reklama

Teplo domova aneb jak na to, aby si těsnění u oken udrželo pružnost a elán

Okenní těsnění je malá a nenápadná, ale přesto naprosto nezbytná součást vašich oken, která pomáhá izolovat interiér a udržet teplo domova. Poradíme vám, jak o něj pečovat, aby si za každých okolností udrželo svoji pružnost a vynikající vlastnosti?

Natahované těsnění EPDM: Nezapomeňte promazávat

Nejčastěji používaným materiálem pro okenní těsnění, se kterým se můžete setkat u naprosté většiny hliníkových oken i u některých plastových, je natahované těsnění EPDM v typické černé barvě. Jestliže chcete, aby vašim oknům sloužilo co nejlépe, rozhodně jej nezapomeňte čas od času dobře promazat. Pryžový materiál může postupně vysychat a těsnění k sobě může začít lepit. Jednou za čas jej proto ošetřete pomocí speciálního mazacího přípravku doporučeného dodavatelem oken.

Teplo domova 1
i (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)
Teplo domova 1

Prima tip

Jak často je vhodné natahované těsnění promazávat? Ing. Miroslav Culka ze společnosti Dafe-Plast odpovídá: „Těsnění můžete mazat ve stejnou dobu, kdy provádíte údržbu pantů okna, tedy jednou ročně, nebo pokud pocítíme, že vám okno začíná drhnout.“

Okenní těsnění z extrudované gumy: Méně je někdy více!

Máte doma plastová okna? Tak to jsou nejspíše vybavena okenním těsněním z extrudované gumy nové generace, u jejíž údržby byste se měli držet zlatého pravidla, že méně je někdy více. Těsnění z extrudované gumy nevyžaduje tak pečlivou údržbu, a stačí jej tak pouze občas umývat spolu s čištěním vlastních oken a jejich rámů.

Teplo domova 2
i (Zdroj: archiv DAFE-PLAST)
Teplo domova 2

Prima tip

Za každou cenu se vyvarujte použití jakýchkoliv rozpouštědel a agresivních chemických látek, které by mohly způsobit degradaci materiálu, ohrozit tak jeho vlastnosti a kvalitu.

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce