reklama

Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi aneb Lepší dvakrát zbytečně než jednou pozdě

Je úplně jedno jestli máme psa, kočku, morče, papouška, hada či jinou žoužel. Tak jako tak je to němý tvor, za kterého v mezní situaci rozhoduje člověk. Mezi takové určitě patří chvíle, kdy se náš zvířecí svěřenec poraní. Ne každý majitel ale ví, jak postupovat, když se něco stane. Obecně pro takovou situaci platí pravidlo 3R: rozum, rychlost, rozhodnutí.

Každý živý tvor, a mláďata nejvíc, okolní svět poznávají a objevují, co je dobré a chutná, co bolí a je nepříjemné, co si mohou dovolit a co je zakázané... A právě tohle s sebou nese i řadu nepříjemností a nehod, jako jsou například zažívací problémy, úrazy v domácnosti (elektřina, horká voda, požití lidských léků), pády z výšek, kolizní úrazy typu pokousání jiným zvířetem, srážky s autem nebo alergické reakce na hmyz, otravy detergenty atd.

Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi 3
i (Zdroj: istock.com)
Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi 3

Průjem a zvracení

Nejprve nasadíme hladovku po dobu 24 hodin, u mláďat 12 hodin, zvířeti podáváme jen tekutiny v malém množství, zato ale často (je nutné zabránit dehydrataci). Pokud se stav stabilizuje, můžeme zkusit nabídnout rozvařenou rýži, bílý neochucený jogurt či vařené bílé maso. Živočišné uhlí pomůže zklidnit tvorbu plynu a pohltí případné toxiny; ostatní lidské preparáty na průjem lze použít jen po konzultaci s veterinárním lékařem. Pokud se stav neupraví anebo se zhorší, je nutné navštívit veterináře. Při podezření na otravu dáme zvířeti živočišné uhlí, to je totiž to jediné možné, co se dá učinit bez analýzy jedu. Pokud se nejedná o kyselinu či louh a došlo k pozření, dá se do 30 minut vyvolat zvracení např. lžící kuchyňské soli. Konzultace s lékařem je vždy bonus pro správné řešení situace.

Drobná poranění

Pokud se jedná o povrchová zranění (podobná dětským kolizím), doporučuje se běžné ošetření dezinfekčními prostředky, které navíc hojí a hlavně neštípou, jako např. Vetericyn roztok či gel, Betadin, peroxid vodíku.

Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi 2
i (Zdroj: istock.com)
Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi 2

Kousnutí, popáleniny, alergie

Základem ošetření je poskytnutí první pomoci (očištění rány, dezinfekce Vetericynem apod.) a návštěva veterinárního lékaře. U těchto poranění je podcenění prvotního ošetření startem komplikací v následujících dnech. U těchto poranění platí, že je lepší dvakrát zbytečně než jednou pozdě! Alergická reakce domácího mazlíčka na hmyz nás většinou sama na základě reakce organismu do ordinace veterinárního lékaře dovede.

Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi 4
i (Zdroj: istock.com)
Jak poskytnout první pomoc zraněnému mazlíčkovi 4

Prima tip

„Je nutné si uvědomit, že každý z našich zvířecích kamarádů má svá specifika. Někdy i dobře míněná léčba laika může mít fatální následky. Pozor, lidské léky do světa zvířat patří pouze pod dohledem veterinárního lékaře. Ze svých zkušeností vím, že častou chybou jsou medikace typu: na bolest naše analgetika, na horečku naše antipyretika, na zánět naše antibiotika. Zde slovo „naše“ tedy humánní je pro zvíře vždy spojeno s rizikem a nebezpečím. Pokud chceme uplatnit správně toto slovo, použijme svůj mobilní telefon a zavolejme veterinárního lékaře,“ vysvětluje MVDr. František Zahrádka, veterinární lékař z Plzně: „Jen tak vám budou moci němé tváře, které zas až tak němé nejsou, vracet svou lásku a oddanost.“ 

Publikováno: 9. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce