reklama

Tvrdé dřevo chovejte jako v bavlnce, při čištění postupujte správným způsobem

Sundejte podpatky a mazlíčkům ostříhejte drápky. Neděláme si legraci. Pokud chcete, aby vám podlaha z tvrdého dřeva vydržela dlouho v dobré kondici, zapomeňte na běhání po bytě v lodičkách a omezte škrábání drápků po podlaze. S čisticími prostředky raději opatrně, i čistá voda se sodou a pár kapek vonného oleje udělají zázraky.

K čištění dřevěné podlahy z tvrdého dřeva přistupujte opravdu zodpovědně, správná péče se vyplatí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ať už máte klasické parkety nebo palubky z tvrdého dřeva, tak si na jejich péči a čištění dejte záležet. Stačí pár drobných chyb a můžete si vaši podlahu z tvrdého dřeva nenávratně poškodit. Pořízení takové podlahy i její následná oprava nejsou nejlevnější záležitost, takže se opravdu vyplatí dávat při úklidu pozor. Boty na podpatku mohou vytvořit ve dřevěné podlaze spousty nepěkných škrábanců, které jen tak snadno neodstraníte. Používání agresivních a nesprávně zvolených čisticích prostředků velmi rychle poškodí ochrannou vrstvu i samotné dřevo, navíc rychle ničí i vysoký lesk.

Základní péče o podlahy z tvrdého dřeva

  • ANO – pravidelně zametat a vytírat neutrálními přípravky s měkkým hadříkem či mopem
  • NE – neběhat v podpatcích, neškrábat židlemi a nepoužívat agresivní čisticí prostředky
Dávejte pozor, v čem po dřevěné podlaze chodíte
Dávejte pozor, v čem po dřevěné podlaze chodíte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak rozeznat povrchovou úpravu podlahy

Pokud máte podlahu novou a pamatujete si, co jste při pokládce objednávali, máte vyhráno. Řiďte se přesně pokyny od výrobce podlahy a použitých přídavných materiálů. Nestyďte se zavolat firmě, která vám podlahu instalovala, a zeptat se dodatečně, jaký materiál použili na koncovou úpravu (fixaci podlahy) a jaké čisticí prostředky doporučují. Pak se jednoduše řiďte pokyny na daných produktech. Neutrálními prostředky nebo jemnou ekologickou mýdlovou vodou s neutrálním pH byste také neměli nic zkazit.

Jestliže máte ale neprůstřelnou podlahu, nebojte se speciálních prostředků a podlahu si klidně hýčkejte. Pokud nemáte žádnou možnost, jak zjistit přesné informace o povrchu vaší dřevěné podlahy, zkuste to pozorováním a vylučovací metodou. Matné povrchy jsou obyčejně bez úpravy nebo jenom mořené. Budou tedy s velkou pravděpodobností hodně propustné. Jestliže jsou v podlaze viditelné spáry, tak máte také jasno ohledně propustnosti. I kdyby bylo samotné dřevo na povrchu nepropustné, spáry pustí vodu a chemii dovnitř.

Další možností je jednoduchý test pomocí čisté vody. Nakapejte pár kapek na podlahu. Když kapky zůstanou na podlaze, tak je podlaha nepropustná. Pokud se kapky začnou vsakovat, musíte být s výběrem prostředků a mytím podlahy opatrnější. Agresivní prostředky a velké množství vody dlouhodobě dřevu rozhodně nesvědčí.

Druhy povrchové úpravy podlah z tvrdého dřeva

Nové podlahy jsou většinou opatřené polyuretanovým, uretanovým nebo polyakrylovým nátěrem, díky tomu jsou odolné vůči vodě i různým mokrým flekům, jejich čištění je méně náročné. Hlídejte zejména mechanické poškození a podle potřeby si časem vrchní ochrannou vrstvu nechte obnovit.

U starších podlah se používal často šelak, lak nebo politura, což dřevo také na dlouhou dobu učinilo voděodolným. Tyto prostředky nejsou ale tak odolné jako moderní přípravky, s mírnou propustností proto počítejte. Případně si nechte starou podlahu jemně obrousit a natřít modernějším odolnějším přípravkem.

Staré parkety byly často ošetřené šelakem
Staré parkety byly často ošetřené šelakem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podlahy voskované nebo bez jakékoliv povrchové úpravy jsou nejnáchylnější k poškození, zejména uvnitř dřeva. Snadno mohou nasáknout jak vodu, tak použité čisticí přípravky. Postupně mohou  celou podlahu degradovat. Používejte nejjemnější prostředky nebo jenom vodu s trochou rozpuštěné jedlé sody. Pokud si nejste jistí, volte vždy nejjemnější přístup a co nejdříve se poraďte s odborníky ohledně úpravy a obnovy povrchové úpravy.

S čím se při úklidu podlahy neobejdete?

Koště s jemnými štětinami, hadrový mop nebo jemný hadřík jsou pro vás alfou a omegou. I kdybyste používali jenom tyto mechanické pomocníky a čistou vodu, základem je jemnost. Podlaha ze dřeva je sice tvrdá a odolná, ale takový kamínek nebo jiné tvrdé smítko mohou při manipulaci poškrábat povrch podlahy a to už se hodně špatně odstraňuje. Při vysávání používejte nástavec se štětinami, při vytírání na mokro rozhodně nečistěte podlahu kovovými kartáči ani ničím podobným.

Podpatky, drápky, nábytek

Tvrdé drobky a kamínky přinesené z venku odstraňujte opatrně a pravidelně. Ideálně si nechte při vstupu zvenku i uvnitř vchodových dveří kobereček, na kterém se také přezujete z venkovní obuvi. Kobereček pak pravidelně vyklepejte, abyste si kamínky neroznášeli po bytě. Rozhodně neběhejte po tvrdé podlaze s ostrými podpatky a domácím mazlíčkům pravidelně stříhejte drápky.

Nenechávejte suché drobky na podlaze
Nenechávejte suché drobky na podlaze (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud máte kočičky, naučte je škrábat na vybraném škrabadlu. Veškerý nábytek opatřete filcovými chrániči. Při přesouvání nábytek zvedněte, neposouvejte ho přímo po podlaze. Na spodní části nalepte větší filcovou ochranu a posouvejte kusy nábytku pomalu. Filcovou ochranu, zejména na židlích, pravidelně kontrolujte a vyměňujte, protože mají tendenci se rychle opotřebovat.

Čím podlahu z tvrdého dřeva mýt a čím ne

Nejdříve si udělejte test aktuálního stavu vaší dřevěné podlahy. Nakapejte na podlahu pár kapek vody. Pokud se kapky "zvednou" a zůstanou viditelné, tak je vrchní vrstva silná a nepropustná, když se voda začne vsakovat, je její povrch neošetřený nebo je původní povrchová úprava už poškozená. Podle toho postupujte dále.

Chybějící vrchní ochrannou vrstvu si nechte odborníkem obnovit a do té doby používejte čisticí prostředky velmi opatrně. V opačném případě můžete využívat širší škálu možností, ale stále platí, že vybírat byste měli podle typu podlahy a typu povrchové úpravy. V případě, že si nejste jistí, vždy volte jemnější přípravek. Pro podlahy z tvrdého dřeva platí, že čím neutrálnější pH, tím lepší. Při úklidu dřevěné podlahy nepoužívejte raději žádná abraziva, mohlo by dojít k poškození povrchu.

Nepoužívejte ani čistidla na bázi amoniaku a olejových mýdel. Tím byste mohli odstranit vrchní povrchovou úpravu, případně byste vytvořili šedavý povlak. Při vytírání můžete samozřejmě používat vodu a vhodné roztoky, ale příliš velké množství vody dřevěným podlahám škodí. Mop i hadr při úklidu vždy řádně vyždímejte, dlouhé působení vody by mohlo způsobit bobtnání dřeva a nenávratné poškození. Metodu "vylití vody" na podlahu a následné setření nepoužívejte nikdy.

Podlaha z tvrdého dřeva nesnese máčení vodou
Podlaha z tvrdého dřeva nesnese máčení vodou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oplachování a vonné esence

Po mytí podlahy je vhodné setřít zbytky čisticích prostředků čistou vodou. Do této poslední vody můžete přidat pár kapek vonného oleje, opravdu ale jenom pár kapek na vůni. Takto použití olej nijak podlaze neuškodí a krásně provoní celou místnost. Můžete použít svěží vůně pro zlepšení nálady nebo uklidňující květinové vůně pro klid a relaxaci. Po mytí je dobré setřít přebytky vlhkosti suchým hadrem, urychlíte tak schnutí a budete mít jistotu, že se podlaha zbytečně nenamáhá.

Jak zabránit vyblednutí podlahy

Dřevěné podlahy mají bohužel tendenci časem blednout. Způsobuje to zejména dlouhodobé záření sluníčka na určité místo. V místech, kde máte parkety a dřevěné palubky proto používejte závěsy a žaluzie, které působení sluníčka na podlahu zmírní. Poraďte se také s odborníkem a pravidelně obnovuje vrchní ochrannou vrstvu. Pokud máte místo, kam sluníčko září opravdu intenzivně, položte tam raději menší koberec nebo běhoun.

Podívejte se, jak na čištění různých typů podlah:

Publikováno: 26. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná