reklama

Vyzkoušejte tyto triky, ušetříte si cestu k lékaři

Hodiny vysedávání u počítače nebo namáhavá fyzická práce. Oboje naše tělo špatně snáší a důsledky pocítíme rychle, někdy se dokonce mohou změnit v chronické bolesti. Existují ale triky na bolavá záda, díky kterým se vám výrazně uleví, a hlavně nemusíte skončit v čekárně u lékaře.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Až si osvojíte šikovné triky pro bolavá záda, u počítače se už bolestí kroutit nebudete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Známe to nejspíš všichni, ztuhlý krk a trapézové svaly, píchání mezi žebry a v bederní páteři. Podobné obtíže míváme ve zvyku podceňovat a začneme se jimi zabývat až ve chvíli, kdy nás začnou výrazně omezovat v pohybu. Svoje tělo bychom ale měli milovat a hýčkat, takže nezapomínejte na prevenci a zaveďte do svého denního režimu užitečné triky pro bolavá záda. Začněte raději hned a buďte trochu trpěliví, výsledky se co nevidět dostaví.

Zdravé botky jsou základ

Bolest a ztuhlost v zádech jsou jasnou známkou přetížení, které vyvolá nejen namáhavá manuální práce, ale především jednotvárný pohyb nebo špatné návyky při sezení u počítače. Příčiny ovšem mohou být i více „utajené“, například dlouhodobý stres či špatně zvolená obuv.

Když vás bolí záda při chůzi, je to jasný signál, že byste se měli podívat do svého botníku a změnit jeho složení. Hitem současnosti se stala zdravá barefoot obuv, která imituje vlastně nejpřirozenější způsob chůze, tedy naboso. Ne každému ale vyhovuje. Takže úplně postačí, aby vaše boty byly pohodlné, ve špičce dostatečně široké, protože prsty by neměly být stlačeny. Důležitá je také pružná nízká podrážka, která eliminuje otřesy způsobené nerovným a tvrdým povrchem.

Pracující maminky se snaží stihnout několik věcí najednou, ale podobné „zlozvyky“ odnesou právě záda
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pracující maminky se snaží stihnout několik věcí najednou, ale podobné „zlozvyky“ odnesou právě záda

Pijte a dýchejte

Až ve zdravých botkách dorazíte ke svému počítači, zkontrolujte, na čem sedíte. Levné kancelářské židle mají obvykle omezené možnosti správného nastavení. Když několik hodin špatně sedíte, začnou se záda pochopitelně ozývat a po několika týdnech se už dostaví chronické bolesti. Nešetřete ani na židli do své domácí pracovny, zvláště když pracujete často z domova. Během práce na počítači si dělejte přestávky, které využijte k protažení ztuhlého těla a procvičení rukou. Nezapomínejte pít, protože pohybové ústrojí potřebuje dostatek tekutin.

Rychlou úlevu přinesou rovněž dechová cvičení: dýchejte zhluboka a naučte se prodýchávat místa, která jsou zatuhlá a v nichž se ozývá bolest. Pořiďte si jednoduché a účinné pomůcky jako balanční čočka nebo overball. Balanční čočka položená na sedák židle zaktivizuje zádové svaly i během sezení. Overball oceníte ve chvíli, kdy potřebujete podepřít a správně napřímit hrudní nebo bederní páteř. Ani jedna z pomůcek není velká a můžete ji mít vždycky po ruce. Stejnou službu jako overball udělá i stočený ručník.

Cvičení při práci je „in“, takže mějte po ruce vše, co vám pomůže protáhnout tělo. A nezapomeňte také na dostatek tekutin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cvičení při práci je „in“, takže mějte po ruce vše, co vám pomůže protáhnout tělo. A nezapomeňte také na dostatek tekutin

Doping pro svaly i kosti

Zdravá strava je důležitá i pro pohybový aparát. Nejen proto, že si díky ní udržíte optimální váhu, ale tělu dodáte i důležité látky. Zázračnou trojicí vitamínů pro záda představují ty ze skupiny „béček“: B1, B6, B12. První z nich udržuje svaly v činnosti, dodává energii centrální nervové soustavě a pomáhá při zánětech nervů. Vedle toho zbavuje tělo únavy a zlepšuje mozkovou činnost. Pokud vám chybí vitamín B6, můžete to poznat podle křečí a škubání v končetinách.

Vitamín B12 zase potřebují naše buňky pro správný přenos nervových vzruchů. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které obsahují potřebné vitamíny. Výběr je pestrý: ořechy, obiloviny, vejce, maso a ryby. A nezapomeňte také na zdroje hořčíku (listová zelenina, ořechy a banány) a vápníku (luštěniny, mrkev, brokolice, mandle a ořechy), protože tyto prvky jsou stavebními kameny našeho pohybového aparátu.

Bez relaxu to nepůjde

Záda si báječně uvolníte vhodnými pohybovými aktivitami. Nehleďte na módní trendy a vyberte si takové, které vyhovují vám a jsou přizpůsobeny vašemu věku či případným zdravotním omezením. A hlavně jsou zaměřeny na zdravé procvičení pohybového aparátu. Takže hledejte kursy zdravotní jógy nebo cvičení pod vedením fyzioterapeutů, kteří vám pomohou najít vhodné cviky pro vás. Nezbytné je ale hýbat se přirozeně.

Pravidelní procházky s rodinou nebo s psím kamarádem jsou ideální, vhodné sporty jsou i plavání a nordic walking. A nezapomínejte odpočívat a relaxovat. Každý stres se podepíše i na vašich zádech, protože se napětím stáhnou svaly. Správné dýchání, pozitivní myšlení a relaxační hudba pomohou zvládnout těžké životní chvíle a přinesou úlevu i tělesné schránce.

Podzimní příroda láká k procházkám, při nichž si odpočine vaše tělo i duše
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní příroda láká k procházkám, při nichž si odpočine vaše tělo i duše

Tip pro vás

Procvičujte pravidelně prsty u nohou, protože tak uvolníte i zádové svaly a nastartujete lymfatický systém. Toto nenápadné, ale důležité cvičení můžete provozovat kdykoliv a kdekoliv, třeba i za pomoci masážního míčku nebo malé činky. S pomocí tohoto vybavení lépe promasírujete a uvolníte nejen prsty, ale také chodidla. A až se usadíte doma do pohodlného křesla, sundejte ponožky a prstíky i plosky u nohou protáhněte, „prokřupujte“ a uvolněte, jak se vám bude líbit. Po pár týdnech zjistíte, že se cítíte lépe vy i vaše záda.

Šetřit záda můžete i při zahradničení, vyrobte si visutý záhon:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 10. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová