve potom, co pominou poslední mrazíky.

Máte raději barevnější květiny? Zvolte petrklýče. V našem návodu se dozvíte, jak vybrat zdravou květinu v obchodě. 

Kalisie je tropická rostlina, kterou je možné pěstovat i jako pokojovou rostlinu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalisie je tropická rostlina, kterou je možné pěstovat i jako pokojovou rostlinu

Jakou půdu potřebuje?

Aby se kalisii u vás dařilo, měla by být zasazena do písčitohlinité půdy. Smíchat můžete i trochu písku s kompostem a zahradní půdou. Písek by měl tvořit 30 % finálního substrátu. Rostlině nejvíce vyhovuje neutrální pH půdy 6,8 až 7. Jednou za dva roky je vhodné rostlinu přesadit a prořezat.

Jak to má kalisie s vodou?

Kalisie potřebuje sice mírnou zálivku, zato však pravidelnou. I když občas zvládne i opomenutí zálivky a krátkodobé vyschnutí, nemělo by to být pravidlem. Ideální prostě je, když je v létě půda v květináči neustále vlhká. V zimě pak stačí zálivka dvakrát týdně. Rostliny jsou vděčné i za občasné přihnojení. V době vegetace nejlépe jednou týdně hnojivem s mykorhizními houbami. Když se o ni budete dobře starat, bude vám dobře růst.

Zapomínáte na pravidelnou zálivku? Zvolte samozavlažovací květináče a truhlíky

Kalisii hnojte hnojivem s mykorhizními houbami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kalisii hnojte hnojivem s mykorhizními houbami

Jak na množení kalisie?

Kalisie se množí velmi velmi snadno a rychle s pomocí oddenků (řízků), které velmi rychle zapouští kořeny ve vodě.

Zdroje: worldsucculents.com; wikimedia.com; primanapady.cz; spektrumzdravi.cz; bylinkyprovsechny.cz

Znáte léčivou klanoprašku čínskou?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP:

Hledáte originální květinu do domácnosti, která je i bez rozkvětu zajímavá a potěší všemi barvami? Zvolte exotické květiny s barevnými listy.

Publikováno: 6. 11. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová